KÜSIMUS
Riigipoolse sotsiaalmaksu tasumine isikute eest, kes saavad töövõimetuspensioni.. Kuidas see täpsemalt käib? Märtsis arvestan palga, aprillis maksan välja. 2. aprilliks saadan sots.ametisse nimekirja. Maksuametile deklareerin 10.mail ja seal siis lihtsalt näitan sotsmaksu inimesel 660.- väiksema? Kas mõttekäik on õige?
VASTUS
Teie mõttekäik täiesti õige. Pärast taotluse esitamist ja deklareerimist on info liikumine Teie näites toodud kuu kohta järgmine:
Märts: asutus arvestab palga ja teeb Sotsiaalkindlustusametile (edaspidi SKA) taotluse riigipoolse sotsiaalmaksu tasumiseks. SKA koostab märtsi taotluse põhjal erijuhtude deklaratsiooni ESD ja esitab ning maksab Maksuametile 10. aprilliks.
Aprill: asutus maksab märtsi palga töötajale välja ning koostab aprillikuu väljamaksete alusel deklaratsiooni TSD, mille esitab ja maksab Maksuametile 10. maiks.
Juhin tähelepanu, et TSD koostamise juures sotsiaalmaksuga maksustatavat tulu sellel isikul ei tohi vähendada ning kindlasti tuleb kasutada maksuvaba tulu tunnust. Vastasel juhul loetakse TSD Maksuametis vigaseks.
Kahelt poolt (asutus ja SKA) deklareeritud sotsiaalmaksud saavad Maksuametis kokku isiku kontokaardil.
KÜSIMUS
Kas riigipoolne makstav sotsmaks mõjutab ka vanaduspensioni ja II samba pensioni. Kui näiteks töövõimetuspensionäri palk on 5000 kr, ja riik maksab sotsmaksu 660 kr ja tööandja maksab sotsmaksu (5000*33%)-660=990 kr. Kas siis riik arvestab vanaduspensioni ja II samba pensioni aluseks, et selle töötaja eest on tasutud sotsmaksu 1650 kr (5000*33%). Ühesõnaga, kas see töötaja ei kannata selle tõttu, et riik maksab tema eest sotsmaksu?
VASTUS
Mõlemad sotsiaalmaksud lähevad pensionikindlustusstaaži (I samba) arvestusse.
II samba ehk kogumispensioni maksete osas, mis puudutab riigipoolse 4% lisamist kinnipeetud 2% kogumispensioni maksetele, on pädev selgitusi andma Maksu- ja Tolliamet.