Küsimus: lapsehoolduspuhkuselt naasnud töötajal ei arvestata vanemahüvitist tulude hulka ning lapsega töövõimetuslehele jäädes arvestatakse haigushüvitis miinimumpalga järgi. Maksu- ja tolliameti väitel on vanemahüvitis tulu, kuid haigekassa väidab, et tegemist ei ole tulu vaid hüvitisega. Kas vanemahüvitis peaks sel juhul olema tulumaksu vaba?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist
Küsimus on erinevates seadustes kasutatavates mõistetes ja nende eesmärkides. Vanemahüvitis on tulumaksuseaduse § 19 lg 2 mõistes tulu ja seda maksustatakse tulumaksuga.
Haigushüvitise määramine ja maksmine toimub aga ravikindlustuse seaduse alusel. Ravikindlustus on sundkindlustus. Ravikindlustuse puhul on eesmärgiks kindlustusjuhtumi tõttu saamata jäänud palgatulu (sotsiaalmaksuga maksustatav tulu) hüvitamine.
Kuna ajutise töövõimetuse tõttu ei jää saamata mitte vanemahüvitis, vaid palgatulu, siis on ka loogiline, et ajutise töövõimetuse hüvitise arvutamisel ja määramisel lähtutakse hoopis sotsiaalmaksuga maksustatavast tulust, mitte hüvitistest (ravikindlustuse seaduse § 50 lg 1 ja § 55).
Tõepoolest, vanemahüvitist haigekassa arvesse ei võta, kui arvutab ajutise töövõimetuse hüvitist. Seega, seadustel on erinevad eesmärgid. Kui miski on tulumaksuga maksustatav, ei tähenda see koheselt, et seda arvestataks haigushüvitiste puhul.
Samas, EML on nõus, et sotsiaalsest aspektist oleks sellise näite puhul õige ja õiglane vastavat korda muuta – lähtuda võiks hüvitise arvutamisel mingist muust perioodist (näiteks enne rasedus- ja sünnituspuhkusele jäämist teenitud palgatulust vms) või muudest alustest. See eeldab paraku seaduse muutmist.