Millal pakendiaudit läbi viia?

Mees Ladu Revideerima aruandlus inventuur
Foto: Shutterstock

Pakendiaruandluse korraldamise nõue on Eestis kehtinud üle kümme aasta. Alates 2015. aastast tuleb pakendiaruandluse aruandeid ka auditeerida. Pakendiaruandluse audiitorkontrolli eesmärk on anda hinnang auditeeritava kalendriaasta pakendiaruande vastavuse kohta pakendiseaduse nõuetele.

Pakend on mis tahes materjalist valmistatud toode, mida kasutatakse kauba mahutamiseks, kaitsmiseks, käsitsemiseks, kättetoimetamiseks või esitlemiseks selle kauba olelusringi vältel: toormest kuni valmiskaubani ning tootja käest tarbija kätte jõudmiseni. Pakendiks loetakse ka samal eesmärgil kasutatavaid ühekorrapakendeid.

Pakendiettevõtja on isik, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakendab kaupa, veab sisse või müüb pakendatud kaupa.

Taaskasutusorganisatsiooni ülesanne on korraldada talle kohustused üle andnud pakendiettevõtjate pakendi ja pakendijäätmete üleriigilist kogumist ja taaskasutamist ning arendada edasi taaskasutussüsteemi eesmärgiga tagada pakendijäätmete taaskasutamine asjakohases ulatuses. Eestis on neli sarnast organisatsiooni:

  • MTÜ Eesti Pakendiringlus, 
  • MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon, 
  • OÜ Eesti Pandipakend, 
  • OÜ Tootjavastutusorganisatsioon.

Pakendiauditi läbiviimise aluseks on pakendiseadus § 241, mille kohaselt rakendus alates 01.01.2015 nõue, et enne eelmise kalendriaasta andmete pakendiregistrisse esitamise tähtaega peab olema pakendiettevõtja või taaskasutusorganisatsiooni pakendiaruande kohta väljastatud sõltumatu vandeaudiitori kokkuvõte.

Pakendiauditi eesmärk on anda hinnang kalendriaasta jooksul pakendiregistrisse esitatud andmete õigsuse kohta. Seeläbi tagatakse täpsem aruanne ja selle kaudu märgatavalt suurem kindlus tegelikult turule toodud ja taaskasutatud pakendimassi osas.

Pakendiaruande audiitorkontroll on piiratud kindlustandev töövõtt.

Töövõtu käigus viiakse audiitorkontroll läbi vastavalt rahvusvahelisele kindlustandvate teenuste standardile ISAE 3000 “Kindlustandvad teenused, mis on muud kui möödunud perioodide finantsinformatsiooni auditid või ülevaatused”.

Auditi liigina on piiratud kindlustandev töövõtt pakendiettevõtjatel, kelle aruanne ületab 20 tonni. Taaskasutusorganisatsiooni puhul on töövõtu liigiks samuti piiratud kindlustandev töövõtt. Töövõtu käigus viiakse audiitorkontroll läbi vastavalt rahvusvahelisele kindlustandvate teenuste standardile ISAE 3000 “Kindlustandvad teenused, mis on muud kui möödunud perioodide finantsinformatsiooni auditid või ülevaatused”.

Millal pakendiaudit läbi viia?

Sõltumatu vandeaudiitori kokkuvõte pakendiaruande kohta peab olema väljastatud enne eelmise kalendriaasta andmete pakendiregistrisse esitamise tähtaega (1.09). Ettevõtjad, kes on oma pakendikogumise kohustuse üle andnud taaskasutusorganisatsioonile, peavad arvestama, et kuna ka taaskasutusorganisatsioon peab esitama pakendiregistrisse enda aruanded auditeeritult, tuleb taaskasutusorganisatsioonile esitada audiitorkontrolli läbinud aruanne varem (täpse aja määrab taaskasutusorganisatsioon). Pakendiettevõtja, kes on saanud viimasele esitatud pakendiaruandele vandeaudiitorilt modifitseerimata arvamuse nii oma pakendiaruande kui ka finantsvõimekuse kohta rakendub vabastus järgnevaks 3 aastaks pakendiaruande auditeerimisest.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll