Kollektiivne koondamine

Töölt lahkuma koondamine vallandamine
Foto: Shutterstock

Töölepingu seaduse § 89 kohaselt võib tööandja töölepingu erakorraliselt koondamise tõttu üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul.

Koondamiseks loetakse ka töölepingute erakorralist ülesütlemist:
  • tööandja tegevuse lõppemisel (likvideerimine, sundlõpetamine);
  • tööandja pankroti väljakuulutamisel;
  • pankrotimenetluse lõpetamisel pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu.

Seaduses on eraldi reguleeritud korraga paljude töötajate koondamine ehk töölepingute kollektiivne ülesütlemine (töölepingu seadus § 90). Töölepingute kollektiivsel ülesütlemisel peab tööandja järgima töölepingu seaduse §-s 101–103 sätestatud erisusi, kaasates ülesütlemisprotsessi töötajate usaldusisiku või tema puudumisel töötajad ning teavitades kavandatavast töölepingute ülesütlemisest Eesti Töötukassat.

Kui tööandja koondab lühikese aja jooksul palju töötajaid, käsitletakse koondamist kollektiivsena. Kollektiivse koondamise korral lõpevad töötajate töölepingud 30 kalendripäeva jooksul.

Tööandja on kohustatud teatama töötukassale töölepingute kollektiivsest ülesütlemisest.

Kollektiivse koondamisega on tegemist, kui
  • töötajate arv ettevõttes on kuni 19 ja koondatakse 30 päeva jooksul vähemalt 5 töötajat;
  • töötajate arv ettevõttes on 20-99 ja koondatakse 30 päeva jooksul vähemalt 10 töötajat;
  • töötajate arv ettevõttes on 100-299 ja koondatakse 30 päeva jooksul vähemalt 10% töötajatest;
  • töötajate arv ettevõttes on vähemalt 300 ja koondatakse 30 päeva jooksul vähemalt 30 töötajat.

Töölepingute kollektiivse ülesütlemise aega arvestatakse töölepingute lõppemise kuupäeva seisuga. Kollektiivseks teeb ülesütlemise see, kui töölepingud lõpevad 30 kalendripäeva jooksul.

Riiklikku järelevalvet kollektiivsest ülesütlemisest teavitamise üle teeb Tööinspektsioon.

Tööandja tegevus kollektiivsel koondamisel

Kui ollakse koondav tööandja, kes ütleb töölepingud üles kollektiivselt, on tegutsemise järjekord töötukassa jaoks järgmine.

1. Tuleb teavitada ja konsulteerida usaldusisikut või tema puudumisel töötajaid kavandatavast töölepingute kollektiivsest ülesütlemisest ning esitada andmed töötukassale.

Andmeid saab esitada:

  • e-töötukassa kaudu, “Ettevõtte teated töötukassale”;
  • saata täidetud vorm “Teade 1” e-postiga: koondamine@tootukassa.ee;
  • saata täidetud vormi “Teade 1” postiga: Lasnamäe 2, 11412 Tallinn.

Kollektiivse koondamise meelespea
Töölepingute kollektiivse ülesütlemise teade 1 
Töölepingute kollektiivse ülesütlemise teade 2 

Konsulteerimise eesmärk on jõuda kokkuleppele kavandatava ülesütlemise ärahoidmises või koondatavate arvu vähendamises ning koondamise tagajärgede leevendamises, sealhulgas koondatavate töötajate tööotsingutele või ümberõppele kaasaaitamises. Töötajate informeerimine ja konsulteerimine peab algama kohe, kui tööandjal on põhjust eeldada, et tegemist on töölepingute kollektiivse ülesütlemisega.

Usaldusisikule või tema puudumisel kõigile töötajatele peab tööandja kirjalikult esitama vähemalt järgmised andmed:

  • kollektiivse ülesütlemise põhjused;
  • töötajate arv ja ametinimetused tööandja juures;
  • nende töötajate arv ja ametinimetused, kellega kavandatakse tööleping üles öelda, ning valikukriteeriumid;
  • ajavahemik, mille jooksul on kavas töölepingud üles öelda;
  • töötajatele seaduses või kollektiivlepingus ettenähtud hüvitistele lisaks makstava hüvitise arvutamise viis.

Usaldusisikul või tema puudumisel on töötajatel õigus esitada kirjalik arvamus või teha ettepanek tööandjalt saadud teabe kohta või teatada soovist alustada nõustamist 15 kalendripäeva jooksul teabe kättesaamisest arvates.

2. Pärast konsulteerimist ning ülesütlemise vajaduse ja ulatuse ning võimalike tegevuste täpsustamist esitab tööandja teist korda andmed töötukassale.

Andmeid saab esitada:

  • e-töötukassa kaudu, “Ettevõtte teated töötukassale”;
  • saata täidetud vorm “Teade 2” e-postiga: koondamine@tootukassa.ee;
  • saata täidetud vorm “Teade 2” postiga: Lasnamäe 2, 11412 Tallinn.

Teise teatega esitate täpsustatud andmed ning andmed konsulteerimise kohta.

3. Anda koondatavatele töötajatele ülesütlemisavaldused.

Ülesütlemisavaldused võib kätte anda pärast nõustamist ja Eesti Töötukassale teise teate saatmist, nii nagu on sätestatud töölepingu seaduse § 102 lõikes 1. Töölepingud võib lõpetada ülesütlemisest etteteatamise tähtaja möödumisel, kuid mitte varem kui 30 kalendripäeva möödumisel Eesti Töötukassale teise teate saatmisest. Töötajale töölepingu ülesütlemisest etteteatamise tähtaeg sõltub tema tööstaažist.

Kui töötajal on tööandja juures tööstaaži:
  • alla 5 aasta, on etteteatamistähtaeg vähemalt 30 kalendripäeva;
  • 5–10 aastat, on etteteatamistähtaeg vähemalt 60 kalendripäeva;
  • vähemalt 10 aastat, on etteteatamistähtaeg 90 kalendripäeva.

Kui tööandja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui seaduses on ette nähtud, on töötajal õigus saada vähem etteteatatud aja eest hüvitist.

4. Kui töötajal on tööandja juures tööstaaži vähemalt viis aastat, peab esitama töötukassale avalduse koondamise korral makstava kindlustushüvitise taotlemiseks viie kalendripäeva jooksul töösuhte lõppemisest arvates.

Töötukassast on koondamise korral makstavat kindlustushüvitist õigus saada töötajal, kelle töö- või teenistussuhe tööandja juures on kestnud vähemalt viis aastat ja kelle tööleping on üles öeldud koondamise tõttu.

Hüvitise suurus sõltub töötaja tööstaažist koondava tööandja juures järgmiselt.
  • Kui tööstaaži on alla 5 aasta, maksab tööandja koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.
  • Kui tööstaaži on 5–10 aastat, maksab tööandja hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses ja töötukassa samuti ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.
  • Kui tööstaaži on üle 10 aasta, maksab tööandja hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses ja töötukassa kahe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Hüvitist saab taotleda:

  • esitades avaldus e-töötukassas;
  • täita avaldus, allkirjastada digitaalselt ja saata e-postiga koondamishuvitised@tootukassa.ee;
  • täita avaldus, printida välja ja viia lähimasse töötukassa esindusse või saata postiga aadressil Lasnamäe 2, Tallinn 11412, Eesti Töötukassa.

Tööandja tegevus kollektiivsel koondamisel – ülevaatejoonis

Kui sünnib otsus töötajate arvu vähendada, tuleb kindlaks määrata koondatavate inimeste arv ja töölepingute lõppemise aeg. Seejärel saab öelda, kas tegemist on kollektiivse ülesütlemisega.

Töölepingu seaduse mõistes kollektiivse ülesütlemise korral alustab tööandja töötajatele teatamist ja nende nõustamist ning saadab töötukassale esimese teate. Seejärel on töötajatel või nende esindajal 15 päeva jooksul õigus tööandja esindajaga kohtuda ning ettepanekuid teha.

Nõustamistulemuste põhjal otsustatakse lõplikult, mitu inimest koondatakse ja millal töölepingud lõpevad. Tööandja saadab töötukassale teise teate, esitades täpsustatud andmed ning nõustamisinfo. Seejärel annab tööandja töötajatele ülesütlemisavaldused ning 30 kalendripäeva möödudes tohib tööandja töölepingud lõpetada.

Kollektiivse koondamise joonis

Abi ja nõustamine koondamisel

Koondamistele reageerimise teenuse eesmärk on koondatavate töötajate teavitamine, toetamine ja abistamine uue töö otsingutel.

Koondatavate kõrval nõustab ja toetab töötukassa koondavat tööandjat, jälgib töölepingute kollektiivse ülesütlemise puhul koondamisprotsessi seaduspärasust ning lahendab koondamisega seonduvaid tööhõiveprobleeme.

Vajalik info koondamise korral

Kui on koondamise kohta küsimusi, palun saata need e-postiga koondamine@tootukassa.ee või võtke ühendust töötukassa koondamistele reageerimise meeskonnaga:

  • Kaia Savisto – koondamistele reageerimise peaspetsialist,
    telefon 5332 1199, 614 8613,
    piirkonnad: Tallinn ja Harjumaa, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa, Läänemaa, Viljandimaa, Hiiumaa, Pärnumaa.
  • Ljudmila Kondrashova – koondamistele reageerimise peaspetsialist,
    telefon 5301 1086, 614 8615,
    piirkonnad: Tallinn ja Harjumaa, Tartumaa, Põlvamaa, Võrumaa, Valgamaa, Jõgevamaa, Järvamaa, Saaremaa, Raplamaa.

Koondamistele reageerimise teenust osutab töötukassa koondamismeeskond töölepingute kollektiivse ülesütlemise, töölepingute ülesütlemise ja tööandja maksejõuetusjuhtumitele üle kogu Eesti, enne viimast tööpäeva. Töö toimub võimaluse korral koondavas ettevõttes kohapeal.

See, millist abi ja võimalusi töötukassa pakub, kujuneb koondatavate vajaduste järgi ja koostöös koondava tööandja ning koondatavatega. Üldjuhul saab pakkuda järgmisi tegevusi.

  • Teavitusüritus
    Teavitusüritusel selgitab töötukassa esindaja, kuhu töötuna arvelevõtmiseks pöörduda ja millised dokumendid kaasa võtta, ning annab ülevaate töötukassa teenuste, toetuste ja hüvitiste saamise võimalustest. Vajaduse korral osalevad teavitusüritusel ka töötukassa partnerid (nt tööinspektsioon, kohaliku omavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, maakondlik arenduskeskus, ametiühingud, töötajate ja tööandjate esindajad), et koondatavad saaksid võimalikult palju infot ja kontakte. Lisaks antakse inimestele infot ettevõtte tegevuspiirkonna tasuta võimaluste kohta (nt nõustamiskeskuste aadressid, tasuta koolitusvõimalused).
  • Töövahendus
    Töötukassa otsib ja vahendab koondatavatele töötukassa tööpakkumisi ja annab teavet teistes tööotsingu portaalides olevatest pakkumistest. Samuti korraldab kohtumisi võimalike uute tööandjatega ning külastusi tööandjate juurde.
  • Tööotsingute nõustamine ja juhendamine
    Töötukassa õpetab koondatavatele CV, motivatsioonikirja ja kaaskirja kirjutamist, tööotsinguportaalide kasutamist ja tööintervjuuks vajalikke oskusi ning arendab neid oskusi praktikas. Motiveerib inimesi kohe uue töö otsimisele keskenduma.
  • Tööandja teavitamine ja nõustamine kollektiivse koondamise läbiviimisel ja tagajärgede leevendamisel tööandja vajaduste järgi ja kooskõlas õigusaktidega
    Koondatavad töötajad saavad end juba enne töölepingu lõppemist koondamisteatega tööotsijana arvele võtta ja saada töötukassalt vajadust mööda mitmesugust abi.
Allikas:  Eesti Töötukassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll