Annetamine Ukraina inimeste toetamiseks (täiendatud)

UUS! Artiklit on täiendatud maksuvaba annetamise (TuMS § 61 lg 66) ja selle deklareerimise osas.

Tulumaksuseaduse §-i 61 täiendati lõikega 66, mis näeb ette, et residendist juriidiline isik ei maksa tulumaksu Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks tehtud annetustelt ja kingitustelt, kui need on tehtud 2022. aasta 24. veebruarist kuni 31. detsembrini järgmistele juriidilistele isikutele:

  • MTÜ Eesti Pagulasabi;
  • MTÜ Mondo;
  • Ukraina Kultuurikeskus;
  • Riigikaitse Edendamise Sihtasutus;
  • Eesti Punane Rist;
  • Päästeliit;
  • Rotary Klubi Tallinn Vanalinn.

Annetustega Ukraina inimeste abistamiseks on järgnevad võimalused:

  • algatus “Ukraina heaks!” – vahendab kolme Eesti vabaühenduse – MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskuse kaudu abi Ukraina rindelähedastele elanikele ja teistele haavatavatele gruppidele. Lähemat infot nende tegevuste kohta leiab SIIT.
    MTÜ Eesti Pagulasabi kaardistab erinevaid elu- ja töökohtade, asjade ja teenuste pakkumisi.
  • Eesti Punane Rist – kogub nii esemeid kui rahaannetusi ja toimetab need abivajajateni Ukraina Punase Risti kaudu. Punane rist kogub vaid uusi esemeid: kasutamata hügieenitarbeid (pesuvahendid, seep, hambapasta, hambaharjad, mähkmed, hügieenisidemed jms), voodipesu, tekke, patju, magamiskotte, rätikuid.
    Täpsema info annetuste kogumispunktide kohta ja annetuskonto leiab SIIT.
  • Riigikaitse Edendamise Sihtasutus, mille asutajateks on Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Kaitseministeerium, algatas koos Eesti Reservohvitseride Koguga heategevusliku annetuskampaania, millega toetatakse Ukraina sõjas kannatada saanute ravi Eestis või teistes liitlasriikides. Täpsema info ja annetuskonto leiab SIIT.
  • Päästeliit kogub annetusi Ukraina päästjate abistamiseks. Oodatud on spetsiifiline päästevarustus nagu tuletõrjujate saapad, kuumakindlad riided, tuletõrjuja kiivrisukad, termokaameraga droonid jne.

Annetatud raha ja kauba maksustamine sõltub nii annetuse tegija kui ka annetuse saaja isikust

Ettevõte

UUS! Eesti ettevõttel (juriidilisel isikul) on võimalik MTÜ-le Eesti Pagulasabi, MTÜ-le Mondo, Ukraina Kultuurikeskusele, Riigikaitse Edendamise Sihtasutusele, Eesti Punasele Ristile, Päästeliidule ja Rotary Klubile Tallinn Vanalinn annetada raha või üle anda tasuta kaupa maksuvabalt (tulumaksuseaduse § 61 lg 66). See tähendab, et ettevõtted saavad eelloetletud juriidilistele isikutele teenuseid (nt Ukraina sõjapõgenike majutust, transporti vm) osutada ja kaupu (nt humanitaarabi) annetada samuti maksuvabalt.

NB! Ettevõttel (annetuse tegijal) ei ole kohustust eelloetletud juriidilistele isikutele tehtud annetusi deklareerida.

Kui ettevõte on alates 24. veebruarist kuni 31. märtsini 2022 eelloetletud juriidilistele isikutele tehtud annetused ära deklareerinud, siis on ettevõttel õigus esitada deklaratsiooni TSD lisa 5 parandus ja kustutada veebruaris ja märtsis tehtud annetuste summad

Annetuse saajad on kohustatud esitama vormi INF 4 “Saadud kingituste ja annetuste deklaratsioon” ning kasutama raha Ukraina toetamiseks ja esitama ka vormi INF 9 “Kingituste, annetuste ja muude tulude kasutamise deklaratsioon” .

Samuti on ettevõttel võimalik tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja (edaspidi nimekiri) kantud mittetulundusühingule ja sihtasutusele annetada raha või üle anda tasuta kaupa, kuid seda maksuvabalt piirmäära ulatuses (TuMS § 49 lg 2).

Eesti ettevõtted (annetuse tegijad) saavad nimekirja kantud mittetulundusühingule ja sihtasutusele annetamisel valida kahe maksuvaba piirmäära vahel, kas

  • 3% väljamakstud töötasudest ehk sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast või
  • 10% eelmise majandusaasta kasumist.

Piirmäära arvestust peetakse aasta lõikes jooksvalt.

Ettevõttel (annetuse tegijal) on kohustus nimekirja kantud mittetulundusühingutele ja sihtasutustele tehtud annetused deklareerida TSD lisas 5. Samuti on annetuse saajal kohustus esitada vormid INF 4 ja INF 9.

Nimekirja kantud heategevusorganisatsioonid saavad omakorda maksuvabalt osutada füüsilisele isikule toimetulekuks materiaalset abi (tulumaksuseaduse § 49 lg 6). Maksuvaba on ka toimetulekuks tasuta toidu, esmatarbekaupade üleandmine või toitlustamine (nt toidupakid vm).

Tulumaksusoodustusega heategevuslike ja avalikes huvides tegutsevate ühingute nimekiri

Otse Ukraina riigile, Ukraina relvajõududele või Ukraina Keskpanga kontodele, samuti Ukraina ettevõtetele annetades ei saa kasutada maksuvabastust piirmäärade ulatuses.

Eraisik

Eesti inimesed (füüsilised isikud) saavad samuti oma tulust maha arvata tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja kantud mittetulundusühingule ja sihtasutusele tehtud annetusi kuni 1200 euro ulatuses (koos eluasemelaenu intresside ja koolituskuludega).

Sealhulgas on Eesti inimestel võimalik oma maksustatavast tulust maha arvata

  • MTÜ-le Eesti Pagulasabi,
  • MTÜ-le Mondo,
  • Ukraina Kultuurikeskusele,
  • Riigikaitse Edendamise Sihtasutusele,
  • Eesti Punasele Ristile,
  • Päästeliidule ja
  • Rotary Klubile Tallinn Vanalinn tehtud annetusi.

Annetuse saajad on kohustatud esitama vormi INF 4 “Saadud kingituste ja annetuste deklaratsioon” ning näitama sellel ära annetuse teinud inimeste andmed ja annetuste summa. Vormi INF 4 alusel on maha arvamised inimese tuludeklaratsioonis eeltäidetud.

Otse Ukraina riigile, Ukraina relvajõududele või Ukraina Keskpanga kontodele, samuti Ukraina ettevõtetele annetades ei saa kasutada maksuvabastust piirmäärade ulatuses või maksusoodustust.

 

Annetusena üleantud kaupade käibemaksuga maksustamine

Kauba eksport

Kui eksportija on käibemaksukohustuslane

Eksport on vastavalt käibemaksuseaduse § 5 lõikele 1 Euroopa Liidu kauba võõrandamine koos selle toimetamisega väljaspool Euroopa Liidu tolliterritooriumi asuvasse sihtkohta kauba võõrandaja või välisriigi isikust kauba soetaja poolt. Käibemaksumäär kauba eksportimisel on 0% (käibemaksuseaduse § 15 lõike 3 punkt 1). Kui eksportija on käibemaksukohustuslane, saab ta eksporditava kauba soetamisel sisendkäibemaksu maha arvata ja seda riigile pärast kauba eksportimist tagastama ei pea.

Kui eksportija ei ole käibemaksukohustuslane ja ekspordib kauba humanitaarabina

Vastavalt käibemaksuseaduse § 35 lõikele 6 tagastatakse Eestis kauba soetamisel või Euroopa Liidu välisest riigist kauba importimisel tasutud käibemaks isikule, kes ekspordib selle kauba humanitaarabi korras. Humanitaarabi on sama sätte kohaselt rahvusvahelisele organisatsioonile, välisriigi valitsusele, välisriigi kohalikule omavalitsusele või välisriigi valitsusvälisele organisatsioonile antav tagastamatu abi, mis on ette nähtud puuduse leevendamiseks. Seega ka praegu Ukrainasse saadetavad kaubad on selle sätte mõistes humanitaarabi, kuna on ette nähtud puuduse leevendamiseks.

Humanitaarabina eksporditud kauba Eestis ostmisel või Euroopa Liidu välisest riigist importimisel tasutud käibemaks tagastatakse rahandusministri 18.12.2009. a määrusega nr 66 kehtestatud korras.

Käibemaksu tagastamise taotlus esitatakse vabas vormis digiallkirjaga kinnitatult maksu- ja tolliameti e-posti aadressil emta@emta.ee.

Taotluses tuleb märkida info eksporditava kauba kohta, sealhulgas kauba eksportimisega seoses vormistatud dokumentide ja kauba sihtkohta toimetamise asjaolude kohta, ning kelle nimele ja millisele pangakontole käibemaks tagastatakse.

Taotlusele tuleb skaneerituna lisada eksporditud kauba Eestis ostmisel müüjalt saadud käibemaksuseaduse §-s 37 sätestatud nõuetele vastav loetav arve või eksporditud kauba importimise korral selle eest tollis käibemaksu tasumist tõendavad dokumendid.

Selgitused tollivormistuse kohta seoses Ukrainas toimuva sõjaga

Kauba üleandmine annetusena Eestis või mujal Euroopa Liidus

Käibemaksuseaduse tähenduses on sellisel juhul tegemist kauba tasuta võõrandamisega, mis tuleb käibemaksuga maksustada. Kauba tasuta üleandmist ei maksustata juhul, kui kaup ei ole seotud selle üleandja ettevõtlusega ja ta ei ole selle kauba sisendkäibemaksu maha arvanud. Ka Euroopa Liidu käibemaksudirektiiv selles osas erisusi ette ei näe.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll