Konkurentsipiirangu kokkulepe

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töölepingu seadus (TLS) sätestab tingimused töösuhte jooksul ja selle järgselt kohaldatava konkurentsipiirangu kokkuleppe kohta (TLS § 23-27).

Töölepingu pooled võivad kokku leppida, et konkurentsipiirang kehtib ainult töölepingu kehtivuse perioodil. Sellise kokkuleppe korral ei lasu tööandjal hüvitise maksmise kohustust.

Töölepingu pooled võivad kokku leppida konkurentsipiirangu kohaldamises peale töösuhte lõppu. Sellise kokkuleppe sõlmimisel tuleb juhinduda eelkõige TLS § 24. Nimetatud kokkulepe peab vastama TLS § 23 lõigetes 2, 3 sätestatud tingimustele.

Konkurentsipiirangu kokkuleppe võib sõlmida, kui see on vajalik, et kaitsta tööandja erilist majanduslikku huvi, mille saladuses hoidmiseks on tööandjal õigustatud huvi, eelkõige kui töösuhe võimaldab töötajal tutvuda tööandja klientidega või tootmis- ja ärisaladusega ning nende teadmiste kasutamine võib tööandjat oluliselt kahjustada.

Kokkuleppe kohustuslikud tingimused on:

  • Konkurentsipiirang peab olema ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud.
  • Kokkulepe on sõlmitud kuni üheks aastaks peale töölepingu lõppemist.
  • Kokkulepe peab olema sõlmitud kirjalikult.
  • Tööandja peab maksma töötajale konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest pärast töölepingu lõppemist igakuist mõistlikku hüvitist.

Pooled võivad kokku leppida konkurentsipiirangu kohustuse rikkumise eest leppetrahvi (TLS § 26).

Praktikas tekib põhjendatud küsimusi töötajale makstava mõistliku hüvitise suuruse kohta. TLS ei anna sellekohaseid instruktsioone, lähtuda tuleb mõistlikkuse põhimõttest. Riigikohus on oma varasemastes lahendites hüvitise teema kohta avaldanud oma seisukoha, millest tasuks mõistliku hüvitise määramisel lähtuda.

Riigikohtu lahendi nr 3-2-1-121-06 kohaselt konkurentsikeelu eest makstava eritasu suurus peab olema õiglane ja kompenseerima töökohavaliku piirangut. Samuti tuleb arvestada asjaolu, et töötaja ei pruugi saada tööd erialal, millel ta siiani töötanud on. Tegemist on isiku põhiseaduse § 29 lg-st 1 tuleneva põhiõiguse riivega, mis peab olema võimalikult õiglaselt kompenseeritud.

Peale konkurentsipiirangu kokkuleppe sõlmimist on tööandjal TLS § 27 lähtudes õigus kontrollida poolte vahel sõlmitud kokkuleppe täitmist.

Tööandja saab töötajale esitada vastava nõude ja töötaja on kohustatud andma teavet oma tööalase ja majandus- või kutsetegevuse kohta ulatuses, milles see omab tähtsust kokkuleppe kinnipidamise kontrollimiseks.

Vaatamata sõlmitud konkurentsipiirangu kokkuleppele, võivad pooled selle üles öelda (TLS § 25). Tööandja võib konkurentsipiirangu kokkuleppe üles öelda igal ajal, teatades töötajale ette vähemalt 30 kalendripäeva. Töötaja võib kokkuleppe üles öelda, teatades tööandjale ette vähemalt 15 kalendripäeva kui tööandja huvi konkurentsi piiramise vastu ei ole asjaolude muutumise tõttu enam mõistlik.

Konkurentsipiirangu kokkuleppe näidise saab osta siit..

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll