Küsimus: millised on vandeaudiitori kohustused pärast audiitori aruandekuupäeva ja ettevõtte poolt majandusaasta aruande väljaandmist (RMP toimetus: vt mõiste selgitust altpoolt), kui saab audiitorile teatavaks uus asjaolu kliendi kohta – näiteks ilmneb kliendi püsiv maksevõimetus?
Vastab Audiitorkogu spetsialist:
Audiitori kohustusi järgnevate sündmuste osas reguleerib rahvusvaheline auditeerimise standard ISA 560.
Pärast audiitori aruande kuupäeva ei ole audiitoril kohustust viia finantsaruannete suhtes läbi ühtegi protseduuri. Siiski võivad audiitorini jõuda faktid, mida teada saades võib ilmneda, et kui need faktid oleks teatavaks saanud enne audiitori aruandekuupäeva, oleks audiitori arvamus teistsugune. Selliste olukordade puhul peab audiitor olukorda analüüsima, et tuvastada vajalikud edasised tegevused. Analüüsi teostamisel on abiks ISA 560 juhised ja skeem.
Audiitorkogu täpsustab mõistet “majandusaasta aruande väljaandmist“
Rahvusvahelistes auditeerimise standardites on mõiste “majandusaasta aruande väljaandmine” defineeritud järgnevalt:
Finantsaruannete väljaandmise kuupäev – kuupäev, mil audiitori aruanne ja auditeeritud finantsaruanded tehakse kättesaadavaks kolmandatele osapooltele.
Finantsaruanne on Eesti õigusruumis raamatupidamise aastaaruanne. Audiitorkogu käsitles majandusaasta aruannet, sest üldjuhul esitatakse raamatupidamise aastaaruanded portaalis majandusaasta aruande osana. Sellisel juhul on väljaandmise kuupäev see kuupäev, kui aruanne on portaali kaudu kolmandatele isikutele kättesaadavaks tehtud. Juhul, kui keegi on esitanud auditeeritud raamatupidamise aastaaruande kolmandale osapoolele eraldi enne portaalis avaldamist (näiteks pangale), siis on väljaandmise kuupäevaks see kuupäev, mil auditeeritud aruanne esitati sellisele kolmandale osapoolele.