Küsimused ja vastused mootorsõidukimaksu andmete ja arvutamise kohta

Auto Luup Klaviatuur
Foto: Depositphotos

Kelle poole pöörduda, kui mootorsõidukimaks on valesti arvutatud?

Pöörduda tuleb maksu- ja tolliameti klienditoe poole.

Väliselt täiesti sarnastele N1-kategooria sõidukitele näitab kalkulaator erinevat maksu summat.

N1-kategooria sõiduki puhul kontrollitakse alati esmalt erivõimsust (erivõimsus = mootori võimsus ÷ (täismass – tühimass)) ja tehakse kindlaks, kas sellele rakendub M1- või N1-kategooria sõiduauto maksuvalem.

N1-kategooria mootorsõiduk, mille erivõimsus ületab liiklusregistri andmetel 0,20 kilovatti kandevõime ühe kilogrammi kohta, maksustatakse M1-kategooria mootorsõiduki maksumääraga (MSMS § 13 lg 10). Seetõttu võibki kahe väliselt täiesti sarnase N1-kategooria sõiduki aastamaks kujuneda erinevaks.

Kas mootorsõidukimaksu suurus sõltub sellest, kas auto omanik on juriidiline või füüsiline isik?

Ei sõltu. Mootorsõidukimaks arvutatakse nii juriidilistele kui füüsilistele isikutele sama maksuvalemiga.

Ratastraktori (T5) aastamaksu tulemuseks näitab kalkulaator 0 eurot. Samas on öeldud, et mootorsõidukimaks rakendub ratastraktoritele (sh T5). Kas maksu arvutus on õige?

Mootorsõidukimaksuga maksustatakse sisepõlemismootoriga T1b- ja T5-kategooria ratastraktorid, mille tühimass on kuni 1000 kg. Kui sellise ratastraktori tühimass on üle 1000 kg, siis seda mootorsõidukimaksuga ei maksustata.

Kuidas arvutatakse automaks, kui võrreldavad sõidukid on samade andmetega, kuid üks kuulub M1- ja teine N1-kategooriasse?

N1-kategooria sõiduki puhul arvutatakse maks üldjuhul kahe komponendi põhjal:

  • baasosa (50 eurot) ja
  • CO2-heide, arvestatakse ka sõiduki vanust.

M1-kategooria sõiduki puhul arvutatakse maks üldjuhul kolme komponendi põhjal:

  • baasosa (50 eurot),
  • CO2-heide ja sõiduki mass,
  • arvestatakse ka sõiduki vanust.

Automaksu suurust mõjutab seadusest tulenev arvutusvalemi erinevus.

Kuidas arvutatakse aastamaks sõidukile, mis kasutab kahte kütust (nt bensiin ja maagaas), kui registris on kütuste CO2-heide erinev?

Kahe näidu olemasolul kasutatakse maksu arvutamiseks madalamat CO2 näitu.

Soov on ise automaksu arvutada. Sõidukil on liiklusregistris nii WLTP- kui ka NEDC-näit, kumba tuleb kasutada?

Kahe näidu olemasolul kasutatakse maksu arvutamiseks alati WLTP-näitu. Kuni 2017. aasta 1. septembrini kasutati ametliku tehasepoolse kulunumbri mõõtmiseks NEDC-süsteemi, kuid alates 2017. aastast kasutatakse WLTP-süsteemi.

Mida teha, kui peaksin olema mootorsõidukimaksust vabastatud, aga sain maksuteate?

Maksust on vabastatud mootorsõidukimaksu seaduse §-s 15 loetletud sõidukid. Maksu- ja tolliamet arvutab maksu liiklusregistri andmete alusel. Kontrollige üle sõiduki andmed transpordiametis.

Inimene elab välismaal, kuid omab Eesti liiklusregistris registreeritud sõidukit. Kas ta peab mootorsõidukimaksu maksma?

Mootorsõidukimaksu tasumise kohustus ei sõltu sellest, kas elate välismaal või mitte. Kui sõiduk on registreeritud Eesti liiklusregistris, siis tuleb maks tasuda olenemata elukohast.

Kas pensionäridele on ette nähtud soodustust või vabastust mootorsõidukimaksust?

Mootorsõidukimaksu seadus ei vabasta pensionäre mootorsõidukimaksu tasumisest ega näe ette soodsamat tasumise korda.

Soome numbrimärgiga ja Soomes liisingus olev auto, mille eest makstakse kõiki makse (k.a automaks) seal. Inimene töötab nii Eestis kui Soomes ja käib autoga igal kuul Eestis. Kas peab selle auto eest ka Eestis automaksu maksma?

Kui auto on registreeritud Soome autoregistris, siis Eestis selle auto eest mootorsõidukimaksu maksma ei pea.

Kuidas maksustatakse M1-kategooria mootorsõiduk, mille kerenimetus on “elamu”, kas täismassi suurus mõjutab maksustamist?

M1-kategooria mootorsõiduk, mis on liiklusregistri andmetel kerenimetusega “elamu”, maksustatakse N1-kategooria mootorsõiduki maksumääraga (MSMS § 12 lg 9). Kui mootorsõiduki kerenimetus on “elamu”, siis täismass maksustamisel oluline ei ole.

Kas mootorsõidukimaksu teadet saab printida või edastada e-posti aadressile?

Maksuteadet saab e-teenuste keskkonnast e-MTA PDF-dokumendina alla laadida, salvestada arvutisse või nutiseadmesse ning lisada manusena e-kirjale.

Kas peab mootorsõidukimaksu tasuma, kui maksusumma on alla 10 euro?

Ei pea. Kui mootorsõidukimaks ühe sõiduki kohta on alla 10 euro, siis maksu- ja tolliamet mootorsõidukimaksu ei määra ning maksuteadet ei väljasta.

Kui tasuda mootorsõidukimaks enne tähtpäeva, siis millal nõue tasutud saab?

Enne maksu tasumise tähtpäeva tasutud summa jääb ettemaksukontole kuni maksu tasumise tähtpäevani. Seda näeb e-teenuste keskkonnas e-MTA sisse logides enda töölaual plokis “Nõuete ja kohustuste saldod” real “Tähtpäev tulevikus”. Maksusumma kantakse nõuete katteks automaatselt tasumistähtpäeva järgsel varahommikul.

Kas mootorsõidukimaksu võlga saab ajatada? Kui jah, siis kuidas?

Jah. Kui tekib ajutine raskus maksukohustuse tasumisel, siis on võimalik maksu- ja tolliametilt taotleda ajatamist ja tasuda maksukohustus osade kaupa. Kiireim võimalus maksukohustuste tasumise ajatamiseks on esitada taotlus koos ajatamisgraafikuga e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Müües auto aasta lõpus, aga 1. jaanuaril oli omanikuvahetus transpordiametis veel pooleli, kes peab tasuma mootorsõiduki aastamaksu?

Mootorsõidukimaksu teate saab ja mootorsõidukimaksu maksab see isik, kes on 1. jaanuari seisuga liiklusregistris sõiduki omanik. See tähendab, et kui omanikuvahetus oli 1. jaanuariks vormistamata, siis maksab maksu sõiduki eelmine omanik. Kui omanikuvahetus toimus aasta lõpus, siis arusaamatuste vältimiseks tuleks omanikuvahetuse ka liiklusregistris sama aasta sees ära vormistada. Tasutud mootorsõidukimaksu endisele omanikule ei tagastata.

Kui osteti või telliti auto 2024. aastal, aga see tarnitakse alles 2025. aastal, siis millal tuleb tasuda mootorsõidukimaks?

Kui mootorsõiduk registreeritakse liiklusregistris esmakordselt 2025. aastal (s.t 01.01.2025 seisuga sõiduk veel liiklusregistris registreeritud ei ole), siis on mootorsõidukimaksu tasumise tähtajad järgmised:

  • 15. detsember 2025, kui sõiduk registreeritakse liiklusregistris 01.01.–31.09.2025;
  • 15. juuni 2026, kui sõiduk registreeritakse liiklusregistris 01.10.–31.12.2025.

Kui sõiduk Eestis kasutusse ei võetud ja liiklusregistris registreeritud ei ole, siis maksu tasuda ei tule.

Müües sõiduki, mille aastamaks on tasunud. Kas saab raha tagasi?

Mootorsõidukimaksu maksab isik, kes on liiklusregistri andmetel 1. jaanuari seisuga mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja. Maksukohustus tekib jooksva aasta eest ette (15. juuni ja 15. detsember). Mootorsõiduki võõrandamise korral tasutud maksu ei tagastata ja maksusummat ei vähendata. Kui olete 1. jaanuari seisuga sõiduki omanik või vastutav kasutaja, siis on kohustus tasuda kogu aastamaks täies mahus ja tähtaegselt.

Mootorsõiduk hävines avarii tagajärjel. Kas peab aastamaksu tasuma ja kas saab juba ettemakstud raha tagasi?

Mootorsõidukimaksu maksab isik, kes on liiklusregistri andmetel 1. jaanuari seisuga mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja. Maksukohustus tekib jooksva aasta eest ette (15. juuni ja 15. detsember). Kui mootorsõiduk hävineb, siis maksu ei tagastata ja maksusummat ei vähendata. Kui olete 1. jaanuari seisuga sõiduki omanik või vastutav kasutaja, siis on kohustus tasuda kogu aastamaks täies mahus ja tähtaegselt.

Pärisin mootorsõiduki, millal peab maksma mootorsõidukimaksu?

Pärijal tuleb viie tööpäeva jooksul sõidukiga seotud isikuandmete muutumisest vormistada muudatused kas transpordiameti e-teeninduses või teenindusbüroos.

Maksustamisaasta keskel sõiduki pärimise korral maksab pärija mootorsõidukimaksu maksustamisaasta 1. jaanuarist.

Kui liiklusregistrisse kantud omanikule või vastutavale kasutajale on maksustamisaastal maksuteade väljastatud enne surma, siis mootorsõidukimaksu tasumise kohustus läheb pärijale üle (MKS § 35).

Kui sõiduk on aastas mingil perioodil liiklusregistrist ajutiselt kustutatud või registrikanne peatatud (s.t sõidukit kasutatakse maksustamisperioodil aeg-ajalt), siis kuidas kujuneb automaks?

Mootorsõidukimaks on olemuselt vara-, mitte tarbimismaks. Kui sõiduk on 1. jaanuari seisuga liiklusregistris aktiivne (registreeritud staatuses), siis arvutatakse maks kogu aasta eest ette. See, kui sõiduk liiklusregistrist ajutiselt kustutatakse või kanne peatatakse, maksustamist ei mõjuta. Maksu ei arvutata proportsionaalselt sõiduki aktiivse kasutamise päevade eest. Maks tuleb tasuda täies mahus ja seda ei tagastata.

Kui tööandja maksab sõiduauto erisoodustust, mis saab mootorsõidukimaksust? Kas see on tööandja kui sõiduauto omaniku/vastutava kasutaja kulu? Või annab tööandja mootorsõidukimaksu (100%) tasumisega ka töötajale hüve (erisoodustuse)?

Mootorsõidukimaks on tööandja kui sõiduauto omaniku/vastutava kasutaja kulu ning mootorsõidukimaksu tasumisega ei kaasne täiendavat erisoodustuse maksukohustust.

Tööandjal on erisoodustuse maksukohustus üksnes tulumaksuseaduse § 48 lõike 8 alusel ning see põhineb sõiduauto mootori võimsusel ja sõiduauto vanusel. See tähendab, et erisoodustuse maksukohustus ei sõltu sõiduauto tegelikust töise ja töövälise kasutuse proportsioonist, läbisõidust või sõiduauto tarbeks tehtud tegelike kulutuste suurusest.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll