Pea kõik toidud on inimesele toitainete saamiseks vajalikud – osasid tuleb süüa rohkem ja tihedamini, teisi harvemini ja vähem. Saamaks head ülevaadet tervislikest ja vähem tervislikest toitudest, on toitumisspetsialistid koostanud valgusfooritabeli.
Valgusfooritabel jagab toidud tinglikult värvide järgi gruppidesse, mida võib süüa tihedamini ja mida harvemini.
Rohelises osas olevaid toite on soovitav tarbida iga päev või peaaegu iga päev. Igapäevaselt tuleb süüa rukki-nisujahu segust, täistera- või puhtast rukkijahust leiba. Välismaise päritoluga puu- ja köögivilju tuleb enne söömist hoolega pesta, vajadusel koorida. Jogurtitest võiks süüa maitsestamata, kunstlike magusaineteta ja lisaainetest vabasid tooteid, mida võib maitsestada näiteks koduse moosiga. Lihast tasub eelistada kana- ja veiseliha ning töötlemisviisidest keetmist, hautamist ja ahjus küpsetamist. Nädalas vähemalt kahel korral tuleks süüa kala.
Kollases osas asuvate toiduainete tarbimist tuleks süüa vähem. Valmistoitude puhul tuleks alati vaadata koostist ning valida need, milles on vähem rasva, soola ja suhkrut. Küpsetistest tuleks eelistada pärmitaignaküpsetisi liha-, kohupiima või köögiviljatäidisega. Küpsetiste, jäätiste ja kommide puhul soovitame pöörata tähelepanu koostisele – hüdrogeenitud taimerasva ehk tahkestatud taimerasva sisaldavad tooted võivad sisaldada trans-rasvhappeid. Karastusjookide ja kommide puhul valige võimalikult värvivabad ja kunstlikke magusaineid mittesisaldavad tooted.
Punases osas olevaid toite ei tohiks lapsed ega soovitavalt ka täiskasvanud üldse tarbida. Suuremad lapsed võivad vahel juua lahjat piimaga kohvi.
Loe lisa: www..toitumine.ee
LISA: valgusfooritabel
Valgusfooritabel – lihtne abimees tervislikuks toitumiseks!
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Allikas:
terviseinfo.ee