Swedbanki teatel järgib Eesti finantssektor Ukraina kriisist tulenevaid rahvusvahelisi sanktsioone ja külmutab kõik maksed, mis nende piirangutega vastuollu satuvad.
Swedbanki rahapesu tõkestamise valdkonna juhi Toomas Tuulingu sõnul on Eesti finantssektor kehtiva seaduse alusel kohustatud rakendama Euroopa Liidu (EL) kehtestatud sanktsioone ning ärivajadusest ja praktikast tulenevalt ka USA Office of Foreign Assets Controli (OFAC) kehtestatud piiranguid.
"Ukraina kriisis on aktiivseim ja mõjuvõimsaim piirangute seadja olnudki just OFAC, kelle otsused mõjutavad USA dollari makseid. Kõik dollarimaksed, kus makse algatajaks, vahendajaks, saajaks või mis tahes osapoole pangaks on OFAC-i "musta nimekirja" kantud isik, külmutab dollarit vahendav pank, milleks võib olla vaid vastavat luba omav ja USA-s registreeritud pank," ütles Tuuling panga teates.
Ukraina kriisi tõttu on OFAC-i nimekirja kantud isikuid, kel on ärihuvisid Baltikumis, ning panku, millega enam dollarimakseid teha ei saa. Viimaste hulka kuuluvad näiteks SMP pank Venemaal, Leedus ja Lätis ning Rossija pank. "Seega leidub ka meil isikuid-ettevõtteid, kes nendega arveldada soovivad," märkis Tuuling.
Tuulingu sõnul on oluline märkida, et kuigi OFAC-i reeglid kehtivad vaid USA dollari maksetele, laiendatakse samu reegleid tihti ka muudele valuutadele. Seda tehakse seepärast, et eeskätt ebaselges olukorras, nagu praegu, maandada kliendi raha külmutamise riski. Nimelt võivad korrespondentpangad, mis USA dollaris makseid teevad, OFAC-i riskide maandamiseks blokeerida makseid ka muudes valuutades. Kõige enam tekib see risk siis, kui sanktsiooni või muu piirangu subjektiks on mõni pank.
Kui mõni finantsasutus on makse külmutatud, ei saa klienti teenindav pank seda vabas korras tagastada, isegi kui külmutajaks on sama pank. "Nimelt võib kliendi raha külmutada ja vabastada vaid seadusega ette nähtud korras," sõnas Tuuling. Selleks, et näiteks OFAC-i külmutatud raha tagasi saada, tuleb taotleda otse OFAC-ilt vastavat luba. Kuna OFAC on väga suur ja bürokraatlik organisatsioon, võib juhtuda, et külmutatud raha tagasisaamisel tuleb ette tõsiseid probleeme.
Kuna Eesti finantssektor peab EL-i kehtestatud sanktsioone järgima, siis pangad peatavad ja seadusega ettenähtud juhtudel külmutavad kõik maksed, mis nende piirangutega vastuollu satuvad. Selleks, et vältida USA dollari maksete külmutamist, jälgivad pangad ka OFAC-i vastavat nimekirja. "Samas ei ole paraku võimalik kõikide osalevate pankade tõlgendusi ja rakenduse ulatust ette näha, nimekirjad on tihti puudulikud ning sanktsioonide alla sattunud pangad muudavad oma nimesid või on need maksete infos valesti kirjutatud," selgitas Tuuling.
"Suurtes summades arveldajatel soovitame rahvusvaheliste sanktsioonide ja piirangute valdkonnas toimuvaga kursis olla. Eriti oluline on see praegu, sest kui olukord Ukrainas eskaleerub, laieneb ka nende inimeste ja firmade ring, kelle suhtes kehtivad sanktsioonid ja piirangud," märkis pank.