Unespetsialistid aitavad unetutel ja rahututel magajatel leida võimalusi kvaliteetseks uneks. Tartu Lastekliiniku psühholoog-nõustaja ja laste unehäirete superviisor Kene Vernik jagab soovitusi, kuidas paremini välja puhata, mida saab hea une jaoks ise teha ning millal tuleks pöörduda spetsialisti poole.
Kuidas ära tunda, et une kvaliteediga on päriselt probleeme ja et tegu pole juhusliku rahutu unega?
Üsna selge on see siis, kui päevane enesetunne hakkab häirima igapäevast elu. Vähese une sümptomid on unisus, väsimus, energiapuudus, kiiremini väsimine ja vajadus rohkem tarbida stimulante või kofeiini. Kui hommikul ärgatakse kehvemini kui muidu ja see olukord püsib pikemalt, on arvatavasti tekkinud unepuudus. Kui kaebused on püsinud juba kolm kuud, on ilmselt unekvaliteediga midagi korrast ära.
Mida siis teha tuleks? Millal tasuks pöörduda spetsialisti poole?
Kui une kvaliteedis on muutus, tuleks esmalt vaadata üle oma päevased tegevused. Unele ei mõju hästi vähene liikumine, kehv toitumine, liigsed süsivesikud ega stress.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
- Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
- RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
- Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
- Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.