Uus kartellitrend on tööturu piirangud

Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Euroopa Liidu riikide konkurentsiasutuste praktika näitab, et järjest sagedamini saavad karistatud nn värbamiskeelud, mille puhul on ettevõtjad leppinud kokku, et ei meelita üle üksteise töötajaid, või kus on mitu ettevõtjat ühiselt otsustavad töötajate töö- või palgatingimuste üle.

Kaugtöövõimaluste arenedes ja töötajate vaba liikumisega muutub konkurents parimate töötajate üle järjest olulisemaks ettevõtjate mõõdupuuks – ülemaailmselt toimub võitlus parimate töötajate nimel. Sama mündi teise poolena on oluline tagada töötajate õigus valida endale töökohta läbipaistvatel alustel ja läbirääkida endale õiglane palk. Selliselt pole ka üllatav, et Euroopa Liidu liikmesriikide konkurentsiasutuste hiljutine praktika näitab, et järjest sagedamini saavad karistatud nn värbamiskeelud, kus ettevõtjad on leppinud kokku, et ei meelita üle üksteise töötajaid, või kus mitu ettevõtjat ühiselt otsustavad töötajate töö- või palgatingimuste üle. Kuivõrd võib eeldada sellise tendentsi ülekandumist Eestisse ja kas mingis osas võivad ettevõtjad siiski töötajate osas kokkuleppeid sõlmida?

Ilmselt pole enam ühelegi ettevõtjale uudis, et konkurendid ei või omavahel vahetada infot ega leppida kokku turustrateegias. Teatakse, et konkurentide vahelistes vestlustes on tabuteemaks muuhulgas hinnad, mahud, kulud ja tootmissisendid. Uue konkurentsirikkumise trendina käsitletakse aga töötajat justkui “tootmissisendina”, mille osas ei tohi ettevõtjad infot vahetada ega ka töötajate jagamises kokku leppida.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll