Küsimus: ettevõte soetas sõiduauto 2015. aastal ja 50% käibemaksust kanti kuludesse. Seni on kasutanud autot ettevõtte töötaja ning peetud on sõidupäevikut ja erasõidud maksustatud. Ettevõte soovib auto edaspidi anda rendile (turuhinnas) ettevõtte omanikuga seotud isikule, kes pole ettevõtte töötaja ning kannab ise kõik sõidukiga seotud kulud. Meie arvates on tegemist ettevõtlusega ja põhivara käibemaksu ümberarvestust pole vaja teha. Samuti ei kaasne turuhinnas rendile andmisega ka maksukohustust esisoodustuse mõistes. Kas kinnitate meie seisukohti?
Vastavad maksu- ja tolliameti spetsialistid
Erisoodustus saab tekkida ainult tööandja ja töötaja (TuMS § 48 lg 3, 6) vahel. Omanikuga (va juhul, kui omanik on ka lg 3 või 6 nimetatud isik) seotud isik ei ole töötaja TuMS § 48 mõistes ja siin erisoodustust olla ei saa.
Turuhinnas toimunud tehingu puhul maksukohustust ei ole.
Sõiduauto rendile andmine, ka eraisikule, on käibemaksukohustuslase jaoks 20% määraga maksustatav käive – tingimusel, et rendilevõtja ei ole käibemaksukohustuslase töötaja, teenistuja või juhtimis- või kontrollorgani liige. Praegu Te kinnitate, et rendilevõtja seda ei ole.
Kui sõiduautot kasutab nüüd tegelikult ainult rendilevõtja ja ettevõte ise enam ei kasuta – siis käibemaksuseaduse seisukohast kasutab ettevõte sõiduautot 100% ettevõtluses maksustatava käibe tarbeks (milleks on sõiduauto rendile andmise teenuse osutamine). Kinnitate, et kõik jooksvad kulud katab rendilevõtja – seega Teie seisukohast on küsimus üksnes sõiduauto soetamisel mahaarvatud sisendkäibemaksu korrigeerimise reeglites.
Palun tutvuge sõiduauto soetamisel mahaarvatud sisendkäibemaksu korrigeerimise näidetega SIIT – 50% sisendkäibemaksu mahaarvamine, näide 3.