Väikeettevõtja jaoks on suhe oma raamatupidajaga väga tähtis. Neid küsimusi võiks vähemalt korra aastas oma raamatupidajaga arutada.
Millised on ettevõtte kasumlikkuse näitajad?
Kolm olulist kasumirida on:
- brutokasumi marginaal. Brutokasumi marginaal näitab ettevõtte efektiivsust ja peab olema piisavalt suur, et ära katta vajalikud üldkulud;
- ärikasumi marginaal. Ärikasumi marginaal näitab tegevuse tasuvust ehk tulude ja kulude suhet, mis ei sõltu ettevõtte finantseerimisstruktuurist. Puhaskasum sõltub oluliselt sellest, kas ettevõtet on finantseeritud omakapitaliga või laenukapitaliga;
- puhaskasumi marginaal. Puhaskasum on kasum, mis jääb järgi peale kõigi perioodi kulude, sh dividendide tulumaksu, mahaarvamist müügitulust. Puhaskasumit ei tohi segi ajada netorahavooga – puhaskasum ei sisalda laenude tagasimakseid ja investeeringuid.
Kuidas ettevõtte raha liigub ja mida saab parandada?
Süsteemne rahavoogude juhtimine on üks olulisemaid eeldusi ettevõtte igapäevaseks toimimiseks ning eesmärkide saavutamiseks. Kui ettevõtte rahavoog ei ole piisavad, pidurdub selle tõttu ka ettevõtte kasv. Neid kolme punkti jälgides saad oma rahavoogusid juhtida:
- saavuta rahavoogude üle kontroll. Selleks tuleb selgeks teha, mis on raha ja mis on kasum. Raha on kõik raha sissetulekud miinus raha väljaminekud. Kasum on tekkepõhiselt arvestatud tulud miinus tekkepõhiselt arvestatud kulud;
- tuvasta probleemsed kohad. Enim levinud probleemideks on klientide õigeaegselt tasumata arved, ostuarvete liiga lühikesed maksetähtajad, liiga suured laovarud ja ebasobiv laenude ja omakapitali struktuur.
Milliseid aruandeid sa rahavoogude juhtimiseks vajad?
- lühike kasumiaruanne,
- lühike bilanss – eraldi välja tuues read, millega tegeletakse (näiteks nõuded või varud),
- bilansi suhtarvud (näiteks nõuete keskmine laekumine päevades või laovarude liikumise kiirus),
- rahavoogude aruanne, võrrelduna rahavoogude eelarvega.
Milliseid ohte ja võimalusi ettevõtte aruandest näeb?
Selleks, et aru saada, kui hea on ettevõtte finantsvõimekus, on üks lihtsamaid võimalusi võtta äriregistrist välja ettevõtte viimane majandusaasta aruanne. Sealt saab välja lugeda järgmised olulisemad faktid.
- Üldine info
Üldisest infost saab teada, kaua ettevõte on tegutsenud ning millega ettevõte tegeleb. - Kasumiaruanne
Kasumiaruandest saab teada, kas ettevõtte käive suureneb, väheneb või püsib stabiilsena. - Bilanss
Bilansist saab teada, milline seis on ettevõtte käibevaradega ning rahajäägiga. Nii on võimalik ennustada, kas ettevõttel võib esineda probleeme arvete maksmisega. - Rahavoog
Rahavoo puhul on oluline, kas see on positiivne või negatiivne. Kui ettevõte on saanud pangalaenu, viitab see usaldusväärsusele.
Milliseid mõõdikuid peaks ettevõte jälgima?
Ettevõtte raamatupidaja peaks aitama olulised 2-3 mõõdikut välja tuua, mida ettevõttes jälgida. Need võivad olla finantsmõõdikud või tegevusmõõdikud. Mõõdikud sõltuvad ettevõtte valdkonnast, näiteks IT valdkonnas on oluline jälgida MRR’i ehk monthly recurring revenue’d (igakuine püsivtasu), aga advokaadibüroo jaoks võib oluline jälgida müügiarvete laekumise perioodi.
Kuidas ettevõttel läheb võrreldes konkurentidega?
Statistikaametis on olemas valdkondade lõikes keskmised finantsnäitajad (näiteks kasumlikkus), raamatupidaja saab ettevõtte andmeid nendega võrrelda. Ettevõtte omanikule on ju kasulik teada, kuidas ettevõttel võrreldes konkurentidega läheb.
Peale nende küsimuste arutamist raamatupidajaga, on väikeettevõtjal oluliselt lihtsam ettevõtte arengukohti näha ja finantsjuhtimises muudatusi teha.