Pikalt haiguslehel olev töötaja saab jõukohast tööd teha

kips pikaajaline haigusleht haigusleht
Foto: Depositphotos
PRO tellijale

15. mail 2024 jõustusid töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatused, mille kohaselt saab töötaja pärast 60 päeva haiguslehel olemist asuda endiselt haiguslehel viibides tööle. Sellega peab nõus olema ka tööandja.

Millist tööd võib haiguslehel olev töötaja teha?

Töötaja saab tööandjaga kirjaliku kokkuleppe sõlmimisel pärast kahekuulist haiguslehel olemist töötada haiguslehe ajal terviseseisundile kohandatud töötingimustes. Sellise kokkuleppe üks eeldus on, et töötaja teeb tööd, mis on vastavuses töötaja terviseseisundile. Haiguslehe alusel ajutiselt terviseseisundile vastava töö tegemise korral on tööandja ja töötaja kohustatud järgima haiguselehele märgitud terviseseisundile vastavaid töötingimusi. See võib tähendada nii osalise ajaga töötamist, kohandatud töötingimusi/töökeskkonda kui ka kergemaid tööülesandeid. Kui tööandjal ei ole võimalik pakkuda töötajale tema terviseseisundile vastavaid töötingimusi, ei tohi töötaja haiguslehe alusel tööd teha.

Millal tekib haiguslehe ajal töötamise õigus?

Inimesel tekib haiguslehe ajal töötamise võimalus pärast 60 haiguslehel viibitud päeva. Oluline on, et pikaajalise haigusega kaasneva ajutise töövõimetuse esimesel kahel kuul keskenduks inimene tervise ja töövõime taastamisele, vajaduse korral ka taastusravile ega seaks ohtu tervenemist. Lisaks peab vabastus töökohustuste täitmisest kestma vähemalt 90 kalendripäeva. Kuna haiguslehe ajal on töötamine lubatud pärast 60 haiguslehel viibitud päeva, siis see tähendab, et haigusleht peaks kehtima pärast seda veel vähemalt 30 päeva. Selline piirang on vajalik, et tööandja ei peaks töökeskkonnas tegema kohandusi väga lühikeseks ajaks.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll