Küsimus: ettevõte on väljastanud müügiarve kauba eest. Hiljem tuli välja, et ostjal ei olegi plaanis müügiarvet tasuda, kaupa üle ei antud. Ostjal oli eesmärk saada enda firmale kuludesse panemiseks arve ning tegemist on pettusega. Kuidas antud arvet tühistada, kas on lubatud arve kreeditarvega tühistada? Või peab antud olukorras arve summa deklareerima ning käibemaksu tasuma? Kuidas käituda, et ostja petuskeemi peatada?
Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist
Siin ongi oluline, kas kaup anti üle või mitte. Müüja ei saa kreeditarvet esitada ega oma käibemaksukohustust vähendada ainult sellepärast, et ostja ei ole kauba või teenuse eest tasunud, kui tehing tegelikult toimus. Kuid kui kaupa ei ole üle antud ja ei ole ka selle eest tasutud, siis ei olegi veel käivet ega tehingu käibedeklaratsioonil deklareerimise kohustust tekkinud ja saab esitada kreeditarve (ning parandada ka oma käibedeklaratsiooni, kui tehing ikkagi on juba käibena deklareeritud).
Käibe tekkimise ajaks kauba puhul on kas kauba ostjale lähetamise või kättesaadavaks tegemise päev või sellest varasem kauba või teenuse eest ettemaksu laekumise päev. Arve väljastamine ei tekita veel käivet, kui kaupa pole üle antud ega selle eest raha saadud (erandiks on ainult kauba ühendusesisene käive, kus käibe tekkimise ajaks on kas kauba tegeliku lähetamise kuule järgneva kuu 15. kuupäev või sellest varasem kauba kohta arve väljastamise kuupäev).
Kuna arve väljastamisega veel käivet ei teki, siis kui ostja pole kaupa saanud ega selle eest tasunud, kuigi on saanud kauba kohta arve, pole tal veel õigust selle kauba sisendkäibemaksu maha arvata. Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus tekib ostjal samal kuul, kui müüjal tekib kauba käive, mitte varem.