Käibemaksu- ja aktsiisivabastustõend

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: kes väljastab, täidab ja vormistab käibemaksu direktiivi 2006/112/EC artikkel 151 alusel väljastatavat käibemaksu- ja aktsiisivabastuse tõendit? Kas see on kauba müüja kohustus?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendi peab kauba või teenuse müüjale hankima kauba või teenuse saaja. Seega vormistab tõendi ostja ja esitab selle müüjale. Pikemalt saate käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendi kohta lugeda alljärgnevast:

Käibemaksu- ja aktsiisivabastustõendist

Nullmäära rakendamiseks vajalik tõendav dokument maksusoodustust saavatele isikutele kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel on nõukogu rakendusmäärusega (EL) nr 282/2011 kehtestatud käibemaksuvabastustõend (KMS § 15 lg 51). Tõendi vorm on kättesaadav siit, ingliskeelne siit.

Tõendil kinnitab maksust vabastamise tingimustele vastav institutsioon/isik esitatud andmete õigsust ning ühtlasi esitab tõendi lahtris 3 andmed, mida on vaja maksuvabastustaotluse hindamiseks siirdeliikmesriigis, s.t riigis, kuhu kaup toimetatakse või kus asub teenuse ostnud institutsioon/isik.

Maksust vabastamist taotlev isik esitab tõendi siirdeliikmesriigi pädevale ametiasutusele, kes kinnitab (lahtris 6), et lahtris 5 kirjeldatud kaup/teenus vastab siirderiigis maksust vabastamise tingimustele.

Kui näiteks Eesti diplomaat Lätis ostab Eestist auto ja viib selle Lätti, siis ülalnimetatud tõendi esitamisel on müüjal õigus auto võõrandada 0% käibemaksumääraga.

Müüjale on oluline jälgida tõendil lahtris 6 toodud informatsiooni, milles siirdeliikmesriik (antud juhul Läti) on märkinud, kas kõik soetatavad kaubad/teenused on selles riigis maksust vabastatud. Osalise maksuvabastuse korral rakendab müüja nullmäära lahtris märgitud osa ulatuses. Ülejäänud kaubad/teenused tuleb maksustada käibemaksu tavamääraga.

Tõendi üks eksemplar jäetakse müüjale, kes on kohustatud seda vastavalt Eesti õigusaktidele säilitama oma raamatupidamises.

Võib esineda ka olukord, kui lahtris 6 puudub tempel ja allkiri. Sel juhul peab müüja vaatama lahtrisse 7 märgitut. Protseduuri lihtsustamiseks võib siirdeliikmesriigi pädev ametiasutus anda maksust vabastamise tingimustele vastavale institutsioonile (lahtris 1 märgitud ostjale) loa tempel panemata jätta ametlikuks kasutamiseks vajaliku kauba/teenuse maksuvabastuse korral. Lahtris 7 teatabki ostja viitega siirdeliikmesriigis väljastatud dokumendile, et tal on luba tempel panemata jätta.

 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll