Küsimus: kas vähenenud töövõimega töötajal on õigus lisapuhkusele (7 päeva) ka siis, kui normpuhkusepäevade arv on 54 päeva (pedagoog)?
Vastab tööinspektsioon nõustamisjurist Anneli Lepik
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 57 kohaselt on osalise või puuduva töövõimega töötaja iga-aastane puhkus 35 kalendripäeva, kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti. TLS § 58 lg 1 kohaselt on haridus- ja teadustöötaja iga- aastane puhkus kuni 56 kalendripäeva (haridustöötaja põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti.
Asjaolu, et seadusandlus tagab haridus- ja teadustöötajaile kuni 56-kalendripäevase põhipuhkuse, ei tähenda, et osalise või puuduva töövõimega töötajal on seetõttu automaatselt õigus puhkusele pikkusega näiteks 56 + 7 kalendripäeva. Teisisõnu, TLS § 57 ja § 58 koosmõjust tulenevalt on haridus- ja teadustöötaja iga- aastane puhkus kuni 56 kalendripäeva ning seadusest ei tulene nõuet lisada sellele põhipuhkusele veel lisapäevi.
Samas lisan, et kui pooled soovivad, võivad nad kokku leppida TLS §-s 58 ettenähtust pikemas põhipuhkuses.