Eestisse startup-viisa programmi abiga välismaalaste poolt asutatud iduettevõtted on esimese poolaasta lõpu seisuga tasunud kokku 1,7 miljonit eurot tööjõumakse, mis on 32 protsenti enam võrreldes 2020. aasta sama perioodiga.
Programmi abiga asutatud ettevõtetes töötab kokku 267 inimest ning võrreldes 2020. aasta esimese poolaastaga on töötajate arv neis kasvanud 10 protsenti, teatasid Kredex ja Startup Estonia. Programmiga asutatud iduettevõtetes makstakse keskmiselt 2362 eurot töötasu.
Startup Estonia juht Eve Peeterson selgitas, et organisatsiooni poolt hallatavas andmebaasis jagunevad startup-viisa staatusega iduettevõtted kahte gruppi: välismaalaste poolt asutatud ettevõtted ning välismaalt talendi toomiseks viisa staatuse taotlenud ja saanud iduettevõtted.
“Alates startup-viisa programmi algusest 2017. aastal on välismaalased Eestis asutanud 242 iduettevõtet ehk umbes 20 protsenti Eestis tegutsevatest iduettevõtetest. Selle aasta esimesel poolaastal on välismaalased loonud 13 uut ettevõtet,” märkis Peeterson.
Tähtajalisi elamislube ja viisasid on sellel aastal väljastatud 92. Enamik iduettevõtete asutajaid on Eestisse tulnud Venemaalt, Iraanist ja Valgevenest.
“Valgevene ei ole varem top-3 riikide hulka kuulunud, kuid keeruline olukord riigis paneb sealsed asutajad ja talendid vaatama ka Eesti poole. Paraku on nende esimeseks valikuks siiski geograafiliselt lähemal asuvad riigid nagu Poola, Saksamaa ja Leedu,” lisas Peeterson.
Suurim startup-viisa programmiga asutatud tööandja teise kvartali lõpu seisuga oli Glia, kus töötas 76 inimest. Suurim tööjõumaksude maksja oli samuti Glia, tasudes kokku 700 000 eurot tööjõumakse. Gliale järgnesid CyberCube Analytics Digital 300 000 euroga ning Guardarian ja Evocon, kes maksid mõlemad 100 000 eurot tööjõumakse.
Suurima käibega iduettevõtted olid selle aasta kahe esimese kvartali lõpu seisuga taaskord 2,5 miljoni euroga Glia, 1,3 miljoni euroga Guardarian ja 1,2 miljoni euroga Apptastic. Tegemist on käibemaksukohustuslase käibedeklaratsioonide alusel esitatud ning maksu- ja tolliameti poolt avaldatud käivete andmetega.
Talentide toomiseks startup-viisa staatusega ettevõtteid oli Eestis esimese poolaasta lõpu seisuga kokku 129 ehk umbes 10 protsenti Startup Estonia andmebaasis olevatest iduettevõtetest. Politsei- ja piirivalveameti andmetel on selle aasta esimese poolaastaga Eesti iduettevõtetesse tööle asumiseks saanud loa 466 inimest. Startup-viisa abiga välismaalaste värbamiseks loa saanud ettevõtted on töötajaid toonud kõige rohkem Venemaalt, Ukrainast ja Indiast.
Suurimateks tööandjateks, kellel on õigus välismaalt töötajate värbamiseks olid teise kvartali lõpu seisuga Eippa WSOperations, kus töötas 229 inimest; Paxful 149 töötajaga; Comodule 126 töötajaga ja Linn Systems 79 töötajaga. Neist suurim tööjõumaksude maksja oli samuti Paxful, tasudes 2,7 miljonit eurot tööjõumakse. Paxfulile järgnesid ONOFFAPP, Comodule ja Sixfold, kes tasusid vastavalt 700 000 eurot, 700 000 eurot ja 600 000 eurot tööjõumakse.
2017. aasta jaanuaris käivitatud startup-viisa programm võimaldab Euroopa Liitu mittekuuluvate riikide kodanikel Eesti iduettevõtete heaks töötada, olemasolevaid iduettevõtteid siia kolida või Eestis uusi asutada. Viisaga kaasnevate hüvede kasutamiseks peab seda sooviv ettevõte saama siseministeeriumi poolt kokku kutsutud startup-komitee poolse hinnangu, kas firma vastab seaduses välja toodud iduettevõtte definitsioonile.
Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Tegemist on riikliku programmiga Eesti startup-süsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu Kredex. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.