Ettevõtte kulude ja tulude üle igakuise arvestuse pidamine on elementaarne ning selle vajalikkuse üle enamasti ei vaielda. Kui aga mõtled enda rahaasjadele, siis kas sul on oma kuludest ja tuludest detailne ülevaade ehk teisisõnu: kas sa enda või oma pere jaoks eelarvet teed?
Milleks mulle eelarve, võivad nüüd skeptikud küsida. Ma tean peast, palju ma teenin ja nagunii kulub kogu teenitu ära, mis sellest veel kirja panna! Kui oma tulude suuruse võib enamus meist peast öelda, siis kuludega on keerulisem, eriti kui püüda detailselt aru saada, kui palju läheb toidule, palju arvetele jne. Eelarve aitabki saada täpse pildi nii sissetuleku kui väljaminekute suurusest ja mis veelgi tähtsam: näed, mille peale kulutad.
Mis kasu sa eelarve pidamisest saad?
- Aitab rahalisest olukorrast ja tarbimisharjumustest täpse ülevaate saada.
- Aitab üles leida nn mustad augud, kuhu raha kaob, ilma, et sa sellest arugi saaksid. Näiteks väikeste emotsiooniostude peale võib kuluda korralik summa. Kui lubad endale igal tööpäeval lõunasöögi lõpetuseks tassi kaheeurost kohvi, kulutad nädalas kohvitamise peale 10 eurot ning kuus 40 euro ringis.
- Aitab sul oma rahaasju pikemalt ette planeerida, sest elusündmused, mille jaoks kipub tavapärasest enam kuluma, on üldiselt ette teada. Näiteks sünnipäev, lapse koolilõpetamine, suveks plaanitav puhkusereis.
- Aitab sul end distsiplineerida – teades, et pead kõik kulud üles kirjutama, ei haara toidupoes riiulist kõiki asju, mille järgi hetkel isu tekkis.
- Aitab välja selgitada, kas ja kui palju säästmiseks raha üle jääks.
Kuidas eelarvet teha?
Oma kulud tasub võimalikult detailselt lahterdada: koju ostetav toit, väljas söömine, sideteenused, eluase, transport, meelelahutus, hobid, lemmikloomad jne. Hea oleks ka vaadata, kui suure osa su sissetulekuist moodustavad vältimatud kulud (laenumaksed, kommunaalarved, toit) ja palju on kulusid, mille suurust saad ise mõjutada, näiteks oma tarbimist muutes.
Eelarve pidamise abivahendeid on palju. Lihtne variant on Excel, kuhu saab terve aasta kuude kaupa lehtedele (sheets) kirja panna ja luua igasse kuusse kulude ja tulude lahtrid.
Teine võimalus on suuremate pankade internetipangas pakutavad nn eelarve planeerijad. Eelarve planeerijat kasutades kanduvad su pangakaardiga tehtud tehingute summad kindlatesse kulu- ja tulugruppidesse – näiteks toidupoes tehtud ostud liigituvad toidukulude alla jne.
Kolmas võimalus on tarbijaveebi www.minuraha.ee eelarve vorm Minu Raha. Seal on väljad tulu- ja kululiikide sisestamiseks, näiteks söök, laenud ja kindlustused, laste kulud, transport jne. Iga tulu- ja kululiigi all saad ise ridu lisada, et oma sissetulekud ja väljaminekud detailsemalt kirja panna, kasvõi päeva täpsusega. Lisaks on iga tulu- ja kululiigi juures olemas lahter „prognoositav“. See võimalus on mõeldud selleks, et kui eelmisel kuul kulus sul toidule näiteks 200 eurot, siis saad käesolevaks kuuks kanda 200 eurot prognoositavaks toidukuluks ning kui reaalseid väljaminekuid sisse kandes lähed üle selle summa, annab toidukulu rida sulle punaseks värvudes märku, et oled üle prognoosi läinud. Sinu andmeid keegi ei näe, sest Minu Raha eelarvesse pääsed kas enda välja mõeldud parooliga või oma Facebooki konto kaudu sisse logides.
Nipid, mis motiveerivad eelarvet pidama
- Sea endale eesmärk, mille jaoks hakkad eelarvet koostama. Näiteks tahad teada, kui palju sul kuus toidu peale raha kulub. Või tahad välja selgitada, kui palju oleksid iga kuu suuteline säästma, et täita mõni unistus: reis, kodusisustust puudutav ost jne.
- Ole järjekindel ja sea endale sisse süsteem, kui tihti kulusid üles kirjutad. Mõnele võib sobida seda teha igal õhtul, siis on kindel, et midagi ei unune. Teine eelistab tšekid kokku koguda ja kord nädalas eelarvetabelile pühenduda. Kolmas vaatab kuu lõpus internetipangas oma konto väljavõtte üle.
- Mida täpsemalt sa eelarves oma kululiigid (koju ostetav toit, tööpäeva lõunad jne) lahti kirjutad, seda parema ülevaate saad.
- Sea endale eesmärk, kui palju võid igale kululiigile ühes nädalas/kuus kulutada ja jälgi sellest kinnipidamist.
Pere-eelarve koostamisel on abiks nt:
Tarbijaveeb minuraha.ee | Pere-eelarve stressitaluvuse kalkulaator |
![]() |
![]() |
Eelarvemall pere kuueelarve planeerimiseks | Eelarvemall pere aastaeelarve planeerimiseks |
![]() |
![]() |