KKK – haigus ja töösuhte lõpp

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kas haiguslehele jäämine muudab koondamispäeva?

Ei muuda. Teie töösuhe lõpeb koondamisteates näidatud kuupäeval. Kehtiva töölepingu seaduse kohaselt ei oma tähtsust, et viibite nimetatud päeval haiguslehel.
Paljudes töötajates tekitab selle küsimuse puhul ilmselt segadust eelmise töölepingu seadusega sätestatud regulatsioon. Nimelt enne 01.07.2009 kehtinud töölepingu seaduse kohaselt ei olnud töölepingu lõpetamine tööandja algatusel (sh koondamine) lubatud töötaja ajutise töövõimetuse ajal. Kehtiv töölepingu seadus tööandjale taolisi piiranguid ei sea.
Erinevalt varem kehtinud regulatsioonist ei ole töölepingu ülesütlemine piiratud tulenevalt sellest, kas töötaja on parasjagu puhkusel, ajutiselt töövõimetu, osaleb seaduslikus streigis või muul vana töölepingu seaduse § 91 nimetatud ajal.
 

Olen tihti haige. Kas tööandja võib mind selle eest vallandada?

2009. aastal kehtima hakanud TLS § 92 sätestab piirangu, millised töötajast tulenevad põhjused ei kvalifitseeru erakorralisel ülesütlemisel mõjuva põhjusena. Need on töötaja rasedus, oluliste perekondlike kohustuste täitmine (laste, sh alla kolmeaastase lapse kasvatamine, vanemate hooldamine jne), ajutine terviseseisundist tulenev võimetus tööülesandeid täita (siin tulevad kõne alla eelkõige puudumised haiguslehe alusel), teiste töötajate esindamine seaduses sätestatud alustel, töötaja viibimine aja- või asendusteenistuses ning täistööajaga töötaja keeldumine minna üle osalise tööajaga töötamisele või osalise tööajaga töötaja keeldumine minna üle täistööajaga töötamisele. Seega tööandja ei või töölepingut üles öelda nendest nimetatud põhjustest ajendatuna, kuid nende esinemise ajal töölepingu ülesütlemine enam keelatud ei ole.
 

Töötaja esitab tööandjale eriarsti teatise või komisjoni otsuse, et tema töö on talle vastunäidustatud, ja nõuab kergemat tööd. Tööandja vastab, et ei ole anda, ja nõuab, et lahkugu omal soovil. Töötaja seda avaldust ei kirjuta, sest siis ei saa kindlustushüvitist. Tööandja omalt poolt erakorralist ülesütlemist ka ei tee. Kuidas sellist vastasseisu lahendada?

Kui töötaja esitab arstitõendi või arstliku komisjoni otsuse, mille kohaselt töö ei vasta töötaja terviseseisundile, ei või tööandja lubada töötajal jätkata töötamist sellel tööl. Vastavalt TLS § 88 lg 2 peab tööandja pakkuma töötajale võimaluse korral teist tööd. Kui teist tööd pakkuda ei ole, ütleb tööandja töölepingu üles TLS § 88 lg 1 alusel.
 

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll