KÜSIMUS
Kui Eesti maksukohuslane ostab veoteenust teiselt Eesti maksukohuslasele, on käibe tekkimise koht Eesti olenemata sellest, kus vedu toimub ja Eesti maksukohuslane lisab arvele 20% käibemaksu (nt kui osteti veoteenus Eestist Soome). Kui nüüd Eesti maksukohuslasel tekib vajadus antud transporditeenus müüa edasi kontserni teisele ettevõttele Rootsi, siis kas see arve müümise teenus koostatakse 20% käibemaksuga. Kui edasimüük toimub kallimalt kui teenuse ost, kas sellisel juhul 0%-ga? Või võiks järeldada, et kuna mina ei ole otseselt teenuse osutaja, on tegemist vahendusega ja vahenduse osa tuleks maksustada 20%-ga.
Vastab Eesti Maksumaksjate Liidu jurist Hiie Marrandi
Veoteenuste maksustamise reeglid on käibemaksuseaduses üsna keerulised, kuna maksustamine sõltub nii teenuse saaja isikust kui ka veo algus- ja lõpp-punktist. Teie küsimuse puhul on tegemist veoteenusega Eestist teise liikmesriiki (Soome) ning arve saajaks on eeldatavasti teise liikmesriigi käibemaksukohustuslane. Sellises olukorras kehtib B2B (inglise keeles – business to business – ettevõtjalt ettevõtjale) üldreegel – KMS § 10 lg 4 p 9 -, et käibe tekkimise kohaks ei loeta Eestit ning seepärast on võimalik teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasele arve esitada 0% määraga (KMS § 15 lg 4 p 1).
Kui arve saaja ei ole Rootsis käibemaksukohustuslane, ei ole võimalik talle 0% arvet esitada. Sellisel juhul lähtute KMS § 10 lg 2 punktist 9 (käibe tekkimise koht on Eestis) ja maksustate teenuse 20% määras (KMS § 15 lg 1).
Maksustamine ei sõltu sellest, kas edasimüük toimub kallimalt, kui teenust sisse ostetakse. Vahendamisteenusega tegemist ei ole, sest kirjutate, et müüte teenust edasi, mitte ei tee tehingut teise isiku nimel. Teenuse maksustamine (nagu ka kauba oma) ei sõltu sellest, kas müüja on müüdava toote ise valmistanud või sisse ostnud.