Alkohol
Alkohol on õlu, vein, kääritatud jook, vahetoode ja muu alkohol (kange alkohol).
Alkoholi käitlemiseks loetakse selle valmistamist, töötlemist ja villimist (e tootmist), importi, eksporti, müügiks pakkumist või müüki ühelt ettevõtjalt teisele või muule isikule hulgimüügi mõistes, samuti müügiks pakkumist või müüki tarbijale, s.o jaemüügi mõistes ning hoidmist, ladustamist või edasitoimetamist kaubanduslikul eesmärgil.
Alkoholi hulgi- või jaemüüki võib teostada äriregistris registreeritud ning majandustegevuse registrisse oma tegevusala teavitanud (majandustegevuse teatise esitanud) ettevõtja. Ettevõtjal on lubatud hulgi- ja jaemüügi korras müüa majandustegevusteates määratletud alkohoolseid jooke üksnes majandustegevuse registri andmetes märgitud tegevuskoha kaudu.
Alkoholi importi ja eksporti võib teostada hulgi- või jaekaubanduse või toitlustuse tegevusalal tegutsev ettevõtja, kelle majandustegevuse registri andmed sisaldavad ka märget alkoholi impordi või ekspordi kohta.
Käideldav alkohol peab vastama alkoholi määratlemise, kirjeldamise ja müügiks esitlemise nõuetele, olema kantud riiklikku alkoholiregistrisse, vastama riiklikku alkoholiregistrisse kandmisel esitatud katsetulemuste protokollis või sertifikaadis toodud näitajatele ning tarbijapakendi ja selle märgistuse poolest eelnimetatud registrisse kandmisel esitatud tootenäidisele.
Alkoholiaktsiis
Eestis toodetud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud ja Eestisse vabaks ringluseks imporditud alkohol maksustatakse aktsiisiga. Eestis toodetud alkoholilt maksab aktsiisi aktsiisilaopidaja, Eestisse teisest liikmesriigist toimetatud alkoholilt aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja või alkoholi vastuvõtja ning Eestisse imporditud alkoholilt importija.
Aktsiisilaopidaja võib aktsiisilaos toota, töödelda, ladustada, vastu võtta ja lähetada ajutises aktsiisivabastuses aktsiisiga maksustamata alkoholi. Aktsiisilaopidajal peab Maksu- ja Tolliametile olema esitatud tekkinud ja tekkida võiva maksukohustuse täitmiseks tagatis. Aktsiisi maksukohustus tekib alkoholi aktsiisilaost ilma ajutise aktsiisivabastuseta lähetamisel ehk alkohol maksustatakse alles siis, kui see on tarbimiseks aktsiisilaost välja toimetatud. Aktsiisi tasub aktsiisilaopidaja perioodiliselt, hiljemalt iga kuu 20. kuupäeval. Selleks kuupäevaks esitab ta ka aktsiisideklaratsiooni.
Registreeritud kaubasaajal tekib maksukohustus teisest liikmesriigist lähetatud alkoholi vastuvõtmisel ja oma tegevuskohas võib ta hoida vaid aktsiisiga maksustatud alkoholi. Registreeritud kaubasaaja esitab Maksu- ja Tolliametile tagatise oma tegevuskohta vastuvõetavalt alkoholilt aktsiisi maksmise tagamiseks. Registreeritud kaubasaajal on maksustamisperioodiks üks kalendrikuu ja aktsiis tuleb maksta sarnaselt aktsiisilaopidajale hiljemalt maksukohustuse tekkimise kuule järgneva kuu 20. kuupäeval.
Teises liikmesriigis tarbimisse lubatud ja Eestisse ärilisel eesmärgil toimetatud alkoholi vastuvõtjal tekib maksukohustus alkoholi vastuvõtmisel, ta esitab aktsiisideklaratsiooni ja maksab aktsiisi viiendal päeval maksukohustuse tekkimise päevast arvates. Vastuvõtja teavitab Maksu- ja Tolliametit alkoholi vastuvõtmise kavatsusest ja esitab maksuhalduri nõudmisel tagatise tekkida võiva maksukohustuse täitmiseks enne alkoholi lähetamist teisest liikmesriigist.
Alkoholi importijal tekib maksukohustus aktsiisikauba impordil üldjuhul tollivõla tekkimise päeval ja ta maksab aktsiisi importimisel tollieeskirjade kohaselt.
Teisest liikmesriigist lähetatud tarbimisse lubamata (ajutises aktsiisivabastuses) alkoholi võib Eestis võtta vastu kas aktsiisilaos või registreeritud kaubasaaja tegevuskohas. Eesti-siseselt võib tarbimisse lubamata alkohol liikuda aktsiisiladude vahel.
Alkoholi liikumisel liikmesriikide vahel peab alkoholil kaasas olema ELi õigusaktides sätestatud kohustuslikud aktsiisikauba saatelehed elektrooniline saateleht eSL (ajutises aktsiisivabastuses liikuv alkohol) või SAAD (tarbimisse lubatud alkohol).
Ka siseriiklikul veol peab aktsiisilaost lähetataval alkoholil olema kaasas kohustuslik rahandusministri 25.06.2014 määrusega nr 22 kehtestatud saatedokument A (lähetamisel ajutises aktsiisivabastuses) või T (lähetamisel tarbimisse).
Elektroonilise saatelehe eSL menetlemine toimub kontrollisüsteemis EMCS (Excise Movement and Control System). SAAD saatelehe ja siseriiklike saatelehtede menetlemine toimub elektroonilises süsteemis SADHES (Siseriiklik aktsiisisaatedokumentide haldamise elektroonne süsteem).
Aktsiisist vabastatakse alkohol, mida tarbitakse õhu- või veesõiduki pardal liikmesriikidevahelise reisi ajal. Kaasamüüdavale alkoholile aktsiisivabastus ei kohaldu.
Samuti näeb alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus (edaspidi ATKEAS) ette aktsiisivabastust teatud otstarbel aktsiisivabastuse loa alusel käideldavale alkoholile. Alkoholi aktsiisivabastuse luba annab õiguse importida või aktsiisilaopidajalt soetada ATKEAS § 27 lõike 1 punktides 9-18 nimetatud aktsiisist vabastatud alkoholi.
Kange alkoholi maksumärk
Eestisse imporditud, teisest liikmesriigist Eestisse toimetatud või muul viisil Eestis tarbimisse lähetatud alkohol,
- mille etanoolisisaldus on üle 22 mahuprotsendi ja
- mis on villitud müügipakendisse mahuga alates 0,05 liitrist
peab olema maksumärgistatud.
Alkohol, millele kohaldatakse aktsiisivabastust või ajutist aktsiisivabastust, ei kuulu maksumärgistamisele.
Maksumärk on aktsiisikaubale või selle müügipakendile kinnitatav erilistele turvalisusnõuetele vastav eritunnus, mis tõendab aktsiisi maksmist. Alkoholi maksumärgi kujundus ja maksumärkide väljastamise kord on kehtestatud rahandusministri 12.04.2006 määrusega nr 25 "Alkoholi ja tubakatoodete maksumärkide kujundus, tubakatoodete maksumärkide liigid, maksumärkide väljastamise, nendest loobumise ning tubakatoodete maksumärkide lähetamise kord, maksumärkide saatelehe vorm ja selle täitmise kord". Maksumärke saab Maksu- ja Tolliametilt tellida alkoholi importija, aktsiisilaopidaja, registreeritud kaubasaaja ja isik, kes toimetab ärilisel eesmärgil Eestisse teises liikmesriigis tarbimisse lubatud alkoholi.
Maksumärke väljastatakse, kui isik vastab ATKEASis sätestatud tingimustele, sh:
- isikul on kehtiv aktsiisilao tegevusluba või registreeritud kaubasaaja tegevusluba, importijal on alkoholi impordialane märge majandustegevuse registris või isikul on alkoholi jaemüügi, hulgimüügi või toitlustamise alane märge majandustegevuse registris;
- isikul ei ole maksuvõlga, sealhulgas ajatatud maksuvõlga;
- isikul on Maksu- ja Tolliameti aktsepteeritud tagatis.
Eestis saab alkoholi maksumärgistada aktsiisilaos, tollilaos ja registreeritud kaubasaaja tegevuskohas. Samuti saab alkoholi maksumärgistada teises liikmesriigis ja ühendusevälises riigis.
Alkoholi aktsiisimääradega saab tutvuda siin.