• MeMe |

    Olen riigiametnik (st töötan ATSi alusel) ning olin korralisel puhkusel palga säilimisega alates 8.- 18.01.2024. Minu kuupalk tõusis alates 1.01.2024.a. 300 eurot. Eelmisel aastal oli kuupalk muutumatu (300 eurot madalam). Kas tööandjal oli õigus keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord määruse § 4 lg 6 alusel säilitada minule 1.01.2024 kehtima hakanud palk, mida oleksin saanud, kui ei oleks puhkust võtnud. Või peaks puhkusetasu arvestamisel lähtuma määruse § 1 lg 1’1 ja arvutama kuue kuu keskmise või siis mitte arvutama ja lähtuma eelmise aasta palgast (kui see on 6 kuu arvutusest kõrgem). Sellisel juhul säilitatakse minule eelmise aasta madalam palk, mitte 1.01.2024 kehtima hakanud kõrgem palk, mida ma sain enne puhkust 1.- 7.01.2024.
    Mulle on ebaselge, mida tähendab palga säilimine. Palun aidake selgust saada, kas see tähendab vana (puhkuse kuule eelnenud 6 kuu) palga säilimist või ikkagi selle palga säilimist, mis oli kokku lepitud ja kehtis puhkuse ajal ja mida ma oleksin saanud, kui oleksin töötanud. Tänan arvamuste ja vastuste eest ette.

  • KarinK |

    nn palga säilitamine ehk muutumatu suurusega tasu maksmise jätkamine tähendab üldjuhul seda, et sõltumata kas teed tööd või oled puhkusel saad selle kuu eest kokkulepitud tasu.
    Kui oleksid kogu jaanuari olnud tööl, siis oleks sinu tasu olnud näiteks 2000.-
    Nüüd oled osa jaanuarist puhkusel ja saad ikka jaanuari eest 2000.-

    Jaanuaris saab ikka säilitada jaanuari palka, mitte seda, mis oli detsembris.

    Seda aga kas sinu puhul tuli rakendada muutumatu töötasu maksmist või võtta aluseks hoopis 6 möödunud kuu tasu ei tea, sest pole aimugi mis olid sinu sissetulekud- kas kogu aeg sama või oli seal miskeid langusi/tõuse ka veel.

    Muidugi kuna tegu on avaliku teenistusega, siis seal võivad olla veel miskid täiendavad juhendid ja selgitused olemas.
    Soovitan uurida siiski asutuse raamatupidajalt üle, miks ja mis lalusel

  • MeMe |

    Mu kommentaarid ei ilmu. Kas need nii peabki olema (keegi peab need eelnevalt üle vaatama) või on mingi tehniline probleem. Korduval postitamisel saan teate, et olen seda juba postitanud, aga postitust näha ei ole. Esialgne postitus ilmus kohe.

    • MeMe |

      See ilmus nüüd küll kohe, aga KarinK postitusele vastata ei saa :)

    • MeMe |

      Tänan vastamast KarinK. Minul oli kindel muutumatu kuutasu, lisatasud puudusid. 1.01.2024 tõusis kuupalk 300 EUR. Jaanuari esimese nädala eest saingi uut kõrgemat palka ja kolm nädalat olin puhkusel ning puhkusetasu arvestati eelmise aasta 6 kuu keskmise järgi, seega sain puhkusetasu eelmise aasta palga järgi. Meil kehtib puhkus palga säilimisega. Olen nii aru saanud, et kui puhkad, siis kuutasu säilib sama nagu oleks olnud tööl. Minule säilitati eelmise aasta palk. Teised kolleegid, kes puhkasid nt veebruaris või märtsis, neile arvestati puhkusetasu uue palga järgi, ehk säilitati see tasu, mida oleks saanud, kui oleks töötanud.

      Palgaarvestaja ütles, et puhkuse tasu arvutatakse “Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” määruse § 1’1 järgi, ehk kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu. Palgamuudatuste puhul võib tekkida olukord, kui puhkusetasuna säilitatakse vana (eelneval kuuel kuul kehtinud) muutumatu suurusega töötasu. Minul algas puhkus 8.01.2024 ning jaanuarist kehtiv kõrgem palk ei lähe arvutamisel arvesse. Kui palk oleks tõusnud hiljemalt 31.012.2023 siis oleks puhkusetasu makstud uue palga järgi.

      Need töötajad, kes puhkasid veebruaris või hiljem, neile kehtib määruse § 4 lg 6. Kui puhkuse eest keskmise töötasu alusel arvutatud puhkusetasu on väiksem töötasust, mida töötaja saaks samal ajavahemikul tööülesandeid täites, võib töötajale puhkusetasuna maksta kokkulepitud töötasu. Palgaarvestaja sõnul minule see ei kehti. See tekitaski segadust, et kui ma juba sain kõrgemat palka alates jaanuarist (esimese nädala töötasin), miks see 300 EUR kõrgem palk puhkuse ajal ei säilinud, kui meil on puhkus palga säilimisega. Oleks sellisest olukorrast ette teadnud, ei oleks jaanuarikuus puhkust võtnud.

      Lõpuks õnnestus. :)

    • MeMe |

      Lisan, et riigiasutuses toimuvad töötasu/palga arvestused nii nagu seadusandja on ette näinud. Puhkus palga säilimisega ei ole tööandja kohustus vaid võimalus ja meie asutuses on otsustatud, et töötajale säilitatakse palk puhkuse ajal. Minu puhul läks teisiti…

  • MeMe |

    Asutuse palgajuhendis on märgitud, et kui puhkuse eest keskmise palga alusel arvutatud puhkusetasu on väiksem palgast, mida teenistuja saaks samal ajavahemikul tööülesandeid täites, siis makstakse teenistujale puhkusetasuna kokkulepitud palka.

  • KarinK |

    Eks siin tuleb vaadata, mis kuupäevaga on see otsus palgatõusuks.
    Kui otsus tehti peale teie puhkuse algust ja jõustus tagantjärgi alates 01.01, siis ei ole kohustust juba arvutatud puhkuseraha ümber arvutada.
    Puhkuseraha arvutamise vajadus aga tekib eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust ehk siis Teie juhul 4. jaanuaril.

    Kui otsus tehti hiljem, kui 4. jaanuar siis on kõik õige
    Seega vaadake üle palgatõusu otsuse kuupäev.

    • Kaire. |

      Otsuse kuupäev ei ole oluline ja raamatupidaja on talitanud täpselt määruse järgi – kui töötaja sai eelneval kuuel kuul muutumatu suurusega töötasu, siis keskmist ei arvestata ja puhkuse aja eest makstakse MUUTUMATU SUURUSEGA TÖÖTASU. Ehk seda tasu, mis enne puhkust vähemalt kuus kuud muutumatu oli, mitte seda tasu, mis jaanuaris muutus.

  • ylle |

    ongi hea kui riigieelarvest makstakse vähem, ametnik ei peaks jaurama

  • Triin (RMP toimetus) |

    Küsimusele vastab NJORD Advokaadibüroo vandeadvokaat Ann Tarkin: https://rmp.geenius.ee/toooigus/too-ja-puhkeaeg/ametniku-puhkusetasu-arvestamise-voimalused/

  • Vastamiseks pead olema sisse logitud.