Oluline teada: pangad võtavad SWIFT süsteemis kasutusele xml-formaadid!

Pank plaanib uutele vormingutele üleminekud korraldada nii, et klientide jaoks oleks see võimalikult lihtne ja tooks kaasa vähe muudatusi.Foto: Shutterstock

SWIFT plaanib lõpetada MT-standardi kohaste kontoväljavõtete/raportite ning MT101 vormingus maksekorralduste kasutamise, toetades MT-standardit kuni 2025. aasta novembrini ja asendades selle ISO 20022 standardiga. Uued vormingud muutuvad kohustuslikuks kõigile SWIFTi liikmetele. Teema seletab lahti SEB ärikliendi segmendijuht Maarja-Maria Aljas.

Pangad üle maailma kasutavad omavaheliseks turvaliseks finantsteabe ja -sõnumite edastamiseks SWIFT-i nimelist kommunikatsiooniühendust. Alates aastast 2025 toimuvad SWIFT süsteemis muudatused, mille raames asendatakse maksete ja konto väljavõtetega seotud MT-vormingus sõnumid uutega. 

Täna kasutatakse piiriüleste maksete ja tehingutega seotud teabe ehk konto väljavõtete töötlemiseks SWIFT-i võrgustikus MT-vorminguid. 2025. aasta novembriks asendab SWIFT praegused MT-vormingu sõnumid, võttes kasutusele ISO20022 xml-vormingus sõnumid. 

Muudatused mõjutavad kõiki olulisemaid maksetega seotud sõnumeid, näiteks maksetüübid MT101, MT103, MT202, MT940 muutuvad vastavalt pain.001, pacs.008, pacs.009, camt.053 tüüpi sõnumiteks.

ISO 20022 muudatused mõjutavad ettevõtteid minimaalselt ISO 20022 on ülemaailmne finantsteabe standard, mida kasutakse erinevate finantstehingute jaoks.

Ühtsele standardile üleminek parandab maksete töötlemise kiirust ja täpsust, vähendab vajadust käsitsi andmeid parandada ning tõstab pettuste ennetamise ja rahapesu tõkestamise kvaliteeti. Samuti loob see parema keskkonna tulevasteks uuendusteks piiriüleste maksete valdkonnas. 

ISO 20022-le üleminekut viib SWIFT alates 2022. aasta novembrist läbi kolmeaastase perioodiga. Kuni novembrini 2025 on xml-vormingute kasutamine vabatahtlik, misjärel muutub see kohustuslikuks, sest endiseid MT-vorminguid enam ei toetata.

Kuigi mainitud muudatused on tehnilised ning suunatud pankadele, ega tohiks suuremat osa kliendibaasi otseselt mõjutada, võib siiski osadel klientidel tekkida vajadus oma raamatupidamistarkvaras uuenduste tegemiseks, et edastada uue vorminguga sõnumeid automaatselt.

Pank plaanib uutele vormingutele üleminekud korraldada nii, et klientide jaoks oleks see võimalikult lihtne ja tooks kaasa vähe muudatusi. SEB kliendid saavad üleminekuperioodil kasutada nii vanu kui uusi formaate. Et paremini mõista, kas teie ettevõte peaks oma praeguseid maksevorminguid muutma, soovitame üksikasjalikuma teabe saamiseks pöörduda oma panga või kliendihalduri poole. 

SEB kliendid saavad lisateavet ka lehelt Ärikliendi internetipank | SEB

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll