Tööinspektsiooni pöörduti küsimusega, kas on mingeid soovituslikke piire, mis reguleerivad, millisest temperatuurist madalama puhul ei tohiks viibida välitööl kohas, kus ei ole võimalik enda soojendamiseks kuhugi varjuda. Kas on ka paika pandud piirangud külmas viibimise aja suhtes?
Töötervishoidu ja tööohutust puudutavad õigusaktid ei sätesta soovituslikke piire temperatuurile välitööde teostamiseks, seega ei määrata välistemperatuurile ei alam- ega ülempiiri, kui töid tehakse väljas.
Küll aga sätestavad kõnealused õigusaktid mitmeid tööandja kohustusi välitöödel osalevate töötajate tervise kaitseks.
- Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lg 1 p 11 määrab tööandja kohustusena oma kulul anda töötajale isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid, kui töö laad seda nõuab. Samuti tuleb korraldada töötajale isikukaitsevahendi kasutamise väljaõpe.
Isikukaitsevahendina-tööriietusena saab käsitleda antud kontekstis ilmastikukindlaid rõivaid, sooje sõrmkindaid või ühe-kahe sõrmega väljakootud kindaid jne.
- Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lg 1 p 14 sätestab, et tööandja on kohustatud koostama ja kinnitama ohutusjuhendi tehtava töö ja kasutatava töövahendi kohta ning andma töötajale juhised keskkonna saastamisest hoidumiseks.
Tööandja poolt koostatavasse ja kinnitatavasse ohutusjuhendisse on võimalik ettevõttesiseselt kehtestada alam- ja ülempiirid välitööde temperatuuridele (ülempiir ei pruugi olla vajalik, küll aga oleks otstarbekas määratleda alampiir).
- Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lg 2 määrab, et tööandjal on õigus kehtestada ettevõttes õigusaktides ettenähtust rangemaid töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid. Lisaks “Töökohale esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded1” Vabariigi Valitsuse 14. juuni 2007. a määruse nr 176 § 11 lg 2 määrab, et töötajaid tuleb kaitsta ilmastikumõjude eest, mis võivad neid ohustada või nende tervist kahjustada.
Siinkohal on tööandjal võimalus ilma ohutusjuhendita määratleda korralduse või käskkirjaga, milliste välisõhu temperatuuride juures väliseid töid ei teostata, sest see võib kahjustada töötajate tervist. - Viimasena lisaksin, et Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 11 lg 3 sätestab, et välitöödel töötajatele on vaja ette näha soojak ja riiete kuivatusruum.
Kui soojakut ei ole võimalik kasutada, sest töötaja töötamiskoht ei ole püsiv ning eeldab liikumist ühest kohast teise, siis ei pruugi tõesti olla otstarbekas soojakusse tagasi liikuda ning hiljem taas kilomeetreid eemale kõndida. Kui aga soojaku (haagissuvila) kasutamine on võimalik, siis tasuks seda siiski teha.