Uued ja vanad võimalused osaühingu osa müügil

PRO tellijale

Selle aasta jooksul – mais ja augustis – jõustus hulk pikalt kavandatud muudatusi seoses osaühingute osade võõrandamisega. Muudatuste eesmärgiks oli osade võõrandamise lihtsustamine ning eelkõige välismaalastele Eesti start-up ettevõtetesse investeerimise lihtsamaks tegemine. Uued võimalused avavad aga uusi võimalusi ka teistele ettevõtjate, kuid nende kasutamine sisaldab ka riske. 

Mis muutus?

  • Muudatuste tulemusena ei pea enam notariaalselt vormistama mistahes kokkuleppeid, mis võivad endaga tulevikus osa tegeliku üleandmise kaasa tuua. Senini tuli näiteks optsioonilepingud või lihtsalt kokkulepped, mille alusel osaühingu osa kokkulepitud aja möödudes üle antakse, sõlmida notariaalselt ning vorminõude eiramise korral olid kokkulepped tühised. Nüüd on sellised kokkulepped vormivabad. Varem sõlmitud lepinguid seaduse muutmine aga kehtivaks ei muuda ning neile õigusliku jõu andmiseks tuleks lepingud kirjalikult üle kinnitada.
  • Teine muudatus loob võimaluse sõlmida ka osa üleandmise kokkulepe ilma notarita – näiteks lihtkirjalikult. Selleks tuleb muuta ühingu põhikirja ning see võimalus põhikirjas ette näha, kusjuures põhikirja muutmise poolt peavad olema kõik osanikud. Teine nõue on, et ühingu osakapital peab olema üle 10 000 euro ja täielikult sisse makstud. Et seda saavutada, peavad osanikud tegema kas täiendavaid sissemakseid või otsustama osakapitali suurendamise ühingu omakapitali (näiteks jaotamata kasumi või ülekursi) arvel. Viimane eeldab, et ühingul on piisavalt jaotamata omakapitali. Nende tingimuste täitmisel saabki osasid kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis müüa ning sama vorminõue kehtib ka pantimisele.
  • Kolmanda muudatusena on osaühingu osa minimaalne nimiväärtus varasema 1 euro asemel 1 sent, mis on ka aluseks otsuste vastuvõtmisel häälte arvestamisele. Tähele tasub siiski panna seda, et kui teie põhikirjas on kirjas, et minimaalne nimiväärtus on 1 euro või et iga 1 euro annab 1 hääle, siis see muudatus teid kuni põhikirja vastavalt muutmiseni ei mõjuta. Muudatusega on võimalik luua osanike vahel oluliselt täpsemaid proportsioone.

Kuidas uutmoodi osa võõrandamine käib

Jätkuvalt peab osaühingu osanike nimekirja osaühingu juhatus (välja arvatud väärtpaberite registri korral). Osa võõrandamiseks peavad ostja ja müüja sõlmima müügikokkuleppe ning teatama osa võõrandamisest juhatusele. Seadus ei näe ette teatamise vormi, kuid nõuab, et teataja osa üleminekut ka tõendaks. Eelkõige saab see siis toimuda müügikokkuleppe esitamisega või muul juhatusele sobival viisil. Igal juhul loetakse osaühingu jaoks osa võõrandamine toimunuks alles pärast teatamist ja osanike nimekirjas muudatuse tegemist, enne mida ei ole osa omandajal ühingu suhtes osaniku õigusi – näiteks võib ühing teadmatuses maksta dividende vanale osanikule. Uue kohustusena peab osanik juhatust viivitamata nimekirja kantud andmete muutumisest teavitama. Kui notariaalse müügi korral teavitab notar toimunud tehingust äriregistrit ise, siis uue korra kohase müügi korral peab osanike nimekirjas toimunud muudatustest äriregistrit teavitama juhatus. Seda saab teha ettevõtjaportaalis.

Vanaviisi, ehk notariaalselt tõestatud leping

Jätkuvalt on võimalik osasid võõrandada ka notariaalselt. See kehtib kohustusliku vorminõudena juhul, kui ülalkirjeldatud muudatusi tehtud ei ole või vabatahtliku võimalusena kui muudatused on tehtud. Sellisel juhul teatab äriregistrit muudatustest notar, ent juhatuse teavitamise vajadus ja kohustus on jätkuvalt olemas – ilma selleta osaühingu suhtes õigusi ei teki.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus:

Telli PRO esimeseks kuuks soodushinnaga 5 €
  • Pärast esimest kuud jätkub tellimus
    täishinnaga (24.99 eurot).
  • Sooduspakkumist saad kasutada ühe korra.
Säästad aastas -20%
Telli PRO aastaks 18.75 € / kuu Tavahind 24.99 eurot.
  • Kindlusta endale hea hind terveks aastaks, arveldamine käib kuupõhiselt.
Vali tellimuse tüüp
  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu

Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll