Kujuta ette olukorda, kus töötaja on mitukümmend aastat töötanud keevitajana, tõstnud raskeid rauast torusid ja seisnud sundasendis. Nüüd on tal kutsehaigus, mistõttu on tal regulaarsed valud ja ta võtab valuvaigisteid ning istub kodus, sest ei saa enam töötada ega sporti teha.
Praegu oleme Eestis olukorras, kus tööõnnetuse või kutsehaigestumise korral peab töötaja õiglase hüvitise saamiseks saavutama tööandjaga kokkuleppe või pöörduma kohtusse. Kohtusse pöördub aga väga väike osa töötajatest. Eelmisel aastal oli neid vaid kolm.
Selliste olukordade ja lugude üks lahendus võiks olla kutsehaiguste ja tööõnnetuste kindlustuse süsteem, mis pakuks töötajatele rahalist kaitset ja annaks tööandjatele motivatsiooni ennetusmeetmetesse investeerida. Oleme harjunud tervisega seotud kuludest mõtlemagi alati kui kulu, aga mitte investeeringust tulevikku. Kas oma töötajate tervisesse panustamine on ikka kulu või hoopis investeering?
Peale selle, et töökohal juhtuvad õnnetused ja inimeste füüsiline tervis saab kannatada, on palju psühhosotsiaalseid tegureid, mis mõjuvad inimese vaimsele tervisele. Näiteks võib tekitada stressi ja ärevust töökohal kaamerate kasutamine töötajate jälgimiseks, mistõttu langeb üleüldine produktiivsus.
Tööinspektsioon, Tuleviku Tervishoid ja Arvamusfestival kutsuvad kuulama 9. ja 10. augustil Arvamusfestivali Tervena töölt koju alale, kus arutatakse näiteks selle üle, kas kaamerate tööl kasutamisel mängib lõpuks olulisemat rolli turvalisus või privaatsus, kuidas võidelda töökohal toimuva diskrimineerimisega ja kuidas seda üldse ära tunda ning mida tuleks Eestis ette võtta kutsevähiga.
Programm reedel, 9. augustil
12.00-13.30 Võõrtöö ärakasutamine: on see teadlik valik?
14.00-15.30 Kaamerad tööl: turvalisus versus privaatsus
16.00-17.30 Võitlus ebavõrdsusega: diskrimineerimine tööl
18.00-19.30 Eestlane kannatab, aga kaua ikka ei ela? (AstraZeneca)
Programm laupäeval, 10. augustil
10.00-11.30 Kutsevähk: miks on see alahinnatud probleem?
12.00-13.30 Kas me oleme valmis tööõnnetuskindlustuseks?
14.00-15.30 Töö- ja puhkeaeg: kelle huvides see on?
16.00-17.30 Töötaja ja tööandja: kellel on kontroll?
18.00-19.30 Korduvad töövaidlused: probleem või õigus?
Tööinspektsioon pakub kohapeal tasuta nõustamist. Nõustamisjuristidelt on võimalik küsida isiklikke tööalaseid küsimusi.
Osale festivalil ja räägi kaasa! Ikka selleks, et jõuaksime alati ka päriselt töölt tervena koju!
Väike nõuanne: kuidas hoolitseda oma tervise eest töökohal?
- Regulaarne tervisekontroll: veendu, et sinu töökohal toimuvad regulaarsed tervisekontrollid. See aitab varakult avastada võimalikke terviseprobleeme ja ennetada kutsehaigusi.
- Töökohtade ergonoomika: kasuta ergonoomilisi töövahendeid ja järgi õigeid tööasendeid.
- Koolitused: osale regulaarselt koolitustel, et olla teadlik võimalike ohtude osas töökohal ja teada, kuidas neid vältida.
- Psühhosotsiaalsete riskide haldamine: vaimne tervis on sama oluline kui füüsiline. Kui tunned tööstressi või kiusamist, räägi oma juhiga või pöördu personalispetsialisti poole.
- Töö- ja puhkeaja jälgimine: järgi töö- ja puhkeaega, et vältida ületöötamist ja läbipõlemist.