Ettevõtluse alustamise toetuse saaja meelespea

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandustegevusega alustamine

Toetuse saaja peab kuue kuu jooksul alates toetuse ülekandmisest tema pangakontole:

  • looma (st asutama ise) äriühingu või registreerima end füüsilisest isikust ettevõtjana ja
  • alustama äriplaanis ettenähtud majandustegevusega.

Juhul kui äriplaanis ettenähtud majandustegevus ei ole alanud kuue kuu möödumisel toetuse pangakontole ülekandmise päevast, tagastab toetuse saaja toetuse täies ulatuses (TTTS § 19 lg 8 p 1).

Sihtotstarbeline kasutamine

Toetuse saaja peab toetust kasutama sihtotstarbeliselt vastavalt esitatud äriplaanis toodud investeeringute tabelile (TTTS § 19 lg 6) ühe aasta jooksul alates toetuse pangakontole ülekandmise päevast.

Juhul kui ettevõtluse alustamise toetust ei kasutata sihtotstarbeliselt, tagastab toetuse saaja toetuse täies ulatuses (TTTS § 19 lg 8 p 4).

Juhime tähelepanu, et Eesti Töötukassa maksab ettevõtluse alustamise toetuse füüsilisest isikust taotleja (äriplaani esitanud töötuna arveloleva isiku) pangakontole. Toetus antakse küll eraisikule, kuid mitte tema isiklike huvide tarbeks, vaid tema poolt ettevõtluse tarbeks asutatavale äriühingule äriplaani investeeringute tabelis ettenähtud kulude katteks (vt. Raamatupidamise Toimkonna juhend RTJ 12 „Valitsusepoolne abi”).

Muudatuste kooskõlastamine

Vajadusel võib toetuse kasutamises teha muudatusi, kuid kõik muudatused tuleb Eesti Töötukassaga eelnevalt kooskõlastada. Juhime tähelepanu, et Eesti Töötukassa ei aktsepteeri tagantjärele toetuse õigeaegselt kooskõlastamata kasutamist.

Toetuse eest tehtavad kulud peavad olema põhjendatud, läbipaistvad, detailselt kirjeldatud ja otseselt vajalikud äriplaani elluviimiseks. 

Juhul kui muudatuste maksumus ületab 500 euro piirmäära, tuleb koos kooskõlastamise avaldusega esitada vähemalt kaks sõltumatut ja omavahel võrreldavat hinnapakkumist või -päringut.

  • Hinnapakkumised või -päringud ei või olla vanemad kui kolm kuud arvates kooskõlastamise avalduse esitamise päevast.
  • Kui toetuse saajal ei ole võimalik esitada kahte hinnapakkumist või -päringut, peab kooskõlastamise avalduses sisalduma sellekohane põhjendus.
  • Kui soovitakse soetada kasutatud seadet, tuleb esitada alternatiivne hinnapakkumine või -päring uue seadme kohta või viide avalikele allikatele, kui antud info on kättesaadav internetis. Viitele tuleb juurde lisada väljavõte allikast (pdf, Print Screen).

    Kooskõlastamiseks vajaliku avalduse leiate siit.

Kooskõlastamise avalduse saab esitada:

  • töötukassa maakondliku osakonna infolauda;
  • iseteeninduse kaudu;
  • postiga aadressil Eesti Töötukassa, Lasnamäe 2, 11412, Tallinn;
  • digitaalselt allkirjastatud avalduse saab saata e-posti aadressile evat@tootukassa.ee.

Otsus muudatuse kooskõlastamise kohta tehakse 10 tööpäeva jooksul arvates avalduse esitamisest. 

Aruannete esitamise tähtajad ja kord

Toetuse saaja peab esitama Eesti Töötukassale toetuse kasutamise aruande vähemalt kaks korda aasta jooksul arvates toetuse pangakontole ülekandmise päevast (TTTS § 19 lg 7).
Aruannete esitamise täpsed tähtajad on välja toodud ettevõtluse alustamise andmise otsuse punktis 3.8. Aruande vormi leiate siit.

Toetuse kasutamise aruandele tuleb lisada kaasa: 

  • arved ja
  • nende maksmist tõendavad dokumendid (maksekorraldus või kaardimakse tšekk koos pangakonto väljavõttega, mis on panga kinnitusega).

Juhul kui toetuse kasutamise maksmist ei ole võimalik tõendada läbi pangakonto, tuleb muud maksmist tõendavad dokumendid toetuse saajal edastada Eesti Töötukassale digitaalselt või käsikirjaliselt allkirjastatult.

Toetuse saaja kohustub tagama, et toetuse saaja poolt esitatud aruandluses Eesti Töötukassale on toetatava äriplaani kulud ja neid kajastavad kulu- ja maksedokumendid muudest toetuse saaja kuludest ning kulu- ja maksedokumentidest selgelt eristatavad.

Toetust ei tohi kasutada:

  • tehinguteks toetuse saajaga;
  • tehinguteks, mille üheks pooleks on toetuse saaja ja teiseks pooleks toetuse saaja sugulased (Perekonnaseaduse §-s 80 toodu kohaselt) või  toetuse saaja abikaasa;
  • tehinguteks äriühinguga, milles toetuse saaja on osanik või aktsionär või juhatuse liige.

Toetuse saaja peab võimaldama Eesti Töötukassal tutvuda ettevõtluse alustamise toetuse sihtotstarbelist kasutamist tõendavate dokumentidega kolme aasta jooksul toetuse ülekandmisest ja teostada paikvaatlust oma tegevuskohas kahe aasta jooksul toetuse ülekandmisest.

Aruande saab esitada:

  • töötukassa maakondliku osakonna infolauda;
  • iseteeninduse kaudu;
  • postiga aadressil Eesti Töötukassa, Lasnamäe 2, 11412, Tallinn;
  • digitaalselt allkirjastatud aruande koos arvete ja maksmist tõendavate dokumentidega saab saata e-posti aadressile evat@tootukassa.ee.

Järelteenused

Toetust saanud isikutel on võimalik saada kahe aasta jooksul toetuse pangakontole ülekandmise päevast Eesti Töötukassalt järgmisi teenuseid:

  • Vastavalt äriplaanile ettevõtte tegevusvaldkonnaga seotud koolitus – koolituskulu hüvitatakse kuni 959 eurot;
  • Individuaalne nõustamine (näiteks eksperdi poolt tegevusvaldkonnaga seotud nõustamine) – nõustamiskulu hüvitatakse kuni 150 eurot;
  • Mentorklubis osaledes saate vahetada teadmisi ja kogemusi ettevõtluses kogenud inimestega ning luua uusi ärikontakte, et tagada enda loodud ettevõtte areng, konkurentsivõimelisus ja jätkusuutlikkus. Mentorklubi koosneb kuuest klubiõhtust. Täpsemat infot mentorklubide toimumise kohta saate meie maakondlike osakondade teenusekonsultantidelt.
  • Mentorlus – ettevõtlustoetust saanud inimestele, kes vajavad mentorlust, kuid soovivad osaleda mentorklubis, mida ei korralda Eesti Töötukassa. Individuaalne mentorlus – inimestele, kellele ei sobi mentorlus klubilises vormis või kelle ettevõtte tegevus on klubiliseks vormiks liiga spetsiifiline. Mentorluskulu hüvitatakse kuni 959 eurot.

Juhime tähelepanu, et eelpool nimetatud teenuste saamiseks peab toetuse saaja eelnevalt looma äriplaanis ettenähtud äriühingu ja olema alustanud ka äriplaanis ettenähtud majandustegevusega.

Teenuste saamiseks tuleb ettevõtluse alustamise toetuse saajal esitada Eesti Töötukassale enne koolituse / individuaalse nõustamise / mentorluse algust selle kulu hüvitamise avaldus. Avalduse leiate siit.

Otsuse kulu hüvitamise põhjendatuse kohta teeme 10 tööpäeva jooksul arvates avalduse esitamisest. Kulude hüvitamisest või hüvitamata jätmisest teavitame teenuse taotlejat sellekohase kinnituskirjaga või kulude hüvitamata jätmise teatega.

Hüvitis makstakse taotlejale välja pärast koolituse/ individuaalse nõustamise/  mentorluse läbimist. Selleks tuleb esitada:

  • arve koopia,
  • arve tasumist tõendav dokument ja
  • koolituse puhul selle läbimist tõendava tunnistuse või muu dokumendi koopia.

Arve peab olema väljastatud toetust saanud eraisikule ja sellel peab kajastuma teenusel osalejana tema nimi. Samuti peab arve olema makstud toetust saanud eraisiku poolt ning teenusel osalemine peab olema toimunud kahe aasta jooksul alates ettevõtluse alustamise toetuse ülekandmise päevast.

Tegevusvaldkonnaga seotud koolituskulude hüvitamist saab taotleda ka mitme erineva koolituse kulu hüvitamiseks.

Koolituse/ individuaalse nõustamise/ mentorluse kulu hüvitamise avalduse saab esitada:

  • töötukassa maakondliku osakonna infolauda;
  • iseteeninduse kaudu;
  • postiga aadressil Eesti Töötukassa, Lasnamäe 2, 11412, Tallinn;
  • digitaalselt allkirjastatud avalduse saab saata e-posti aadressile evat@tootukassa.ee.

Vaata ka: Ettevõtluse alustamise toetus Töötukassast

Allikas:  Töötukassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll