Ettevõtte üldkoosoleku päevakorrapunktid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Iga aasta esimeses pooles on kõigil ettevõtjatel palju tegemist, et ära esitada oma majandusaasta aruanne. Majandusaasta aruanne tuleb esitada kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu ja üldjuhul on aruande esitamise tähtaeg 30. juuni.

Kuivõrd ettevõtte juhatusel on vaja seoses majandusaasta aruande kinnitamisega kõik osanikud või aktsionärid vähemalt kord aastas kokku kutsuda, siis võiks mõelda muu hulgas ka järgnevate teemade peale.

Ametiaegade pikendamine

Koos majandusaasta aruande kinnitamisega tuleks üle vaadata ka juhatuse ja nõukogu liikmete ning audiitorite volituste tähtajad ja vajaduse korral neid pikendada, sest seadus ei näe ette tähtaja möödudes volituste automaatset pikenemist ning vastasel juhul ei saa isik oma ametikohustuste täitmist jätkata.

Alternatiivina volituste pikendamisele võib osaühingu juhatuse liiget valida ametisse ka tähtajatult. Aktsiaseltsi puhul sellist võimalust ei ole, kuid nende puhul pikendab juhatuse liikmete volitusi nõukogu ja nõukogu liikmete volitusi tuleb iga natukese aja tagant nagunii uuendama.

Netovara miinimumnõue

Ettevõtte netovara peab olema positiivne ehk juriidilisel isikul peab olema varasid rohkem kui kohustusi. Alla nõutud piiri langeb netovara siis, kui juriidiline isik on liiga palju kahjumit teeninud ja varasemast ajast reserve ega eelmiste aastate kasumit katteks ei ole.

Kui osaühingul on netovara vähem kui pool osakapitalist või vähem kui 2500 eurot, peavad osanikud otsustama osakapitali vähendamise või suurendamise tingimusel, et netovara suurus moodustaks seeläbi vähemalt poole osakapitalist. Aktsiaseltsi aktsiakapital peab olema vähemalt 25 000 eurot.

Äriseadustik nõuab omanikelt nii negatiivse kui ka ebapiisava positiivse netovara korral selle taastamist või äriühingu lõpetamist, seega peaks ka need teemad võtma osanike koosoleku või üldkoosoleku päevakorda. Alternatiive netovara taastamiseks on mitmeid, sh vabatahtliku reservi moodustamine ja omanike laenude osakapitali konverteerimine.

Dividendide väljamaksmine

Osanikele ja aktsionäridele teeb kõige rohkem rõõmu osanike koosolek või üldkoosolek, mille raames ka neile dividende jaotatakse. Siinkohal tuleks silmas pidada, et äriühing saab dividende välja maksta vaid juhul, kui

  • osakapital on sisse makstud;
  • majandusaasta aruanne on kinnitatud;
  • pärast dividendide väljamakset, ei lange ettevõtte omakapital alla lubatud piirmäära;
  • dividendide väljamaksmine ei halvenda ettevõtte maksevõimet.

Lisaks tuleb meeles pidada, et kui osad või aktsiad on väärtpaberite registris registreeritud, siis tuleb registrit teavitada nii dividendide jaotamisest kui ka mitte jaotamisest.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll