22 000 Eesti ettevõttel on töökeskkonna riskianalüüs esitamata

riskianalüüs paberimajandus tegemata töö
Foto: Depositphotos

Tööinspektsioon saadab sel nädalal välja e-kirjad enam kui 22 000-le mikroettevõttele, kes ei ole esitanud vähemalt ühe töötajaga Eesti ettevõttele kohustuslikku töökeskkonna riskianalüüsi.

Enam kui 90% väike-, keskmise ja suurettevõtetest on riskianalüüsi täitnud ja selle tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonda üles laadinud, kuid alla kümne töötajaga mikroettevõtetest on seda teinud vaid 40%.

“Eestis tegutsevatest ettevõtetest on valdav osa ehk 83% mikroettevõtted. Sel nädalal saadame e-kirjad enam kui 22-tuhandele mikroettevõttele, eesmärgiga tuletada neile meelde töökeskkonna riskianalüüsi täitmise kohustust. Lisaks selgitame, et tegu ei ole tühipalja bürokraatiaga, vaid vajaliku dokumendi täitmisest ja töökeskkonnaga seotud riskide läbi mõtlemisest saavad kasu nii ettevõtjad ise kui ka nende töötajad,” põhjendas e-kirja saatmise vajadust tööinspektsiooni peadirektor Kaire Saarep. “Oma tähelepanu oleme suunanud mikroettevõtetele, kuna teadmatusest või ressursi puudusest on 60% neist kohustuslik riskianalüüs endiselt täitmata,” kommenteeris Saarep.

“Ohutu töökeskkonna tagamine ja oma tööpere eest hoolitsemine on ja peaks olema ettevõtjatele prioriteet. Väiksemates ettevõtetes, kus kollektiiv on väike, võivad õnnetused kaasa tuua aga tõsisemaid seisakuid ja muret, sest asendust ei ole mikroettevõttes sageli kohe võtta,” lisas Saarep.

Kõigist 2023. aastal juhtunud tööõnnetustest toimus 12% just mikroettevõtetes. Kõige enam juhtus tööõnnetusi veoautojuhtide, ehitus- ja remonditööliste ning keevitajatega. Eelmisel aastal surmaga lõppenud kümnest tööõnnetusest juhtus koguni kolm mikroettevõtetes.

“Kahjuks ei pöörata väikese kollektiiviga ettevõtetes tööohutusele nii palju tähelepanu kui suurtes. Sageli puudub neil teadmine, kuidas õnnetusi ennetada ja kuidas õnnetusjuhtumi korral olukorda lahendada,” tõdes Saarep, märkides, et riskianalüüsi koostamine ongi vajalik selleks, et võtta aeg ja mõelda läbi, millised riskid töötajaid ohustavad.

“Tööinspektsioonil on juba aastast 2021 toimiv iseteeninduskeskkond, kus on olemas tasuta riskianalüüsi täitmiseks vajalik moodul. Oleme selle loonud just mikro- ja väikeettevõtteid silmas pidades, et nad ei peaks kulutama lisaraha teenuse sisseostmiseks ja et dokumendi täitmine ning edastamine oleks neile võimalikult lihtne ning mugav,” selgitas Saarep.

Töökeskkonna riskianalüüsi koostamine ja selle järjepidev uuendamine tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas aitab ennetada tööõnnetusi. Riskianalüüsi käigus selgitab tööandja välja töökeskkonna ohutegurid, hindab ohu suurust ning määrab abinõud riskide vähendamiseks.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll