Küsimus: ettevõte on asutatud ilma osakapitali sissemaksuta. Nüüd on ettevõtte arveldusarvel nii palju raha, et tahaks teha osakapitali kohustusliku sissemakse. Kuidas seda teha ja kas selle protseduuriga kaasneb mingid maksukohustus?
Vastab Eesti Maksumaksjate Liidu jurist:
Tavapäraselt teevad osanikud sissemakse osakapitali oma isiklike vahenditega. Kui OÜ ei ole veel dividende jaotanud (mida ei saa teha sissemakseta asutatud OÜ puhul enne kui osanikud on selle kohustuse täitnud), ei ole üldjuhul võimalik ka jaotamata dividendide arvelt osaühingu rahast osanike eest sissemakset teha. Samas on välja pakutud võimalust tasaarveldada osanikule makstavat dividendi tema poolt tasumisele kuuluva sissemaksega. Selle kohta on selgitus justiitsministeeriumi kodulehel:
"Kuni sissemaksete täieliku tasumiseni kõigi osanike poolt ei või osaühing suurendada ega vähendada osakapitali, samuti ei või osaühing teha osanikele ühtegi väljamakset. Väljamakse tegemise keeld ei hõlma osanikule makstavat töötasu ega muid tasusid. Samas võivad osanikud sissemakse kohustuse täita ka kasumi arvel, nähes kasumi jaotamise otsuses ette kasumi kasutamise sissemakse tasumiseks. Lisanõuded kehtivad ka siis, kui sissemakseta osaühing osaleb ühinemises või jagunemises."
Meile teadaolevalt register seda ei aktsepteeri, sest tasaarvestus on tegelikult siiski mitterahaline sissemakse. Üks võimalik variant oleks OÜ arveldusarvelt kassasse vajalik summa toimetada ja siis teha vajaliku selgitusega ülekanne panka. Seejärel vormistada dividendide jaotamine. Seda võimalust on põhjalikumalt kirjeldatud Urmas Võimre oma artiklis: Sissemakseta osaühingu osakapitali moodustamine kasumist ning seonduvad maksuaspektid.
RMP.ee soovitab lisalugemist antud teemal: