Autojuhtide koolituskulude hüvitamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maksustamisel on oluline, kas kulu või hüvitis on ettevõtlusega seotud või mitte. Ettevõtlusega seotuks loetakse kulusid, mis on tehtud ettevõtlustulu saamise eesmärgil või on vajalik või kohane sellise ettevõtluse säilitamiseks, arendamiseks ning kulu seos ettevõtlusega on selgelt põhjendatud.  

Koolituskulude hüvitamisel peab tööandja, lisaks ettevõtlusega seotusele arvestama, et alati maksustatakse tasemekoolitusega seotud kulud täiskasvanute koolituse seaduse § 3 mõistes ja seda olenemata sellest, kas koolitus on ettevõtlusega seotud või mitte. 

Tasemekoolitust eristab muust koolitusest saadav haridus või dokument. Tasemekoolitus võimaldab õhtuses või kaugõppe õppevormis või eksternina omandada põhiharidust ja üldkeskharidust, osakoormusega läbida kutseõpet või kutsekeskharidusõpet ja osakoormusega või eksternina omandada kõrgharidust. Tasemekoolituse läbimist tõendab tunnistus või diplom.

Juhilubade taotlemisel läbitud koolitust ei saa pidada tasemekoolituseks, kuna selle käigus ei omandata tasemekoolituse tunnustele vastavat haridust. Seega on maksustamise seisukohalt oluline hinnata, kas töötaja, kes selle koolituse läbib, kasutab tulevikus omandatud oskust tööandja ettevõtluses või mitte ja kas see on ettevõttele kasulik..

Üldreeglina, kui ettevõte vajab töötajat, kelle tööülesandeks on autoga sõitmine, siis töötaja kandideerimisel on tavaliselt nimetatud oskustöö töökoha saamise eeltingimuseks.

Kuid alati ei pruugi see nii olla. Töötajat otsides võivad kandidaadi muud oskused autojuhioskustest olla palju olulisemad, mistõttu ka ilma autojuhilubadeta inimene võib saada töö, mille üheks osaks võib olla auto juhtimine. Tööandja peab arvestama, et tööandja ülesandeks on tagada töötaja ettevõtte huvides lähtuv koolitus ning katma sellega kaasnevad kulud (TLS § 28 lg 5).

Kuid ka ettevõttes, kus majanduslikest muudatustest tingitult või siis ettevõtte huvidest lähtudes jaotatakse töökohustused ümber võib tekkida olukord, kus  töötaja, kelle kohustuste hulka varem ei kuulunud auto juhtimine, peab seda tegema hakkama.

Ka sellises olukorras on tööandjal kohustus autokooliga seotud kulud hüvitada ja maksukohustust sellega ei kaasne.

Tööandjal on võimalik tööga seotud koolituskulude hüvitamine siduda töötaja töötamise ajaga ettevõttes.

Tööandja ja töötaja võivad  kirjalikult  kokku leppida, et  töötaja maksab tagasi osa koolituse maksumusest, kui lahkub ettevõttest näiteks kahe aasta jooksu. Selliselt käitumine annab tööandjale garantii, et koolitusel saadut kasutatakse ettevõtte huvides võimalikult pika aja jooksul.

Samas peavad tööandjad arvestama, et autojuhilubade saamiseks tehtud kulude hüvitamine isikule, kelle töö ei ole liikuva iseloomuga ja ei nõua pidevalt auto kasutamist, on töötajale tehtud soodustus ja sellelt tuleb maksta ka erisoodustuse andmisega kaasnev tulu- ja sotsiaalmaks.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll