Proovipäev, kas eelneb töösuhtele või on selle osa?

Töövestlus CV intervjuu vestlus töötaja
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Tööandjad soovivad sageli kasutada nn proovipäeva enne töölepingu ametlikku sõlmimist ja probleemiks on osutunud olukorrad, kus töötajad teevad tööandja jaoks tasuta tööd.

Anname ülevaate proovipäevaga kaasnevatest ohtudest ning töölepingu sõlmimisest. Proovipäeva kasutatakse praktikas tööandja poolt töötaja sobivuse hindamiseks praktilises töösituatsioonis kui ka töötaja poolt töökoha sobivuses veendumiseks. Seda eriti valdkondades, kus pelgalt töövestluse ja töötaja elulookirjelduse alusel on isiku pädevuse hindamine raskendatud. Samas Eesti seadusandlus, kohtupraktika ning valdkonna juhised ei tunnusta proovipäeva tegemise võimalust.

Esmalt märgime, et töölepingu seaduse kohaselt loetakse tööleping sõlmituks ka juhul, kui töötaja asub tegema tööd, mille tegemist võib vastavalt asjaoludele eeldada üksnes tasu eest – töölepingu kirjaliku dokumendi puudumine ei tähenda töösuhte puudumist. Töölepingu seaduse § 4 lõike 2 näol on tegemisest sisuliselt ammendava n-ö “proovipäeva” regulatsiooniga Eesti õigussüsteemis. Nii sotsiaalministeeriumi koostatud selgitustes töölepingu seaduse juurde kui ka tööinspektsiooni materjalides on aga viidatud, et töölepingu seaduses puudub proovipäeva rakendamise võimalus ning tööle asumisega loetakse tööleping (mõistagi koos kaasnevate kohustustega) sõlmituks.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, DigiPro, Ärigeenius ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse poolt korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääs investeerimisportaali Rikas Geenius artiklitele ja analüüsidele.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26,99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Toimetaja valik