Selleks, et tudengielu mööduks ladusalt ja probleemivabalt, on oluline ka rahaasjade korrashoid. Mõne nõuande järgimine ja kasulike nippide kasutuselevõtmine aitavad majanduslikult iseseisvale elule oluliselt kaasa.
Oma igakuiseid sissetulekuid-väljaminekuid on tark planeerida, kontrolli all hoida ja nendest põhjalikku ülevaadet omada. See annab teile hea arusaama, kui palju võite päevas või nädalas kulutada, et oma eelarvega toime tulla. Mida täpsemalt te asju kirja panete, seda paremini oskate rahaga ümber käia ega pea muretsema kuu lõpus raha puudujäägi pärast.
Soovituslik on esmajärjekorras tasuda kohustuslikud väljaminekud. Sinna hulka kuuluvad näiteks üür, kommunaalkulud ja telefoniarve. Pärast seda saate planeerida ülejäänud rahakasutust ja leida motivatsiooni lisasissetuleku otsimiseks.
Selleks, et rahavoogude ülevaade oleks võimalikult põhjalik, on soovituslik pidada paaril esimesel iseseisvuskuul rahapäevikut, kuhu kannate sisse igapäevased väljaminekud. Nii saate kuupõhiselt analüüsida, kust oleks võimalik kokku hoida ja millele võite rohkem kulutada. Näiteks võib pidev kohvi või võileiva ostmine nõuda teilt aastas kokku mitusada eurot. Seda raha saaksite investeerida hoopis arukamalt.
Suuremad linnad on täis hubaseid kohvikuid ja ahvatlevaid lõunapakkumisi. Kuigi prae hind võib tunduda madal, siis kõige säästlikum on teha süüa kodus ja seda kooli kaasa võtta. Ka hommikukohv on mõistlik endale termosesse kaasa teha, selmet osta seda iga päev mõnest kioskist. Kui hoiate söögi-joogi arvelt targalt kokku, saate seda kulutada näiteks meelelahutuse peale.
Tudengitele on mõeldud palju soodustusi, mis annavad võimaluse raha säästa ja majanduslikult iseseisvam olla. Viige end sooduskaartide ja -pakkumistega kurssi, et teaksite, kust saate kõige paremate hindadega kaupu ja teenuseid.
Kes senti ei korja, see eurot ei saa! Mündid ja sendid võivad tunduda tüütud ja väärtusetud, kuid nendesse lohakalt suhtumise asemel koguge need hoopis mõnda karpi või purki. Kui rahakassa täis saab, võib seal olla päris kopsakas summa, millega saate end premeerida. Raha on raha, olgu see kui väike tahes.
Väike võib ka olla igakuine summa, mille tagavaraks kõrvale panete. Kui säästate igal kuul 10 eurot, on teil aasta lõpuks 120 eurot. Rahaline tagavara on oluline, sest kunagi ei tea, mis võib juhtuda ja millal lisaraha vajate. Hea, kui ei pea suurema väljamineku korral kohe vanematelt või sõpradelt abi paluma, vaid saate säilitada oma majandusliku iseseisvuse, kasutades kogutud sääste. Mõistlik on sõlmida pangas püsikorraldus, mille korral läheb teie arvelduskontolt iga kuu määratud summa kogumishoiusele.
Laenamisega tasub olla ettevaatlik, et intressid ja tagasimaksed liiga koormavaks ei muutuks. Vältige raha laenamist, aga kui siiski peate laenama, siis tutvuge hoolikalt laenutingimustega, intressimäärade ja tagasimaksegraafikuga. Kindlasti tasub nõu pidada ka lähedaste ja pangatelleriga, et tehtud otsus oleks võimalikult läbimõeldud.