Vähemusosanike kaitse on midagi, millest on aastate jooksul nii meedias kui kohtupraktikast korduvalt räägitud. Enim ehk on räägitud sellest, kuidas suurosanikud jätavad väikeosanikud osaühingu juhtimisest kõrvale ning väikeosanikele jääb vaid passiivne roll.
Teistes Euroopa riikides, näiteks Skandinaavias, näeb seadus ette mitmed vähemust kaitsvad meetmed. Näiteks on võimalik teatud olukorras osanike ringist väljuda. Eestis see aga nii lihtne ei ole ning kuna osast ei saa ka niisama loobuda, vaid osanikuvahetus või muu toiming eeldab mitme erineva isiku nõusolekut ja aktiivseid avaldusi, siis on mõneti arusaadavalt vähemusosaniku roll frustreeriv. See on kaasa toonud olukorra, kus otsitakse lünkasid, mida ära kasutades oma osast vabaneda saaks. Vahel lepitakse selleks kokku mõne kehvemapoolse kuulsusega isikuga, et ta omandab senise osaniku asemel osa ning saab sellega ise väikeosaniku staatuse.
Praktikas tähendab see, et üha enam tekib olukordi, kus osaühingusse on vastu enamusosanike tahet sisenenud uued osanikud, kel on ressurssi osaühingu tegevust mõjutada, mis omakorda pärsib osaühingu tegevust. Seega tekib küsimus, mida saab osaühing ja osanikud juba äritegevusega alustades teha, et sellise olukorra realiseerumist välistada.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
- Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
- RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
- Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
- Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.