Käibemaksukohustuslaseks registreerimine tagantjärele

Küsimus: ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane ning osutab teenust Eestis asuva kinnisasjaga Euroopa Liidu riigis elavale kliendile. Selgus, et maksustatav käive ületas suvel 40 000 euro piiri ja seega tekkis ka käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustus juba suvel. Kuidas tuleb sellel ettevõttel ennast käibemaksukohustuslaseks registreerida? Kas seda tehakse tagantjärele või avalduse esitamise kuupäevaga? Kas tagantjärele tuleb esitada ka käibedeklaratsioonid või võib kogu arvutuse panna järgmisesse esitatavasse deklaratsiooni? Kas sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tekib samuti tagantjärele või jooksvast kuust? Kas tagantjärele esitamisega kaasnevad ka viivised, kui käibedeklaratsiooni tulemusena selgub, et peab maksma käibemaksu?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist:

Ettevõte registreeritakse käibemaksukohustuslaseks alati sellest päevast, kui registreerimiskohustus tegelikult tekkis (st kui maksustatav käive ületas kalendriaasta algusest arvates 40 000 euro piiri), ka siis, kui registreerimisavaldus jäi õigel ajal esitamata ja registreerimisotsus tehakse tagantjärele. Kõik käibemaksuga maksustamisele kuuluvad müügitehingud, mille käive tekkis registreerimiskohustuse tekkimise päeval või hiljem, tuleb tagantjärele maksustada ja kõik käibedeklaratsioonid esitada tagantjärele alates kuust, mil registreerimiskohustus tekkis. Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tekib samuti alates registreerimiskohustuse tekkimise päevast ostetud kaupadelt ja teenustelt.

Kui tagantjärele registreerimine toob kaasa käibemaksu maksmise kohustuse ja ettevõtjal ühegi teise maksu osas enammakset ei ole, siis toob tagasiulatuva kuupäevaga käibemaksukohustuslaseks registreerimine tõepoolest kaasa ka maksuvõla, millelt arvestatakse intressi vastavalt maksukorralduse seadusele (0,06% päevas ehk 21,9% aastas).

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll