Accountex 2023: Rahvusvaheline raamatupidamise ja finantstehnoloogia mess

10.-11. maini toimus Londonis rahvusvaheline raamatupidamise, finants- ja äritehnoloogia mess Accountex 2023.

Kahe päeva jooksul osales üritusel 8000+ raamatupidajat, finantsspetsialisti ja juhti üle kogu maailma, enam kui 275 fintech-ettevõtet, kes tutvustasid uusi tarkvaralahendusi ning jagasid infot valdkonna arengus. Lisaks oli messiosalejatele mõeldud haridusprogramm, toimusid seminarid, töötoad ja koolitused.

Eestit esindasid Uku, Envoice ja Aurelia

Juba paar päeva varem, 9. mail oli ExCel messikeskus täis elevust ja sagimist – üles pandi 13 seminarisaali, väiksemaid ja suuremaid eksponente, kohvikuid, puhke- ja meelelahutuskohti. Valdkonnapõhist üritust küll Eestis sellist ei ole, kuid oma suuruses võiks vast võrrelda Tourest turismimessiga. 

Suurematest brändidest hakkasid ExCel messikeskuses kohe silma Dext, Xero, Quickbooks, Iris, Acca, FreeAgent, Bright jpt. Küll aga tulles Londoni kaasa meie enda raamatupidamisteenuse ettevõtetele suunatud tööhaldustarkvaraga Uku, kohtusime veel kahe Eestit esindava eksponendiga Envoice ning Aurelia.

Envoice’i messikogemus 

Accountex 2023 London
Envoice, Accountex 2023, London

“Mess läks meie jaoks väga hästi. Me õppisime väga palju ja saime raamatupidamisbüroode kontakte ning infot nende ootuste ja vajaduste kohta. Soov on kõigil muuta oma tööd efektiivsemaks ja automatiseerida tööprotsesse. Siin näeb seda, mis suunas nad arenevad võrreldes Eesti büroodega,” räägib Envoice tootejuht Rivo Jõepere ExCel messil. “Accountexil osalemist kaalume ka järgmisel aastal, sest Envoice on suunatud rahvusvahelisele turule, tegutsedes juba praegu 40-s riigis. Meil ei ole piiranguid dokumendikeelte, valuutade või maksesüsteemide osas.”

Aurelia messikogemus 

Accountex 2023 London
Aurelia, Accountex 2023, London

“Väga head muljed on konverentsist, lõbus on ja õpib palju. Oleme kindlasti saanud mitmeid häid kontakte. Raamatupidajatega on hea vestelda, sest nad on väga otsekohesed ning teavad, mida nad tahavad. Ei ole aega tühjaks tähjaks. Näiteks põhiküsimus, mis on siinsel turul oluline või kas on kindla platvormiga ühenduvus, nt Xero-ga. Uuritaks ka, milline on meeskond, jätkusuutlikkus või milline on meie suund. Näiteks kui me mainiks makseteenuste pakkumist, siis nad on pigem sellest tüdinud ja ei pea seda suureks valukohaks, kuid kui mainida bookkeeping automation-it või AI-d ja GPT-d, siis lähevad kõigil silmad põlema. Ka raamatupidajad on uuest ja põnevast lummatud,” tutvustab oma klientidega kohtumise kogemust Jasper August Tootsi, Aurelia kaasasutaja.

“Aurelia bränd on üsna uus, oleme 2021. aastal asutatud Eesti ettevõte, kuid keskendume Suurbritannia turule. See on ka üks peamisi põhjuseid, miks me Accountexil osaleme. Osa tiimi on UKs või Londonis, osa tiimi Eestis, paar inimest on ka üle Euroopa.”

Uku messikogemus

Uku meeskond Accountexil Londonis, 2023
Uku, Accountex 2023, London

“Me ei oodanud, et meil on pidev järjekord ukse taga. Suur huvi tuli meeldiva üllatusena. On näha, et Inglismaa on palju kogenum ja teadlikum tööhaldustarkvarade kasutamisel võrreldes Baltimaadega. Kohal olid ka mitmed konkurendid. Toodi välja, et Uku on puhas, ilus ja kasutajasõbralik tarkvara, samas võimekas ja konkurentsivõimeline võrreldes teiste turul olevate toodetega. Kelle arendustiim on palju suurem.

Accountex üleüldiselt oli hästi teemakohane. Inimesed kohal olid professionaalsed ja küsisid konkreetseid küsimusi ja üllatusid alati, kui Uku tarkvara nende vajadused katab. Järgmine aasta tuleme kindlasti jälle tagasi. Suuremalt ja rohkemate inimestega. Meil on ka koht järgmiseks aastaks broneeritud,” kommenteerib rõõmsalt Uku tegevjuht Triin Rast.

Seminariprogrammis üle 180 loengu 

Accountexi üheks tõmbenumbriks on kindlasti ka haridusprogramm. Võiks arvata, et toimumiskoha tõttu on see üles ehitatud Ühendkuningriigi seadusandlusele ja probleemidele, aga siin oli palju-palju enamat. Kahe päeva jooksul oli programmis üle 180 ülesastumise. Kui pealaval räägiti 2023. aasta rahanduse- ja maksumuudatuste seotud eelnõudest ning kuidas reformid mõjutavad kohalikke ettevõtteid 2023. aastal, siis läbivateks teemadeks olid ikkagi raamatupidamisteenuste automatiseerimisprotsessidega ning tehnoloogia arenguga kaasnevad probleemid. 

Lisaks sai tähelepanu ka vaimne tervis, küberturvalisus, ettevõtte juhtimine, oma teenuse klientidega suhtlemine jpm.

Üheaegselt toimus seminare ja loenguid kolmeteistkümnes saalis. Mistõttu oli väga oluline teha enne eeltööd ja valida välja, mida kuulata. Samas, kui tahta olla spontaanne, võis ka lihtsalt käia ringi, kuulata, kas teema kõnetab ning istuda poole loengu pealt saali. 

Mõtled ise osaleda?

Usun, et pandeemia aastad on möödas. Kohapealne melu oli väga positiivne, rahvas nautis suhtlemist, kontaktide loomist, seminare ja meelelahutust. Seda ei saa võrrelda veebis vaatamise ja kuulamisega.

Kindlasti tasub ka meie raamatupidajatel ning valdkonna spetsialistidel mõelda järgmise aasta kevadele ning võtta need paar päeva kaunis Londonis, et näha ja kogeda, mis raamatupidamismaailmas väljaspool Eestit toimub ja mis suunas liigub.

Ning tarkvarafirmad, kes soovivad Accountexile minna, võiks vähemalt ühel aastal tulla kohale osalejana ja teha eelanalüüsi, kas ollakse selle turu jaoks valmis. Võtta nippe kohalikelt ja suurtelt brändidelt, kuidas paista messil silma ja saada enda jaoks kõige suuremat kasu. 

Järgmine Accountex toimub Londonis 15.-16. mail 2024.

Uku tiimiga käis Londonis RMP toimetusest Triin.