Tehisintellekti kasutamine suurendab IT-ettevõtete tõhusust ja kiirendab tarkvaraarendajate tööd, kuid paraku tekib ka küsimus, keda siis pidada tehisintellekti abil loodud koodi loojaks ja tarkvara autoriks?
Reeglina kaitsevad tarkvaraarendajad oma tooteid autoriõigustega. Koodi kirjutamiseks kasutab inimene oma loomingulisust ja intellektuaalset vabadust, mistõttu sarnaselt kirjandusteosega on programmi lähtekood Eesti autoriõigustega kaitstud teos. See annab loojale ainuõigused ning võimaldab arvutiprogrammi autoril takistada lähtekoodi loata kasutamist, kopeerimist või levitamist.
Tehisintellekt suudab aga kirjutada koodi, mis põhineb suurtel andmekogumitel ja olemasolevatel koodibaasidel, seega ei ole tehisintellekt loov ega loominguline ning tehisintellekti poolt genereeritud koodilõiked on autorita. Kasutaja teeb OpenAI GPT või GitHub Copilot abil tehisintellektile päringu ja saab vastuseks koodilõigu. Tuleb arvestada, et tulemus ei ole enamikus riikides autoriõigusega kaitstav, kuna kasutajal ega tehisintellektil ei ole loomingulist kontrolli genereeritud koodi üle.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
- Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
- RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
- Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
- Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.