• estin |

    Kas ja kuidas maksustatakse? Kas on olemas mingi määratud intress, mille lisamisel ei oleks maksukohustust?

  • Anonüümne |

    ÄRISEADUSTIK
    §159. Laenukeeld

    (1) Osaühing ei või anda laenu:
    1) oma osanikule, kelle osa esindab rohkem kui 5 protsenti osakapitalist;
    2) oma emaettevõtja osanikule, aktsionärile või liikmele, kelle osa või aktsiatega on esindatud rohkem kui 5 protsenti emaettevõtja osa- või aktsiakapitalist;
    3) isikule osaühingu osa omandamiseks;
    4) oma juhatuse ega nõukogu liikmele ega prokuristile.

    ———–
    2006. a laenuintressi alammäär erisoodustuse puhul
    Rahandusministri määrusega kehtestati alates 01.jaanuarist 2006 a laenuintresside alammääraks 3% , mida rakendatakse erisoodustuse mõistes (tulumaksuseadus § 48 lg 4 p 6) töötajale laenu andmisel.

    TMS
    § 48. Tulumaks erisoodustustelt
    (4) Erisoodustus on igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus, mida antakse lõikes 3 nimetatud isikule seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega, olenemata erisoodustuse andmise ajast. Erisoodustus on muu hulgas:
    6) laenu andmine rahandusministri poolt kehtestatud alammäärast madalama intressiga ;

  • Gaily Kuusik, EML jurist |

    Üldjuhul ei tekita töötajale laenu andmine maksukohustust, kui laenult tasutakse intressi Rahandusministri 30.12.2005 määruse nr 93 "Rahandusministri 29. detsembri 1999. a määruse nr 120 "Tulumaksuseadusest tulenevate õigusaktide kinnitamine" muutmine" ( https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=988190 ) kohaselt. 2006.a on intressimääraks kehtestatud 3%.

    Tulumaksuseaduse § 51 lõige 4 ( http://rmp.geenius.ee/maksud/tulumaks/tulumaksuseadus/127/#g127 ) on aga antud erisäte, mille kohaselt residendist juriidiline isik maksab tulumaksu kalendrikuu jooksul temaga seotud füüsilistele isikutele väljamakstud laenude, avansside ja ettemaksete kogusummalt, mis ületab 50% maksumaksja poolt eelneval kalendrikuul tehtud vastavalt sotsiaalmaksuseadusele sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksete summast. Seega tuleb tasuda tulumaksu töötajale antavalt laenult, kui ettevõtlusega mitteseotud kuludelt kui see ületab 50% maksumaksja sotsiaalmaksuga maksustatavatest väljamaksetest ning deklareerida see TSD lisa 6 real 19.

    Kui töötaja laenu tagasi maksab, siis korrigeeritakse samal real varem kajastatut. Tulumaksuseaduse § 54 lõige 6 ( http://rmp.geenius.ee/maksud/tulumaks/tulumaksuseadus/130/#g130 ) kohaselt, kui langevad ära maksustamise aluseks olevad asjaolud, sh § 51 lõigetes 3 ja 4 sätestatu, on maksumaksjal õigus teha tulumaksu ümberarvutus ning nõuda enammakstud tulumaksu tagastamist. Vastavad ümberarvutused tehakse TSD lisa 6 real 19. Enammakstud tulumaksu tagastamine toimub maksukorralduse seaduses sätestatud korras.

    Seega kui teie äriühing andis oma juhatuse liikmele laenu 3,5% ja laenu summa ei ületanud 50% sotsiaalmaksuga maksustatavate väljamaksete kogusummast, siis maksukohustust laenu andmisest ei teki.

    Teise asjaoluna oleks aga oluline märkida äriseadustikus olevaid piiranguid. Nimelt äriseadustiku ( https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=992482 ) § 159 kohaselt ei või osaühing anda laenu:
    1) oma osanikule, kelle osa esindab rohkem kui 5 protsenti osakapitalist;
    2) oma emaettevõtja osanikule, aktsionärile või liikmele, kelle osa või aktsiatega on esindatud rohkem kui 5 protsenti emaettevõtja osa- või aktsiakapitalist;
    3) isikule osaühingu osa omandamiseks;
    4) oma juhatuse ega nõukogu liikmele ega prokuristile.

    Äriseadustiku rikkumine ei too kaasa ega välista maksukohustust.

  • Estin |

    Aitäh asjalike vastuste eest.
    Üldjoontes teadsin neid põhimõtteid isegi, aga hakkasin kahtlema lugedes teemat http://rmp.geenius.ee/foorum/32/188 dividendide maksmise kohta jooksval majandusaastal

  • Fixi |

    Jah, aga kui omanik, kes ise on FIE, annab oma firmale laenu, kas siis kehtib ka kohustuslik intressimäär? Kui firma maksab laenu tagasi, kas see on FIE tulu?

  • to Fixi |

    Analüüsi nüüd oma küsimus!
    Mis puutub siia FIE kui omanik annab oma firmale(OÜ) laenu?
    Firma omanik ei ole füüsilisest isikust ettevõtja(FIE) vaid on füüsiline isik.

  • Fixi |

    FIE puutub siia nii palju, et isik on põllumajandusega tegelev ettevõtja ja loonud endale ka OÜ, mis tegeleb veoteenuse osutamisega. Põllumajandusega tegeleb edasi FIE-na. Kaks erinevat ettevõtet. Kuna OÜ-l tegevuse alustamiseks stardikapitali polnud, andis FIE oma rahakotist laenu. Nüüd maksab OÜ kenasti tagasi. Kuidas seda FIE raamatupidamises ja tuludeklaratsioonil vormistada? Mina saan aru niimoodi, et kui FIE laenu andis, siis tegi ta seda oma tulust, mis juba oli maksustatud tulu- ja sots maksuga. Kui ta nüüd oma raha tagasi saab, siis seda enam tuluna kajastama ei peaks (ja teist korda makse maksma?). Kas ma eksin?

  • Anonüümne |

    FIE ei kajasta antud ega ka võetud laenu oma tuludes ega ka kuludes.

  • to Fixi |

    Laenu ei andnud ju põllumajandusega tegelev ettevõtja(Fixi FIE) vaid füüsiline isik Fixi(OÜ omanik), ise ju räägid ka, et see raha juba FIE puhas tulu mis ka maksustatud, mida siin muretseda.
    Tuleb enesele ka ühtteist enne selgeks mõelda.

    Omanik võib anda oma OÜ-le ka intressita laenu.

  • Fixi |

    Tänan väga!
    Kas see on ka äriseadustikus või kuskil mujal kirjas, et omanik võib intressita laenu anda?

  • Jaak |

    See on kirjas Põhiseaduse § 32-s ….Igaühel on õigus enda omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada. Kitsendused sätestab seadus. Omandit ei tohi kasutada üldiste huvide vastaselt.

    Inimene võib oma rahaga teha seda mida ta soovib- kinkida, põletada, laenu anda (kas intessiga või ilma intressita, tagatise alusel või ilma tagatiseta).

  • The topic ‘Laen omanikule, juhatuse liikmele või töötajale’ is closed to new replies.