• Kr |

    Palju on räägitud n.ö varjatud töötasust ja sellest, et maksuamet aina rohkem tähelepanu antud teemale pöörab. Kuid kuidas reaalsuses olukord sellega on? Kui ma üksi alustan ettevõtlusega, siis pole pääsu ka ise töötamisest. Sellest lähtuvalt MTA sooviks näha, et OÜ omanik endale palka maksaks. Kuid mis on neile sobilik ja mis mitte? Kas miinimumpalk pluss harva makstavad (ütleme paar korda aastas) dividendid on vastuvõetavad või võib siis juba kohtukutset oodata? Või kui mõni raskem aeg ette tuleb ja polegi võimalik tasu maksta? Ja ei mõtlekski kogu summat dividendideks maksta, vaid ka edasi ettevõtlusesse suunata. Olen aru saanud, et kui üldse palka mitte maksta läheb asi kiiresti kurjaks.

    Tean ka, et seadus otseselt ei kohusta palka maksma, kuid ei tahaks hoobilt mta-ga raksu minna.

  • kykakylakolla |

    no kui äritegevusega alustad, siis oled vast teadlik riskidest ja unusta ära see mõttekäik nagu riigiametnikul oleks mingi eriõigus sinu firma äritegevusse sekkuda, veel vähem määrata (mingil olematul alusel) kuidas sa endale palka maksad või millal ja kui palju sa kasumist välja võtad.
    Maksuametnikust on inimeste seas tehtud karistusorgan, mida see kindlasti ei ole. Ametnik tegutseb rangelt maksuseaduste alusel ja äritegevusse ei sekku.

  • elle |

    on sadu erakapitali firmasid kes töötasusid ei maksa ja kui ei mkas siis ei maksa ja maksuametnikuga polegi mingit tegemist

  • post |

    Selline kokkupuude selle asjaga:

    Kutsuvad vestlusele kõigepealt ja selgitavad olukorda.

    Nad eeldavad töölepingut kui toimub sisuline töö firmas, kusjuures e-maksuametisse tuleb märkida ka ameti nimetus nende enda maksuameti klassifikatsiooni järgi. See ametite klassifikatsioon jookseb kokku statistikaga palkadest regioonis.

    St kui teie/firma sisuline töö on raamatupidamine siis ehk tuleks märkida ametiks – raamatupidaja – ja võrdlevad raamatupidajate palkadega regioonis.

    Võrdlevad keskmiseid palku antud regioonis ja kui on tunduvalt madalam keskmisest – kutsuvad välja. Ütleme siis kui on alla 70 protsendi regiooni keskmisest. Vestlusel vihjavad et võib tulla kontroll sisse kui kui asi endiselt kahtlane nende arvates.

    Dividende võib maksta tegelikult iga kuu. Kesmine palk on koormust arvestades st kui olete vormistatud poole kohaga võite maksta poole keskmisest.

    Kas kogu asjal on ka seaduslik alus – on kahtlane, sest näiteks invaliidid kes kodust töötavad ei peaks olema kohustatud saama keskmise lähedast palka jne.

  • nomaeitea |

    Kutsuvad vestlusele … so what? on kahtlane … so what?
    vestlusele ei pea järgnema mingisugust palga maksmist maksuametniku loogika järgi, sest kui sa hakkad sellise VESTLUSE (või kontrolliähvarduse) järel äkki palka maksma, siis oledki näidanud ära oma firma äritegevuse mitteavaldatav infokillud…. no nii loll ei tohi olla

  • ylle |

    Palga maksmine või mitte maksmine on tõesti erafirma sisene asi.
    Siin ei saa olla riigimetnike soovitusi.
    Aastaid tagasi püüdis ametnik sekkuda aga nüüd enam mitte. Neile sai selgeks et riik ei dikteeri erafirma äritegevust.

  • Kr |

    Tänan vastuste eest!

    Muide mta kodulehel on pikk jutt aktiivse töö tegemisest ja “kohustusest” palka maksta kuigi seaduses see kuskil ei kajastu. Minu jaoks tegu paraja absurdiga. Ei ole ei palga suurustest midagi mainitud jne. Totaalselt hall ala. Ehk nii kui omanikuna käe külge paned, oled selle jutu järgi “aktiivne töötaja”, samas kui delegeerideski ja käsi mitte mustaks tehes jagub suurel osal firma omanikel tööd küll ja veel. Seda ka väga suurte firmade suurosanikel.

    LIsaks oleks kasvatada seda järgides oma tegevust raske ja kui teel mõni valearvestus tekib, siis seda enam.

    Nii et lõppudelõpuks siiski firma siseasi kuigi mõjutada üritavad selles küsimuses? Kui kellegil veel mõtteid või näiteid tuua, siis ootan huviga.

    • :) |

      mõte ongi see, et omanikul ei keela ükski seadus täiesti tasuta oma firmas tööd rabada. Ei ole mitte kusagil kirjas, et omanik peab endale töö eest palka maksma. Niikaua, kuni maksuamet ei suuda viidata seadust, kus on kirjas tasuta töötamise keeld, on kogu ülejäänud loba lihtsalt mõttetu mullikeste ajamine.

  • ylle |

    Algajale soovitan – mitte uskuda kõike seda mis maksuameti veebis kuskil kirja pandud on sest paljud jutud on isegi meie riigi põhiseaduse vastased ja mõned jutukesed on vaid plää-plää

  • Pedant |

    MTA tugineb Ringkonnakohtu otsusele 3-08-364/35, seda ei saa päris blääks lugeda.
    8. Ringkonnakohus leiab, et ettevõtjaid tuleb maksukohustuste osas kohelda võrdselt.
    Põhjendatud ei ole maksueeliste andmine ettevõtetele, kus osanikeks olevatele töötajatele
    makstakse palka summades, mis oluliselt jäävad alla sellise töö eest tööturul makstavale
    tasule. Dividendi võib lugeda palgatuluks, kui juhatuse liikmele ei maksta tasu või töötajale
    töölepinguga tasu, või makstakse seda väga vähe. Dividendide maksmine osanikele on igati
    seaduslik. Samas juhul, kui osanik tegutseb aktiivselt äriühingu sisulises tegevuses ning tema
    tegevuse tagajärjel tekib äriühingul kasum, on selle töö eest põhjendamatult madala töötasu
    maksmise eesmärgiks maksukohustuse vähendamine ning tekib küsimus MKS § 84
    kohaldamisest.

    Ehk siis kui ei maksta palka ega ka dividende peaks kõik OK olema aga ainult dividende makstes olukorras kus ühtegi teist töötajat pole on MTA-l alust osa dividende palgaks kvalifitseerida ja nõuda sellelt sotsiaalmaksu tasumist. Kui suur see palgaosa on oleneb ettevõtte töö iseloomust.

  • tarm |

    jah selle teema sisu ongi see et kui kunagi hakatakse dividende maksma siis võidakse tõlgendada maksuameti poolt – et kasum tekkis töö tulemusena – ehk tööjõu makse oleks ka nagu pidanud maksma,

    ja tõlgendavad et töö maksustamise määr on kusagile ligilähedane turu keskmisele palgamäärale – teie tegevusalal ( st advokaadi tööjõu maksud võiks olla suuremad kui ettekandjal )

  • Vastamiseks pead olema sisse logitud.