Euroopa Liit vastutab enamiku tarbijaõiguste eest. Millised on EL-i märkimisväärsed edusammud tarbijate elu lihtsustamisel pärast 20 aastat EL-ga liitumist?
Parem kaitse digihiiglaste ees
Jõustunud on digiteenuste ja digiturgude määrus, mille alusel peavad kõik veebiplatvormid välja selgitama sealsete müüjate identiteedi ning nende kontaktandmed. Eelmainitu kinnitab, et kliendid teavad enne platvormilt ostu sooritamist, millise kauplejaga leping sõlmitakse.
Alates 6. märtsist 2024 ei saa kuus digihiiglast (Google, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ja Microsoft) enam oma tarkvara uue seadme ostul vaikimisi kehtestada. Vastupidi, nüüdsest peavad kliendid saama eelinstallitud rakendused vaid ühe klõpsuga desinstallida.
Defektsete toodete lihtsam parandamine
Üle 20 aasta on kehtinud kõikidele ELis ostetud toodetele ja teenustele müüja vastutus, mille kohaselt on tarbijal puudusega toote korral kuni kahe aasta jooksul pärast ostu sooritamist õigus nõuda müüjalt selle tasuta parandamist või asendamist. Alates 2022. aastast hõlmab see ka ühendatud seadmeid, digitaalset sisu ja teenuseid. Olgu selleks videomäng või rakenduse tellimus, nende nõuetekohane toimimine peab samuti olema tagatud vähemalt kaheks aastaks.
Mis saab siis, kui seade laguneb kahe aasta pärast? Seadmete kasutusea pikendamiseks on Euroopa eesmärk suunata ettevõtteid tootma vastupidavaid seadmeid ja julgustada tarbijaid defektseid seadmeid parandama või lasta neid parandada. Selle tulemusena kehtestati tootjatele uued ökodisaini standardid ja tarbijatele anti erinevat liiki seadmete, näiteks külmikute, pesumasinate või telefonide puhul õigus neid parandada.
Tarbijakrediidi skeemi laiendamine
Inflatsiooniperioodidel ostude tegemise soodustamiseks pakub üha enam internetimüüjaid oma klientidele järelmaksulahendusi. Valik “Osta kohe, maksa hiljem” on väga atraktiivne tarbijatele, kes saavad toote kohe kätte ja maksta selle eest kolme või nelja osamaksena ilma sellega kaasnevate täiendavate tasudeta. Siiski suurendab see nende ülemäärase võlgnevuse riski.
Tarbijate huvide kaitsmiseks on Euroopa otsustanud laiendada laenude valikut, mille suhtes kehtivad rangemad eeskirjad. See hõlmab krediite alla 200 euro ja neid, mis kuuluvad kategooriasse “Osta kohe, maksa hiljem”. Antud meetmed jõustuvad 2026. aasta novembrist.
Kiired ülekanded eurotsoonis ilma lisatasudeta
Praegu kulub eurotsooni piires ülekande sooritamiseks üks tööpäev. Alates 2025. aasta sügisest lüheneb see periood 10 sekundile, mis hõlbustab peaaegu hetkeliste tehingute sooritamist saatja ja saaja vahel. Tähelepanuväärne on ka tõsiasi, et selle ülekandega ei kaasne lisatasusid.
Kõigile seadmetele ühine laadija
Alates 2024. aasta detsembrist kuulub kõigi mobiiltelefonide ja tahvelarvutite standardvarustusse USB-C tüüpi laadija. Tulevikus on kõigil võimalus laadida oma seadmeid ühe laadijaga, olenemata selle seadme brändist.