Elamisluba ettevõtluseks saab taotleda:
- üldtingimustel, kui on osalus äriühingus või tegutsetakse füüsilisest isikust ettevõtjana ning ollakse äriühingu tegevusse Eestis investeerinud vähemalt 65 000 eurot kapitali (FIE puhul 16 000 eurot). Investeeringuna võib muuhulgas käsitleda ettevõtte omakapitali, allutatud laenu ja arvele võetud põhivara suurust;
- iduettevõtlusega tegelemiseks – iduettevõte peab olema eelnevalt hinnatud eksperdikomisjoni poolt, välja arvatud juhul, kui kehtib erisus;
- suurinvestorina, kui ollakse teinud vähemalt 1 000 000 euro suuruse otseinvesteeringu Eesti äriregistrisse kantud äriühingusse, mis investeerib peamiselt Eesti majandusse, või investeeringu investeerimisfondi, mille investeerimispoliitika kohaselt investeeritakse fondi vahendeid peamiselt Eesti äriregistrisse kantud äriühingutesse.
Äriplaani kirjelduse peab esitama eesti või inglise keeles. Äriplaani ei pea esitama iduettevõtja ega suurinvestor.
Äriplaani kirjeldusest peavad nähtuma järgmised andmed:
- äriühingu või füüsilisest isikust ettevõtja nimi ja registrikood;
- äriidee – kavandatav tegevus, potentsiaalsed kliendid ja tarnijad, arendusplaanid, ettevõtte käsutuses olev põhivara, käibevahendid, kasutatav tööjõud;
- finantsprognoosid järgnevaks kaheks majandusaastaks- kasumiaruande prognoos, bilanss, rahakäibe prognoos;
- juhtimis- ja järelevalvefunktsiooni täitvate isikute elulookirjeldused;
- põhjendus, miks taotleja Eestisse asumine on ettevõtlusele oluline.
Ühe aasta möödudes või elamisloa pikendamise taotlemisel võib elamisloa taotlemiseks seatud investeeringu nõude asendada müügituluga (vähemalt 200 000 eurot aastas) või Eestis makstud sotsiaalmaksuga (igakuiselt vähemalt võrdne viiekordse Eesti aasta keskmise brutopalga suuruse tasu korral Eestis igakuiselt makstava sotsiaalmaksuga).
Iduettevõtete hindamine ja erisused
Iduettevõte – välismaalaste seaduse tähenduses on tegevust alustav ettevõte, mille eesmärk on sellise suure globaalse kasvupotentsiaaliga, innovaatilise ning korratava ärimudeli väljatöötamine ja käivitamine, mis aitab oluliselt kaasa Eesti ettevõtluskeskkonna arengule.
Iduettevõttes töötamiseks peab iduettevõte vastavust välismaalaste seaduses toodud iduettevõtte definitsioonile olema eelnevalt hinnanud eksperdikomisjon, välja arvatud juhul, kui kehtib erisus.
Iduettevõtteid hindab siseministeeriumi juures tegutsev eksperdikomisjon. Enne elamisloa taotlemist tuleb esitada taotlus eksperdikomisjonile iduettevõtte määratlusele vastavuse hindamiseks. Eksperdikomisjon annab arvamuse, kas tegemist on iduettevõttega välismaalaste seaduse tähenduses, 10 tööpäeva jooksul pärast taotlejalt kõigi nõutud andmete ja tõendite saamist. Iduettevõtte määratlusele vastavuse hindamise tingimused ja kord, esitatavate andmete ja tõendite loetelu ning nende esitamise nõuded on kehtestatud siseministri määrusega.
Erisused, kui eksperdikomisjoni hinnangut ei ole vaja:
- iduettevõte on nimetatud siseministri käskkirjas välismaalaste seaduse tingimustele vastava iduettevõttena;
- eksperdikomisjon on juba andnud hinnangu iduettevõttele viimase viie aasta jooksul ning asjaolud ei ole muutunud.
Suurinvestori elamisluba
Suurinvestorile ettevõtluseks antav tähtajaline elamisluba on elamisluba ettevõtluseks, mille andmise eesmärk on soodustada investeeringute tegemist sellisesse äritegevusse Eestis, mis on avalikes huvides ja aitab oluliselt kaasa Eesti majanduse arengule.
Suurinvestor on välismaalane, kes on teinud vähemalt 1 000 000 euro suuruse otseinvesteeringu Eesti äriregistrisse kantud äriühingusse, mis investeerib peamiselt Eesti majandusse, või investeeringu investeerimisfondi, mille investeerimispoliitika kohaselt investeeritakse fondi vahendeid peamiselt Eesti äriregistrisse kantud äriühingutesse.
Investeering peab olema elamisloa kehtivusaja jooksul püsiv. Investeering on püsiv juhul, kui elamisloa kehtivusaja jooksul investeering ei vähene, välja arvatud investeeringu turuhinna kõikumisest tulenevatel põhjustel.
Äriühingut või investeerimisfondi, kuhu tehti elamisloa andmise tingimusena algne investeering, võib elamisloa kehtivusaja jooksul muuta tingimusel, et äriühing investeerib peamiselt Eesti majandusse, või investeerimisfondi, mille investeerimispoliitika kohaselt investeeritakse fondi vahendeid peamiselt Eesti äriregistrisse kantud äriühingutesse.
Suurinvestoril ei pea olema Eestis tegelikku elukohta ning puudub kohustus Eesti elukoha registreerimiseks rahvastikuregistris.
Elamisloa andmise- või keeldumise otsus
Tähtajalise elamisloa andmine või sellest keeldumine otsustatakse kahe kuu jooksul taotluse menetlusse võtmisest. Elamisloa andmisel väljastatakse taotlejale elamisloakaart isiklikult taotlusankeedil märgitud Eesti Vabariigi välisesinduses või teeninduses 30 päeva jooksul. Elamisloakaardi jõudmine välisesindusse võib võtta rohkem aega.
Elamisloa ettevõtluseks võib anda kuni 5 aastaks, millega on määratud ettevõtja tegevusalad ja vajadusel tegevuspiirkond.
Vaata lähemalt SIIT.