Küsimus: kes väljastab, täidab ja vormistab käibemaksu direktiivi 2006/112/EC artikkel 151 alusel väljastatavat käibemaksu- ja aktsiisivabastuse tõendit? Kas see on kauba müüja kohustus?
Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist
Käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendi peab kauba või teenuse müüjale hankima kauba või teenuse saaja. Seega vormistab tõendi ostja ja esitab selle müüjale. Pikemalt saate käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendi kohta lugeda alljärgnevast:
Käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendistNullmäära rakendamiseks vajalik tõendav dokument maksusoodustust saavatele isikutele kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel on nõukogu rakendusmäärusega (EL) nr 282/2011 kehtestatud käibemaksuvabastustõend (KMS § 15 lg 51). Tõendi vorm on kättesaadav siit, ingliskeelne siit. Tõendil kinnitab maksust vabastamise tingimustele vastav institutsioon/isik esitatud andmete õigsust ning ühtlasi esitab tõendi lahtris 3 andmed, mida on vaja maksuvabastustaotluse hindamiseks siirdeliikmesriigis, s.t riigis, kuhu kaup toimetatakse või kus asub teenuse ostnud institutsioon/isik. Maksust vabastamist taotlev isik esitab tõendi siirdeliikmesriigi pädevale ametiasutusele, kes kinnitab (lahtris 6), et lahtris 5 kirjeldatud kaup/teenus vastab siirderiigis maksust vabastamise tingimustele. Kui näiteks Eesti diplomaat Lätis ostab Eestist auto ja viib selle Lätti, siis ülalnimetatud tõendi esitamisel on müüjal õigus auto võõrandada 0% käibemaksumääraga. Müüjale on oluline jälgida tõendil lahtris 6 toodud informatsiooni, milles siirdeliikmesriik (antud juhul Läti) on märkinud, kas kõik soetatavad kaubad/teenused on selles riigis maksust vabastatud. Osalise maksuvabastuse korral rakendab müüja nullmäära lahtris märgitud osa ulatuses. Ülejäänud kaubad/teenused tuleb maksustada käibemaksu tavamääraga. Tõendi üks eksemplar jäetakse müüjale, kes on kohustatud seda vastavalt Eesti õigusaktidele säilitama oma raamatupidamises. Võib esineda ka olukord, kui lahtris 6 puudub tempel ja allkiri. Sel juhul peab müüja vaatama lahtrisse 7 märgitut. Protseduuri lihtsustamiseks võib siirdeliikmesriigi pädev ametiasutus anda maksust vabastamise tingimustele vastavale institutsioonile (lahtris 1 märgitud ostjale) loa tempel panemata jätta ametlikuks kasutamiseks vajaliku kauba/teenuse maksuvabastuse korral. Lahtris 7 teatabki ostja viitega siirdeliikmesriigis väljastatud dokumendile, et tal on luba tempel panemata jätta. |