SEB jagab kasvavatele ettevõtetele muljetavaldava summa

SEB lahenduse eesmärk on aidata kaasa meie regiooni ambitsioonikate ettevõtete rahvusvahelise läbilöögi ja konkurentsivõime kasvule.Foto: Shutterstock

Selleks, et julgustada kasvuettevõtteid oma ambitsioone ellu viima, kuulutab SEB pank välja uue rahastusprogrammi SEB Baltic Venture Debt kasvufinantseerimise, mis võimaldab ettevõtjatel kaasata rahastust ilma, et selle eest tuleks loovutada osalus oma ettevõttes. 

Programmi maht Eestis ja Baltikumis on kokku 20 miljonit eurot. SEB pakutava laenu suurus on kuni 2 miljonit eurot ettevõtte kohta, mis üldiselt ei tohiks ületada 30% kogu kaasatud investorkapitalist.

On tavaline, et äriidee algfaasis kasutatakse selle arendamiseks ja ärimudeli väljatöötamiseks oma vahendeid, osaletakse kiirendites, inkubaatorites, appi tulevad äriinglid. Kui hästi läheb, lisanduvad järgmises arenguetapis riskikapitalifondid. Vastutasuks investeeringu ja riski võtmise eest soovib enamik neist saada ettevõttes osalust, lootes kasvule ja tulevikus edukale väljumisele ettevõttest. SEB pakutav lahendus on täiendav võimalus ettevõtjatele, kes omanikustaatust ettevõttes lahjendada ei saa või ei taha, kuid ometi vajab skaleerimiseks raha.

“SEB Baltic Venture Debt on valmis mängu astuma hetkel, mil ettevõttel on olemas sellesse uskuvad investorid, töötav ärimudel, stabiilne toode või teenus, mis on läbinud prototüübi- ja proovifaasi, on tekkinud klientide ring, kes toote või teenuse eest maksavad, ja mis vajab raha edasiseks kasvuks, näiteks välisturgudele laienemiseks, töötajatesse, seadmetesse, muusse varasse, müügimeeskonda, turundusse jne investeerimiseks,” ütleb SEB juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen. 

SEB juhatuse liige ja jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen usub, et Eestis on piisavalt potentsiaaliga ettevõtteid, mille kasvu tasub toetada. Foto: SEB

Ta lisab, et ehkki varajases kasvufaasis olevatesse ettevõtetesse laenamine on tõepoolest seotud suurema riskiga, usuvad nad Eesti ja Baltikumi ettevõtjate võimesse jätkusuutlikku kasvu genereerida. “SEB lahenduse eesmärk ongi aidata kaasa meie regiooni ambitsioonikate ettevõtete rahvusvahelise läbilöögi ja konkurentsivõime kasvule ning leiame, et aeg sellise lahenduse turule toomiseks on sobiv,” tõdeb Leppänen.

SEB Baltic Venture Debt on kõige sobivam

  • ettevõtetele, kes on näidanud, et suudavad kiiresti kasvada, näiteks suurendada käivet vähemalt 30% aastas;
  • tõenäoliselt on ettevõtte tegevusvaldkond seotud tehnoloogiaga;
  • ettevõttel on sellesse uskuvad investorid ja nendega on olemas koostöökogemus;
  • ettevõtte kasvuambitsioon ulatub Eestist kaugemale, sihtides näiteks Euroopa suuremate riikide või USA turge;
  • ettevõttel on toimiv ärimudel, valmis toode või teenus, mille eest kliendid juba maksavad, ja mis on eelistatavalt turul olnud kauem kui aasta;
  • ettevõtte käive võiks ulatuda vähemalt 500 000 euroni aastas;
  • ettevõte vajab edasiseks kasvuks vastastikku vastuvõetavatel tingimustel täiendavat raha, aga ei soovi selle eest loovutada osalust ettevõttes.

“Meie hinnangul on Eestis piisavalt taolise potentsiaaliga ettevõtteid ning nende kasvu toetamine võib tuua käegakatsutavat kasu ka riigi majandusele, nii suurenenud ekspordi, maksude kui ka loodavate kõrgema kvalifikatsiooniga töökohtade näol,” rääkis Leppänen.

Huvilised on oodatud kandideerima, andes sellest teada SEB Baltic Venture Debt haldurile Aleks Korolenkole: venturedebt@seb.ee.

Rohkem infot SEB kodulehelt: SEB Baltic Venture Debt | SEB

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll