Hea vanasõna ütleb: “Külvad harjumuse, lõikad iseloomu; külvad iseloomu, lõikad saatuse”. Seega on õiged ja kasulikud harjumused nagu otsetee parema ja kindlama elu poole. Ka finantsmaailmas on omad põhilised hügieeniharjumused, mis parandavad oluliselt teie finantsseisu.
1. Mida pingsam eelarve, seda tugevam kontroll
Olete ilmselt kuulnud, et raha annab vabaduse. See vabadus peegeldub ka igapäevaelus, ja oma eelarvest lähtudes saame lubada endale kas veidi rohkem vabadust oma kuludes või peame iga ostu hoolikalt ette plaanima. Hea, kui on selge ettekujutus enda ja oma pere möödapäästmatutest kuludest, headest ja vajalikest kuludest (näiteks osta veidi parema kvaliteediga talveriided/jalatsid või ehitada koju kamin) ning summadest, mida saate kulutada oma äranägemise järgi. See ülevaade on ka hea alus igakuisele finantsjuhtimisele teel rahalise kindluse poole.
2. Meie eelarvet lõhuvad väikesed, emotsionaalsed ja ootamatud kulud
Iga finantsekspert kinnitab, et finantsplaani lõhuvad plaanimata kulud. Reeglina on need emotsioonide ajendil tehtud ostud, igapäevased väljaminekud kohvile ja snäkkidele jne, mis kokkuvõttes moodustavad kuu lõikes päris suure summa. Teine eelarve lõhkumise põhjus on ootamatud sündmused. Samas mõistab meist igaüks, et kodutehnika rikked, laste liiga kiire kasvamine ja sellest tulenev garderoobi uuendamine ning lemmiklooma ootamatu haigestumine on osa elust. Muudame ootamatud sündmused oma eelarve osaks ja oleme nende vastu kaitstud.
3. Koguge plaanipäraselt
Püüdke igal juhul panna kõrvale 10% oma regulaarsest sissetulekust ning 30% kuni 50% ootamatust tulust. Niiviisi olete teel oma isikliku fondi poole, mis kindlustab teie elu raskematel aegadel, aitab hakkama saada suuremate väljaminekute korral ja lubab viia ellu oma unistused. Siin on abiks mitmed säästumetoodikad, samuti ka pangatooted.
4. Otsige võimalusi juurde teenimiseks, oma säästude kasvatamiseks ja oma kulude kärpimiseks
Saksa vanasõna ütleb: “See, mille sa säästsid, oled sa tegelikult teeninud”. Finantsdistsipliiniga käib kaasas pidev hoolitsemine oma rahaasjade eest, kulude kontroll ja võimaluste kasutamine oma sissetuleku kasvatamiseks. Plaanige investeerimist, pensioniks kogumist, mõelge kriitiliselt üle kõik eksisteerivad kulud ja kaaluge põhjalikult uusi kulusid.
5. Tugeva finantsdistsipliini harjutamisel ärge siiski unustage olla õnnelik
Ainult rahul, õnnelik ja kindel inimene saab jätkusuutlikult pühenduda oma eesmärkidele ning need saavutada. See ei ole jätkusuutlik, kui teie pere ei mahu autosse, sest te ei taha uut ja suuremat autot osta – see pole kindlasti kokkuhoid. Siiski võite mõelda sellele, kas perel on tõesti vaja kahte Premium-klassi autot. Kogumise, investeerimise ja kulude kontrolli juures peab alati jääma võimalus enda ja oma lähedaste õnnelikuks tegemiseks. Kõige suurem katsumus paljude jaoks on ilmselt õige tasakaal kogumise ja elu nautimise vahel, ning sageli jäädaksegi seda otsima. See pole kindlasti lihtne, aga eesmärk on vähemalt proovimist ja harjutamist väärt.