Kõige enam juhtub raskeid tööõnnetusi uute töötajatega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Uued töötajad on ohugrupp, kellega juhtub enim raskeid tööõnnetusi. Kuidas seda olukorda parandada, arutasid asjasthuvitatud 22. novembril Tallinnas Radisson BLU hotellis toimunud ümarlaual "Uued töötajad töökeskkonnas ja nende väljaõpe".

Ligi kolmandik rasketest tööõnnetustest juhtub esimesel tööaastal uue tööandja juures. Seda on üle kahe korra rohkem, kui teisel töötamise aastal. Kõige rohkem toimub õnnetusi noortega, kel see on esimene töökoht, kuid neid toimub palju ka teistes vanusegruppides. Sealhulgas üle 30aastastega, kel on olemas varasem töökogemus.

"Tööõnnetuste vältimiseks tuleks juhtida töötaja tähelepanu sellele, kui ta teeb midagi valesti. See ei pruugi olla hoolimatus, vaid hoopis teadmatus,” kinnitas Tööinspektsiooni töökeskkonna osakonna juhataja Rein Reisberg. "Ärge arvake, et uus kolleeg niikuinii teab, kuidas tervist kahjustamata töötada. Olgugi et neile, kes on töötanud sel alal aastaid, võivad need teadmised tunduda elementaarsena.”

Elvas asuva tööstuselektroonika tehase Enics Eesti AS töökeskkonnaspetsialist Erki Lind tutvustas firmas 2010.–2011. aastatel välja arendatud uute töötajate koolitamise korda ja sisseelamisprogrammi. Ettevõte ei sõlmi töötajaga töölepingut enne, kui ta on läbinud neljapäevase elektroonika baaskursuse ning sooritanud edukalt eksami. Seejärel tutvustatakse uuele töötajale ettevõtte toimimispõhimõtteid ning ta töötab esmalt kaks nädalat juhendaja käe all ning siis kaks nädalat iseseisvalt, kuid juhendaja kontrollib pisteliselt tema tööd. Alles siis langetatakse otsus, kas uustulnuk sobib iseseisvale tööle.

Läbimõeldud tegutsemise tulemus on see, et 600 töötajaga tehases ei toimunud mullu ühtki rasket tööõnnetust. Kergeid tööõnnetusi toimus seal möödunud aastal kuus, neist kahes said kannatada uued töötajad. "Inimene peaks ikkagi ka ise enda eest natuke hoolitsema. Kõige eest siiski ei oska hoiatada, näiteks oli meil mõne aasta eest tööõnnetus, kui inimene sobras sahtlis, vaatamata sahtli sisse, ja lõikas endale plekitükiga näppu,” märkis Erki Lind.

Ümarlaua korraldas EU-OSHA (Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri) Eesti Koordinatsioonikeskus koostöös Tööinspektsiooniga. Üritus toimus 2012.−2013. aasta tervislike töökohtade kampaania "Ennetame riske üheskoos” raames.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll