2007. a. alguses jõustus rahandusministri määrus "Seotud isikute vahel tehtud tehingute väärtuse määramise meetodid" eesmärgiga, et kõigi ettevõttega seotud osapoolte vahel toimiks suhtlemine turuhindades.
Kas siirdehindasid, millede väärtuse määramise meetodeid käsitleb nimetatud määrus, saab samastada erisoodustustega?
Selline küsimus on tekkinud paljudel ettevõtjatel ja raamatupidajatel, sest mõlemal juhul räägitakse ju tehingutest seotud isikute vahel.
Vastavalt määrusele on siirdehind kontrollitud tehingu hind ja kontrollitud tehinguks on seotud isikute vaheline tehing, mis peab vastama turuväärtusele. Siirdehindade määruse näol on tegemist püüdega takistada varjatud kasumi väljaviimist ettevõtetest või kasumi koondamist ettevõtete võtmeisikute firmadesse (näiteks nn juhtimisteenuse nime all oma osa võtmine kasumist).
Tulumaksuga maksustatakse kas tulu, mille maksumaksja oleks saanud, või kulu, mis oleks tal jäänud kandmata, kui seotud isikuga tehtud tehingu väärtus oleks olnud selline, mida rakendavad sarnastes tingimustes omavahel mitteseotud isikud. Eelnimetatud tulumaksuga maksustatavat tulu või kulu ei maksustata sotsiaalmaksuga. Määrus on maksumaksjale abiks sobiva meetodi leidmisel seotud isikute vahel tehtavate tehingute väärtuse määramisel.
Erisoodustustelt, mida tööandja annab oma töötajatele, tuleb maksta nii tulu- kui ka sotsiaalmaksu. Vastavalt tulumaksuseadusele on erisoodustuseks igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus, mida antakse töötajale seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega, olenemata erisoodustuse andmise ajast. Erisoodustuseks loetakse ka soodustused, mida tööandja annab töötaja abikaasale, vanemale või lapsele.
Nagu mõistetest selgub, ei ole erisoodustuse näol mingil juhul tegemist nn varjatud kasumi ettevõttest välja viimisega.
Erisoodustus on tööandja poolt töötajale antud hüve. Erisoodustuse hinna määramisel lähtutakse üldjuhul erisoodustusena antud kauba või teenuse turuhinnast. Kui tööandja müüb oma toodet töötajale soodushinnaga, on tegemist erisoodustusega ning tööandja peab soodushinna ja toote turuhinna vahelt maksma erisoodustusega kaasnevad maksud. Kui aga üks kontserni ettevõte müüb teisele kontserni ettevõttele oma toodangut soodsama hinnaga kui kontsernivälistele ettevõtetele, siis sellisel juhul on tegemist siirdehinna tehinguga.
Seega ei ole siirdehinnad samastatavad erisoodustustega.
- Rahandusministri 10.11.2006.a. määrus nr.53 "Seotud isikute vahel tehtud tehingute väärtuse määramise meetodid" jõustus 1.jaanuaril 2007.
- Määrus kehtestati tulumaksuseaduse §14 lg 8 ning §50 lg 6 ja 8 alusel.
- Tulumaksuseaduse §14 räägib FIE-de ettevõtlustulust ja selle maksustamisest, §50 aga tulumaksust dividendidelt ning muudelt kasumieraldistelt.
- Tulumaksuseaduse §48 sätestab erisoodustuse mõiste, selle andjate ja saajate ringi.