Alkoholi tootmisega, Eestisse sissetoomisega, Eestist väljaviimisega või müügiga tegelev ettevõtja peab olema teadlik alkoholiseaduse ja alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse nõuetest. Alkoholiseaduse nõuded on suunatud alkoholi kvaliteedi tagamiseks. Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse eesmärk on käideldava alkoholi nõuetekohane aktsiisiga maksustamine.
Mis on alkohol?
Alkohol on õlu, vein, kääritatud jook, vahetoode ja muu alkohol. Kõik kombineeritud nomenklatuuri (KN) rubriiki 2203–2208 kuuluvad tooted etanoolisisaldusega üle 1,2% (õlle puhul üle 0,5%), on alkohol alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse mõistes olenemata nende joogikõlblikkusest.
Alkohol on ka toit etanoolisisaldusega üle 1,2%, sh lõhna- ja maitseaine, toidulisand jmt.
Alkoholi tootmine on selle valmistamine, töötlemine ja villimine. Alkoholi võib toota ainult aktsiisilaos. Ka alkoholi väiketootja peab tootma aktsiisilaos. Erandina võib füüsiline isik valmistada õlut, veini ja kääritatud jooki oma kodus, enda või pere tarbeks ja tingimusel, et seda ei kasutata ärilisel eesmärgil (ei müüda ega muud moodi kasutata ettevõtluses).
Alkoholi käitlemiseks loetakse selle valmistamist, töötlemist ja villimist (ehk tootmist), importi, eksporti, müügiks pakkumist või müüki ühelt ettevõtjalt teisele või muule isikule hulgimüügi mõistes, samuti müügiks pakkumist või müüki tarbijale, s.o jaemüügi mõistes ning hoidmist, ladustamist või edasitoimetamist kaubanduslikul eesmärgil.
Alkoholi hulgi- või jaemüüki võib teostada äriregistris registreeritud ning majandustegevuse registrisse oma tegevusala teavitanud (majandustegevuse teatise esitanud) ettevõtja. Ettevõtjal on lubatud hulgi- ja jaemüügi korras müüa majandustegevusteates määratletud alkohoolseid jooke üksnes majandustegevuse registri andmetes märgitud tegevuskoha kaudu.
NB! Alkoholi müük e-poes on alkoholi jaemüük ja seda võib teha ainult majandustegevuse registrisse kantud ettevõtja kaupluse või toitlustusettevõtte kaudu.
Käideldav alkohol peab olema üldjuhul kantud alkoholiregistrisse.
Kuidas määratleda alkoholi aktsiisiga maksustamiseks?
Alkoholiaktsiis
Eestis maksustatakse alkoholiaktsiisiga Eestis toodetud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud ning Eestisse väljaspoolt Euroopa Liitu imporditud alkohol.
Aktsiisi maksmise kohustus tekib isikul, kes lubab alkoholi tarbimisse (toob Eestisse ilma ajutise aktsiisivabastuseta või viib ajutise aktsiisivabastusest välja tavalattu või poodi). Eestis toodetud alkoholilt maksab aktsiisi aktsiisilaopidaja, Eestisse teisest liikmesriigist toimetatud alkoholilt aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja või alkoholi vastuvõtja ning Eestisse imporditud alkoholilt importija.
- Vaata ka: Aktiisimäärad
Kauplemine teiste riikidega
Kauplemine teiste riikidega hõlmab tarbimisse lubatud alkoholi liikmesriikide vahelist liikumist, importi ja eksporti ning alkoholi kaugmüüki.
Alkoholiga kauplemisel võib alkoholi vastuvõtjaks olla aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja, tavaettevõtja ja teatud juhtudel ka füüsiline isik.
Tavaettevõtjal on võimalus kasutada alkoholi ajutises aktsiisivabastuses vastuvõtmiseks aktsiisilaopidaja või registreeritud kaubasaaja (see isik ei ole seotud impordiga) teenust. Tavaettevõtja võib ise võtta vastu ainult lähetaja liikmesriigis või importimise käigus maksustatud alkoholi.
Füüsiline isik võib võtta vastu ainult lähetaja liikmesriigis maksustatud alkoholi ja sellist alkoholi müüki nimetatakse kaugmüügiks. Allpool leiate täpsemad selgitused tarbimisse lubatud alkoholi liikmesriikide vahelise liikumise, alkoholi impordi ja kaugmüügi reeglite kohta.
Alkoholi maksumärgistamine
Alkohol peab olema maksumärgistatud, kui selle etanoolisisaldus on üle 22 mahuprotsendi ning see on villitud müügipakendisse mahuga alates 0,05 liitrist.
Maksumärgistatud alkoholi saab kontrollida alkoholi maksumärgi avaliku päringu kaudu.
Alkoholi maksumärk kujutab endast erilistele turvanõuetele vastavat ringikujulist hologrammi diameetriga 20 mm, millele on kantud unikaalne maksumärgi tähe- ja numbrikombinatsioon.
Eestisse imporditud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud või muul viisil Eestis tarbimisse lähetatud alkohol peab olema maksumärgistatud, välja arvatud kui sellele alkoholile kohaldatakse aktsiisivabastust või ajutist aktsiisivabastust.
01.02.2022 jõustus rahandusministri 12.04 2006 määruse nr 25 avaneb uues vahekaardis muudatus, millega kehtestati uus kange alkoholi maksumärgi kujundus. Vana kujundusega alkoholi maksumärgid jäävad paralleelselt uutega kehtima ning neid väljastab Maksu- ja Tolliamet kuni laovarude lõppemiseni. Samuti ei sea uus maksumärgi kujundus piiranguid juba tarbimises olevatele maksumärgistatud toodetele. Uus maksumärgi kujundus erineb seni kehtinud maksumärgi kujundusest lisaks välimusele ka numbri poolest, mis on nüüd 9-kohaline (3 tähte ja 6 numbrit), vana kujundusega maksumärgi number on 8-kohaline (2 tähte ja 6 numbrit).
Millal ei maksumärgistata?
Alkoholi ei maksumärgistata, kui alkohol:
- on saadetud ühendusevälisest riigist füüsilisele isikule kasutamiseks mitteärilisel eesmärgil või on soetatud kaugmüügi teel liikmesriigist kasutamiseks mitteärilisel eesmärgil;
- toimetatakse sellise laeva või õhusõiduki pardale, mis sõidab ärilisel eesmärgil väljaspool Eestit;
- võõrandatakse lennujaama territooriumil tollikontrollitsoonis asuvas müügikohas;
- esitatakse alkoholiregistrisse registrikande tegemiseks või
- on ravim ravimiseaduse mõistes.
Alkoholi maksumärgistatakse ainult juhul, kui sellelt tekib aktsiisi maksmise kohustus Eestis ja maksumärk loetakse rikkumise objektiks, kui see on kinnitatud tootele, mis ei kuulu maksumärgistamisele.
Seega, aktsiisilaost maksumärgistatud toodet ei ole lubatud eksportida, toimetada teise liikmesriiki ega võõrandada aktsiisivabalt, näiteks aktsiisivabastuse loa alusel diplomaatidele.
- Vaata ka: Maksumärkide infosüsteem (MAIS)
Kus saab maksumärgistada?
Eestis saab alkoholi maksumärgistada aktsiisilaos ja tollilaos.
Maksumärgistamine on lubatud ka registreeritud kaubasaaja tegevuskohas ja isiku, kes võtab vastu teises liikmesriigis tarbimisse lubatud ja Eestisse ärilisel eesmärgil toimetatud alkoholi, tegevuskohas tingimusel, et maksumärgid on isiku valduses hiljemalt alkoholi tegevuskohta vastuvõtmise päeval ning maksumärgid kinnitatakse alkoholile viivitamata.
Samuti saab alkoholi maksumärgistada teises liikmesriigis ja ühendusevälises riigis. Maksumärgistatud alkoholi võib importida ja teisest liikmesriigist vastu võtta üksnes maksumärkide tellija.
Kes saab tellida maksumärke?
Maksumärke saab Maksu- ja Tolliametist tellida aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja, alkoholi importija ning teises liikmesriigis tarbimisse lubatud ja Eestisse toimetatud alkoholi vastuvõtja. Maksumärkide tellija peab vastama järgmistele tingimustele:
- isikul on kehtiv aktsiisilao tegevusluba või registreeritud kaubasaaja tegevusluba, importijal on alkoholi impordi alane märge majandustegevuse registris või isikul on alkoholi jaemüügi, hulgimüügi või toitlustamise alane märge majandustegevuse registris ning kirjalikult on teavitatud Maksu- ja Tolliametit tarbimisse lubatud aktsiisikauba vastuvõtmisest enne selle kauba lähetamist teisest liikmesriigist;
- isikul ei ole maksuvõlga, sealhulgas ajatatud maksuvõlga;
- isikul on Maksu- ja Tolliameti aktsepteeritud tagatis.
- isik on hüvitanud Maksu- ja Tolliametile maksumärkide trükkimise kulud, mis on tekkinud seoses kasutatud maksumärkide tagastamisega (maksumärgistamise käigus rikutud maksumärgid, maksuhalduri järelevalve all müügipakendilt eemaldatud maksumärgid, tootele kinnitatult tagastatud maksumärgid), v.a kui tagastatakse defektseid maksumärke;
Maksumärke väljastatakse Tallinnas, aadressil Lõõtsa 8a.
Maksumärgistamise reeglid
Maksumärk peab olema kinnitatud alkoholile 90 kalendripäeva jooksul alates maksumärkide Maksu- ja Tolliametist kättesaamise päevast arvates. Maksumärgi alkoholile kinnitamisel peab nende tellija teatama Maksu- ja Tolliametile andmed alkoholi liigi, etanoolisisalduse ja koguse kohta. Maksu- ja Tolliamet kontrollib müügiloleva alkoholi vastavust teavitatud andmetele.
Tähtaja ületamisel peab maksumärkide tellija maksma maksumärkidelt aktsiisi summas, mis vastab muult alkoholilt, mille etanoolisisaldus on 40 protsenti ja mille müügipakendi maht on 1 liiter, arvutatud aktsiisisummale.
Maksumärkide alkoholile kinnitamise tähtaega võib maksumärkide saaja põhjendatud kirjaliku taotluse alusel pikendada veel 90 kalendripäeva.
Maksumärgistatud alkoholi maksustamine aktsiisiga toimub tavakorra järgi.
Maksumärkide tellijal on keelatud alkoholile kinnitamata maksumärke võõrandada teisele isikule.
Alkoholi maksumärkidega seotud tegevuste hõlbustamiseks on Maksu- ja Tolliametis kasutusel elektroonne maksumärkide haldamise andmebaas MAIS. Selle infosüsteemi vahendusel saab maksumärkide tellija esitada elektroonseid taotlusi maksumärkide väljastamiseks, näha reaalajas maksumärgi menetlemisprotsessi, teavitada toimingutest maksumärkidega, näha elektroonset aruandlust oma kasutuses olevate maksumärkide kohta ja palju muud.