Juhatuse liikme saatmine välislähetusse
-
** | 25.10.2024 kell 13:04
Kas kehtivad samasugused nõudmised nagu töötajate puhul? Kas päevaraha peab maksma? Kas juhul, kui juhatuse liige päevaraha ei taha, võib seda mitte maksta?
-
jaana | 27.10.2024 kell 10:02
no tule taevas appi! mis nõudmised?
juhatuse liige ei saadeta kuhugi, sest juhatuse liige läheb ise ja juhatuse liige määrab ise endale välislähetuse tingimused ja kulutused -
** | 27.10.2024 kell 15:00
Vabandust, ma mõtlesin seda, kas maksuvabalt tasumise osas on kõik nii, nagu töölepinguga töötajatelgi?
-
Muhkus | 28.10.2024 kell 10:52
jah.
-
-
jaana | 28.10.2024 kell 13:17
piirangud kehtivad ainult töölepinguga töötajate kohta!
võlaõiguslike lepingute (juhatuse liikme leping jt) puhul on lähetuste päevaraha sisse kirjutatud lepingusse ja see summa on siis VÕS lepingu kulu täies ulatuses. -
jaana | 28.10.2024 kell 13:39
kehtiv määrus “Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord”
Määrus kehtestatakse «Töölepingu seaduse» § 40 lõike 3 alusel
seega kui juhatuse liikmega on sõlmitud juhatuse liikme leping ehk käsundusleping (VÕS) siis ei rakendata seda määrust – pole piiranguid lähetuse päevarahade osas, st käsundiandja ja käsundisaaja lepivad kokku kõikide kulude osas
-
KarinK | 04.11.2024 kell 10:37
Maksta võib palju tahab aga maksuvaba on ainult see osa, mis “rp” välja tõi.
Seega kirjutage sinna lepingusse kasvõi 1000.- päev aga maksuvabalt saab ikka ainult selle osa maksta, mis Tulumaksuseadus ütleb ja kõik ületav osa on tasu töö eest ja maksustatase kõigi tööjõumaksudega.TuMS § 13 lg 2
-
-
rp | 28.10.2024 kell 14:46
kaido, ära puhu kärbseid pähe!
Tulumaksuseadus § 13.
(3) Tulumaksuga ei maksustata:
1) ametnikule, töötajale või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele tööandja või tema asemel kolmanda isiku makstavat teenistus-, töö- või ametilähetusega seotud kulude hüvitist ning välislähetuse päevaraha ja välislähetustasu, samuti teenistuja perekonnaliikme eest makstavat nimetatud kulude hüvitist ning teises paikkonnas asuvale ametikohale nimetamisega seotud kolimiskulude hüvitist. Välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäär on 50 eurot välislähetuse esimese 15 päeva kohta, kuid kõige rohkem 15 päeva kohta kalendrikuus, ja 32 eurot iga järgneva päeva kohta. Käesoleva punkti esimeses lauses nimetatud kulude hüvitiste ja välislähetuse päevaraha tulumaksuvabalt maksmise korra kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega;
[RT I, 30.06.2015, 1 – jõust. 01.01.2016] -
jaana | 28.10.2024 kell 17:50
no on aeg teha vahet kes on tööandja ja kes töö tellija või käsundisaaja
-
** | 05.11.2024 kell 20:27
Maksu- ja Tolliameti lehelt:
Kuigi juhtimis- või kontrollorgani liikmele rakendatakse töölähetuse määruse sätteid, on tema
lähetamisel ja lähetusega kaasnevate kulude hüvitamisel siiski erisusi, võrreldes töötajate lähetamisega.
Peamiseks erisuseks on see, et juhtimis- või kontrollorgani liikme lähetust ja tööülesannete täitmisest
tulenevate kulude hüvitamist ei reguleeri töölepingu seadus. Nii puudub juhtimis- või kontrollorgani
liikme lähetuse korral juriidilisel isikul seadusest tulenev kohustus maksta lähetatule päevaraha.
Kui juriidiline isik otsustab siiski maksta juhtimis- või kontrollorgani liikmele lähetuse korral päevaraha,
siis vastavalt tulumaksuseaduse § 13 lõike 3 punktile 1 ja töölähetuse määruse § 7 lõike 1 punktile 3 ei
kuulu maksustamisele päevaraha suurusega 50 eurot välislähetuse esimese 15 päeva kohta, kuid kõige
rohkem 15 päeva kohta kalendrikuus ja 32 eurot iga järgneva päeva kohta kuni 32 eurot päevas.Seega EI PEA maksma, kui juhatuse liige ise ei taha (vastus esimesele küsimusele), ning jah, maksuvabalt võib maksta nagu tavalistele töötajatele.
-
jaana | 06.11.2024 kell 13:57
mis asi on “töölähetuse määrus” ?
no tore et leidsid maksuameti veebist sellise rumaluse!
mina kui pika kogemusega finantsharidusega isik olen aru saanud, et maksuhalduri jutt on alati kallutatud maksurahade kätte saamiseks maksumaksjalt ja nende isikute poolt toodud tõlgendamised on tihti puterdamised erinevate seadusesätete kokku keevitamisega.
Käesolevas teemas on sihilikult pandud ühte patta töötaja (TLS) ja töövõtja/tellija (VÕS) mis on kardinaalselt erinevad mõisted.-
KarinK | 06.11.2024 kell 14:55
Ega maksamet ju tulumaksuseadust välja mõelnud.
Kogu jutt toetub kenasti tulumaksuseaduse § 13 kus kenasti kirjas, mis on maksuvaba ja millal.Muidugi, kui arvad, et kogu summa tuleks maksustada, siis…. :)
-
Kaire. | 06.11.2024 kell 15:04
mis asi on “töölähetuse määrus” ? – Vabariigi Valitsuse määrus 25.06.2009 nr 110 “Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord”.
Määrus algab lausega:
“Määrus kehtestatakse «Töölepingu seaduse» § 40 lõike 3 JA «Tulumaksuseaduse» § 13 lõike 3 punkti 1 alusel.”
Edasi loe tulumaksuseaduse paragrahvi 13.
-
-
jaana | 06.11.2024 kell 22:53
seda ma ju väitsin eelnevalt
see määrus kehtestatakse TLS alusel ja kehtib töölepinguga töötaja kohta!
kui juhatuse liikmega on sõlmitud tööleping, siis rakendada määrust
“Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord”.Kui aga juhatuse liikmega on sõlmitud VÕS leping (käsundusleping) ja niimoodi on ka lepingus fikseeritud, siis ei saa olla TÖÖLÄHETUST ega lähetuse päevaraha piiranguid. VÕS lepingus võib olla välja toodud LÄHETUSE (igasuguste) kulude hüvitis, milles osapooled kokku lepivad.
Viitasin maksuhalduri poolt toodud selgituse puudulikkusele just sellest aspektist lähtuvalt.Kodanik B ei täpsustanud oma küsimuses, mis tüüpi lepingu alusel juhatuse liige ettevõttes tegutseb.
-
Kaire. | 07.11.2024 kell 08:45
Kuidas küll “pika kogemusega finantsharidusega isik” loeb õigusakte nii poolikult?
Määrus on kehtestatud KA (samuti, ühtlasi jne) Tulumaksuseaduse» § 13 lõike 3 punkti 1 alusel.
Ja TuMS § 13 lg 3 p 1 sätestab, et tulumaksuga ei maksustata:
“ametnikule, töötajale või JURIIDILISE ISIKU JUHTIMIS- või kontrollorgani liikmele tööandja või tema asemel kolmanda isiku makstavat teenistus-, töö- või AMETIlähetusega seotud kulude hüvitist ning välislähetuse päevaraha ja välislähetustasu.”
Edasi loetletakse piirmäärad, mis ulatuses on nimetatud kulud maksuvabad ja et tulumaksuvabalt maksmise korra kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega.Kui sa nüüd võtad lahti määruse ja suvatsed lugeda § 1 lõiget 1, siis saaksid teada, et:
“Määruses sätestatakse töötajale ja JURIIDILISE ISIKU JUHTIMIS- või kontrollorgani liikmele (edaspidi töötaja) tööandja ettevõtlusega seotud töö- või AMETIlähetusega (edaspidi töölähetus) kaasnevate, tööülesande täitmiseks tehtud kulude hüvitamise kord ning välisriiki toimunud lähetuse (edaspidi välislähetus) päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord.”ja sama paragrahvi lõikest 3, et:
“Juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme puhul loetakse töökohaks koht, kus juhtimis- või kontrollorgani liige oma AMETIülesandeid harilikult täidab.”Seega kehtib määrus ka juhatuse liikmele, kui ta täidab juhatuse liikmelisusest tulenevaid kohustusi.
Teadmiseks veel, et juhatuse liikme leping on alati võlaõiguslik, st et juhatuse liikme kohustuste täitmiseks ei saa kunagi sõlmida töölepingut. Selle välistab TLS § 1 lg 5:
“Töölepingu kohta sätestatut ei kohaldata juriidilise isiku juhtorgani liikme ega välismaa äriühingu filiaali juhataja lepingule.”
-
- Vastamiseks pead olema sisse logitud.