Äriregistri teavitamine osadena tehtud osakapitali sissemaksetest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus on ajendatud sellest, et liigub ringi kuuldus, justkui äriregistrit tuleb sissemakseta asutatud osaühingu puhul teavitada eraldi igast osakapitali sissemaksest.

Küsimus: äriühing on asutatud sissemakset tegemata. Osakapitali sissemakseid tehakse osade kaupa. Kas siis tuleks äriregistrit teavitada iga kord, kui sissemakse tehakse või tuleb registrit teavitada alles siis, kui kõik osakapitali sissemaksed on tehtud. Mis on õige ja mis seda reguleerib (seadus, paragrahv)? Kuidas peab toimuma korrektne teavitamine? Millised dokumendid ja mis kujul tuleb esitada? Kas osakapitali sissemakse registreerimine äriregistris on tasuline? Kui jah, kui suur on riigilõiv?

Justiitsministeeriumi kommentaar, mis tugineb äriseadustiku muutmise seaduse eelnõu (733 SE) seletuskirjale, on järgmine:

äriseadustiku § 1401 lõige 5 sätestab viitenormina, et kui osanik hakkab tegema sissemakseta asutatud osaühingu osakapitali nõutavaid sissemakseid, kohaldatakse sellele samu sätteid, mis tuleks kohaldamisele nagu oleks sissemakse tehtud osaühingu asutamisel (analoogia ka osakapitali suurendamisel § 194). Asutamise sätete kohaldamine tähendab seda, et rahas tehtud sissemakse loetakse tehtuks, kui see on kantud osaühingu arveldusarvele (§ 140). Mitterahalise sissemakse puhul on vaja järgida §-s 143 sätestatut – mitterahalise sissemakse väärtust hindab juhatus, kuid teatud summa ületamisel on vaja audiitoripoolset kontrolli juhatuse antud hinnangule. Pärast seda, kui sissemakse on tehtud, on juhatusel õigus esitada äriregistrile avaldus ja taotleda "asutatud sissemakset tegemata" registrikaardilt kustutamist. Selleks peab ta lisaks avaldusele esitama ka kõik need samad dokumendid, mida on vaja esitada osaühingu sissemaksega asutamisel – panga väljavõte, või mitterahalise sissemakse korral ka üleandmise leping, juhatuse kinnitus üleandmise kohta ja vajadusel ka audiitori hinnang. Olles saanud vastava avalduse ja lisad, kontrollib register, kas on võimalik teha "asutatud sissemakset tegemata" kustutamise kannet ja positiivse otsuse tegemisel kustutab kande.

Vastavalt riigilõivuseadusele tasutakse osaühingu, aktsiaseltsi, tulundusühistu või välismaa äriühingu filiaali kohta äriregistrisse muudatuse kandmise eest riigilõivu 18 eurot (RLS § 63 lg 2).

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll